** همه دعوتید: گروه آموزش کاربردی انجمن برای فراهم شدن امکان مشاهده ابرماه و ماه گرفتگی شامگاه چهارشنبه 11 بهمن در خانه ستاره شناسی تهران واقع در انتهای بلور استاد معین برنامه ویژه ای را برگزار و امکان رصد و عکسبرداری از این پدیده را با تلسکوپ برای عموم علاقمندان فراهم خواهد نمود**    
 چهارشنبه 4 بهمن 1396 | 7 جمادي الاول 1439 | 24 ژانويه 2018
مسير :
»
»
»
گزارش رويت هلال رمضان 1431

گزارش رويت هلال رمضان 1431
چهارشنبه 27 اَمرداد 1389 - 02:30 | شاخه : | 5249 بازدید | 0 دیدگاه

 
بنا به گزارش ارسالي از سوي آقاي عليرضا اسنجاني عضو فعال انجمن نجوم آماتوري ايران به سرويس گزارش انجمن، ايشان با جمعي از دوستان منجم آماتورفعال  اقدام به رويت هلال رمضان 1431 در تهران در روز چهارشنبه 2امرداد 89 نموده اند تا با بررسي هلال در روز و شامگاه تاريخ مذكور، فعاليتي پژوهشي را به انجام رسانند. آنچه كه در پي مي آيد گزارش فعاليت علمي اين دوستان است:
به نام خدا
گزارش رويت هلال رمضان 1431

تاريخ : چهارشنبه 20/5/1389 مصادف با 3شعبان 1431
مکن رصد : تهران ، پارک جنگلي کوهسار
مختصات : N = 35 , 46 , 00             E = 51 , 16 , 00
ارتفاع : 550فوت از سطح دريا
ابزار هاي رصدي : تلسکوپ 6اينچ بازتابي ، دوربين دوچشمي 8* 20
اعضاي گروه : سرکار خانم ها صنم ايوبي ، منصوره محمدي ، فهيمه نوري ، پريسا باجلان و آقايان سيامک نيک طلب ، محمد باجلان ، عليرضا اسنجاني
سرپرست گروه : عليرضا اسنجاني


توضيح:
اعضاي گروه در ساعت 4 عصر در محل حاضر گشتند، بعد از ارز يابي محل و تعيين مکان مناسب ابزار را بر پا ساخته و آماده آغاز فعاليت گشتند. بعد از تعيين و محاسبه ارتفاع محل ، افق صفر و جدايي زاويه اي در ساعت 4:3دقيقه فعاليت به صورت جدي آغاز گرديد. ابتدا قريب به 8/ 1 آسمان در بخش افق محل غروب آفتاب و مکان حضور ماه در آسمان ابري بوده و غبار و آلودگي نيز به مبارزه خود با گروه براي جلوگيري از روئيت هلال پرداخته بود. فعاليت در محل با استقبال عموم اندک مردم حاضر در محل مواجح شد و براي کنکاش فعاليت گروه خويش را نزديک به محل انجام فعاليت مي کردند. فعاليت تا ساعت 6 بي نتيجه ادامه داشت ، اما گروه همچنان به فعاليت خود ادامه مي دادند تا انکه افق محل به دليل کوهستاني بودن منطقه قريب به 8/3 در سمت غرب و مکان محاسبه شده براي رويت کامل ابري گشت. گروه به مدت 28 دقيقه در کنار ابزار به استراحت و بحث و گفت و گو در رابطه با ضوابط و شرايط روئيت پذيري هلال پرداختند. کم کم افق رو به باز شدن گذاشت و گروه دوباره در ساعت 6:3دقيقه فعاليت خود را از سر گرفت. کما کان غبار محلي و آلودگي افق منطقه مانع روئيت هلال مي گشت. فعاليت تا ساعت 7 ادامه داشت و عدم روييت باعث خستگي نسبي گروه گشته بود. حضور جناب آقاي سيامک نيک طلب به همراه کوچک ترين عضو گروه در ساعت 7 انگيزه اي تازه در رگ يکايک گروه وارد کرد و دوباره فعاليت از سر گرفته شد. آسمان منطقه قريب به 27 درجه داراي افق مجازي بود که سبب غروب خورشيد در ساعت 7:45 دقيقه عصر در آسمان منطقه گرديد. فعاليت ها ادامه داشت تا آنکه در عين نا باوري و در ميان انبوه غبار آلودگي آسمان و افق منطقه در ساعت 8:1 دقيقه و تنها 7 دقيقه مانده به غروب هلال در آسمان منطقه ، هلال توسط عليرضا اسنجاني رويت پذيرفت و شکار گشت. بعد از رويت در داخل دوربين دوچشمي به تاييد ديگر اعضاي گروه رسيد و رويت هلال تاييد گشت.
گروه تا غروب کامل خورشيد در منطقه ماندند و روزه اولين روز پيشواز روزه داري در ماه ميهماني خدارا در جوار ابزار هاي رصدي و عموم مردم مشتاق فعاليت گروه باز کردند و در ساعت 8:5دقيق اقدام به جمع آوري ابزار ها و ترک منطقه کردند.
با اميد به آنکه يکايک ما در اين ماه ميهماني خدا، از نعمات بي پايان الهي که بي دريغ از فرد فرد عاشقان در خان الهي پهن گشته نهايت استفاده را ببريم.
التماس دعا
عليرضا اسنجانياشتراک گذاری در:

بیان دیدگاه

- لطفاً نام و دیدگاه‌ خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
- سایت انجمن نجوم آماتوری ایران مجاز به ویرایش ادبی دیدگاه‌ها است.
- دیدگاه‌هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی و موارد مغایر با قوانین کشور باشند منتشر نخواهند شد.
- دیدگاه‌ها پس از تأیید منتشر می‌شوند.
نام:(اجباری)
رایانامه:(اجباری)
دیدگاه:

کد امنیتی:
(از چپ به راست)
https://telegram.me/iranastronomy
هم اکنون