مسير :
»
»
»
گزارش رصد بارش شهابي پرساوشي - سياوش صمدي

گزارش رصد بارش شهابي پرساوشي - سياوش صمدي
يكشنبه 31 اَمرداد 1389 - 02:30 | شاخه : | 1676 بازدید | 0 دیدگاه

 
مکان شب رصدي: تفرش
زمان:21 امرداد1389
در ساعت 15:0تهران را به مقصد تفرش ترک کرديم ،افراد حاضر41 نفر اهم از افرادي که د رکلاس هاي آموزشي شرکت کرده بودند و افرادي که براي بار اول بود به رصد مي رفتند و تا به حال دوره خاصي را نگذرانده بودند. هدف از رصد بارش شهابي پرساووشي و تعدادي از اجرام و سيارات منظومه شمسي که هنگام شامگاه در کنار يکديگر قرار داشتند بود.
ساعت19:3به رصدگاه رسيديم و ابزار نجومي که يک تلسکوپ داپسوني 1اينچ و يک دوچشمي 80*2بود را روي تپه مستقر کرديم. يکي از رصدگران دوربين دوچشمي غول پيکر نجومي به همراه داشت که براي رصد آنرا در اختيار ديگر شرکت کننده گان قرار داد.
در قسمت اول برنامه هلال ماه، سه سياره کيوان(زحل)، ناهيد(زهره) وبهرام(مريخ) را که در فاصله حدود 3درجه از افق بودند و در وضعيت مقارنه با يکديگر قرار داشتند بوسيله چشم و ابزار در بزرگنمايي هاي مختلف مورد رصد قرار داديم.  ساعت 21:3تمامي افراد براي افطار به رستوراني در نزديکي شهرآب رفتند و در ساعت 22:3به محل استقرار شبانگاهي که در يک مزرعه بود برگشتند.
ابتدا آموزش صورت فلکي و نقل تعدادي از داستانها و نوع نامگذاري صور فلکي قسمت دوم رصد را شروع و در ادامه بوسيله دو تن از کارشناسان نجوم اجرام آسماني مورد رصدقرار داديم که عبارتند از:
1)کهکشان آندرومدا، سحابي نشري بزرگ منش و يا همان جبار، خوشه باز ستاره اي پروين(m45)، رصد برج کمان(قوس) و به سمت مرکز کهکشان راه شيري تعدادي تجمع ستاره اي باز و بسته وسحابي(m1,m23,m101,m27,m6,m7,m8…..) در ميان برنامه از ساعت 12:50الي  02:0بامداد هوا ابري شد که کارگاههاي آموزشي درمورد نوع پديد آمدن اجرام و ذرات بنيادي کار را ادامه داديم تا دوباره هوا صاف شد و برخي آذرگويها و شهابهاي زيباي بارش پرساوشي را قبل از زمان اوج مشاهده نموديم و هر باربا مشاهده يک شهاب فرياد شوق رصد گران به هوا بر مي خاست برخي علاقمندان نيز به عکاسي از آسمان مشغول بودند.
در ساعت 3:0افراد براي صرف سحري به رستوران برگشتند و بعد از آن براي رصد بقيه شهابهاي بارش پرساوشي بازگشتند.در ساعت 06:0صبح نيز گروه با خاطره اي شيرين از حضور در زير سقف هتل چند هزار ستاره آسمان و يادگيري مطلبي نو به سمت تهران حرکت نمود.

سياوش صمديگروه آموزش کاربردي انجمن نجوم آماتوري ايرانعکسها از: مسعود عتيقي


اشتراک گذاری در:

بیان دیدگاه

- لطفاً نام و دیدگاه‌ خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
- سایت انجمن نجوم آماتوری ایران مجاز به ویرایش ادبی دیدگاه‌ها است.
- دیدگاه‌هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی و موارد مغایر با قوانین کشور باشند منتشر نخواهند شد.
- دیدگاه‌ها پس از تأیید منتشر می‌شوند.
نام:(اجباری)
رایانامه:(اجباری)
دیدگاه:

کد امنیتی:
(از چپ به راست)
https://telegram.me/iranastronomy
هم اکنون