** همه دعوتید: گروه آموزش کاربردی انجمن برای فراهم شدن امکان مشاهده ابرماه و ماه گرفتگی شامگاه چهارشنبه 11 بهمن در خانه ستاره شناسی تهران واقع در انتهای بلور استاد معین برنامه ویژه ای را برگزار و امکان رصد و عکسبرداری از این پدیده را با تلسکوپ برای عموم علاقمندان فراهم خواهد نمود.**    
 سه‌شنبه 3 بهمن 1396 | 6 جمادي الاول 1439 | 23 ژانويه 2018
مسير :
»
»
»
آغاز تابستان در نيمكره شمالي

آغاز تابستان در نيمكره شمالي
شنبه 29 خرداد 1389 - 02:30 | شاخه : | 13751 بازدید | 0 دیدگاه
 
انقلاب تابستاني در نيمكره شمالي-
خورشيد در ابتداي زمستان  وتابستان در حركت ظاهري خود بر كره آسمان، به حداكثر زاويه بر روي دايره البروج نسبت به استواي آسمان مي رسد که به انقلابين مشهور و يكي  انقلاب زمستاني و ديگري انقلاب  تابستاني مي باشد.
 در اين دو روز خاص ساکنان عرض جغرافيايي 5/23 درجه شمالي و جنوبي، خورشيد را درست بالاي سر خود مي بينند.
دو  نقطه ديگر در طرفين انقلابين به نام اعتدالين شناخته مي شود (اعتدال بهاري و پاييزي)  که طول شب و روز در آن مساوي است.  يكي نوروزدر اول فروردين و ديگري آغاز مهر ماه است.
دايره البروج نيز دايره بزرگي است که از امتداد مدار زمين بر روي کره آسمان بدست مي آيد و معدل النهاريا استواي آسمان از امتداد استواي زمين به صورت يک دايره بزرگ بر روي کره آسمان فرض شده است و اين دو دايره با هم زاويه تقريبي 5/23 درجه را مي سازند که برابر با همان ميزان انحراف محوري زمين است.
اين در حالي است که در اعتدالين، مرکز خورشيد بر نقاط تقاطع اين دو مدار قرار مي گيرد و در سراسر زمين طول شب و روز مساوي مي شود، اما در انقلابين، نيمکره شمالي و جنوبي زمين وضعيتي عکس يکديگر پيدا مي کنند. يعني زماني که در نيمکره شمالي تابستان آغاز مي شود و ساکنان اين نيمکره طولاني ترين روز و کوتاه ترين شب را سپري مي کنند، ساکنان نيمکره جنوبي بلندترين شب وکوتاه ترين روز را شاهد خواهند بود.  بديهي است كه ايرانيان از گذشته هاي دور در محاسبات دقيق اعتدالين و انقلابين همواره سرآمد بوده اند.
 هر چند اين روزها گرماي زيادي را شاهد هستيم اما فصل گرم تابستان امسال روز دوشنبه 31 خرداد با انقلاب تابستاني در ساعت 15:58دقيقه بعد از ظهر به وقت ايران آغاز مي شود که در اين زمان فاصله خورشيد از زمين 152 ميليون کيلومتر يعني تقريباً در اوج خورشيدي خود زمين قرار دارد. اوج خورشيدي زمين به معناي بيشترين فاصله خورشيد از زمين است.
در فصل تابستان با وجود دوري خورشيد از زمين در نيمکره شمالي، اما به دليل تابش عمودي خورشيد بر اين منطقه و طولاني بودن روزهاي تابستان و گرما گيري زمين با گرماي روزهاي اين فصل مواجه هستيم.  در زمستان نيمكره شمالي عليرغم آنكه زمين به خورشيد نزديك است اما مايل تابيدن مهر تابان و كوتاه بودن روز به علت كمان كوتاه طي شده توسط خورشيد در آسمان روز زمستاني،  سبب سردي روزهاي اين فصل خواهد بود.(به شکلهاي زير توجه نماييد)
 
 


اشتراک گذاری در:

بیان دیدگاه

- لطفاً نام و دیدگاه‌ خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
- سایت انجمن نجوم آماتوری ایران مجاز به ویرایش ادبی دیدگاه‌ها است.
- دیدگاه‌هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی و موارد مغایر با قوانین کشور باشند منتشر نخواهند شد.
- دیدگاه‌ها پس از تأیید منتشر می‌شوند.
نام:(اجباری)
رایانامه:(اجباری)
دیدگاه:

کد امنیتی:
(از چپ به راست)
https://telegram.me/iranastronomy
هم اکنون