مسير :
»
»
»
آسمان خرداد ماه 1389

آسمان خرداد ماه 1389
دوشنبه 17 خرداد 1389 - 02:30 | شاخه : | 1919 بازدید | 0 دیدگاه

ماه سوم بهار از راه رسيده و خبر از پايان اين فصل زيبا داد . به چشم بر هم زدني خبر پايان فصل تابستان و اوقات فراغت خود را خواهيد شنيد و آيا توانسته ايد از مطالب ارايه شده در اين ستون روزنامه بطور کامل استفاده نماييد؟ آيا تمرين کمتر خوابيدن و نگاه به آسمان را در فصل گرما که به دور از شهرها ودر نقاط کوهستاني سپري نموديد، انجام داده ايد؟ قصد نداريد همچون آماتورهاي فعال جهان با گرما وسرماي شبها و با کم خوابي فرصتهايي را به آسمان و مطالعات عملي خود اختصاص دهيد؟ همه اين سوالات را شما و خانواده ها بايد از خودتان بپرسيد تا با تفکر در آن به اين نکته برسيد که نوشته هاي محدود اين بخش نيز اطلاعات زيادي در مورد آسمان و استهلال ماه به طريق علمي به شما عرضه مي دارد و با کمک بزرگترها و در صورت نياز با تماس با ما و سوال در مورد مطالبي که برايتان سئوال انگيز است، بد نيست اطلاعات عمومي و کاربردي نجومي خود را تقويت و خودتان را تقويت وخودتان را براي اکتشافات و مطالعات گسترده تر نجومي آماده نماييد. يادتان باشد قرار نيست در شبهاي رصدي خود را خسته و کسل نماييد. به همين دليل با شبهاي معتدل تابستان کار رصدي خود را شروع و با همراه داشتن يک فلاسک چاي و يا قهوه، بيسکويت و شکلات مورد علاقه، نقشه آسمان و اطلاعات بخش آسمان ماه خبرنامه انجمن نجوم آماتوري ايران، پشت بام( با رعايت احتياط)و يا در گوشه اي از کوهستان، شهرستان و يا روستايي که براي تفريح رفته ايد به آسمان عميق شويد و سعي کنيد با چشم غير مسلح آسمان و صور آن را بشناسيد و با ابزاري که در اختيار داريد عميق تر به آنها نگاه کنيد و تا آنجا که خواب شما را آزار ندهد و به بدنتان صدمه نزنيد اين کار هيجان انگيز را ادامه دهيد . مطمئن باشيد آگاهي و دانايي به دنبال آن خواهد آمد و از لذت بينش ومعرفت و انتقال آن به ديگران برخوردار و سيراب مي شويد حال با هم به سراغ آسمان خرداد مي رويم :
*رويدادهاي نجومي خرداد ماه :يکشنبه 16 خرداد : ماه 6درجه بالاي برجيس، شاهد بزم برجيس و اورانوس است که در ساعت 4 بامداد بالاي افق شرق با جدايي زاويه اي 3دقيقه کمان(0/5 درجه ) قرار گرفته اند و صحنه اي فوق العاده جذاب براي عکاسي بويژه با تلسکوپ و يا يا تله هاي قوي را ايجاد کرده اند .
جمعه 21 خرداد: طلوع ماه با فاز 3% بصورت يک هلال زيباي صبحگاهي با همنشيني خوشه زيباي پروين همراه خواهد بود. بد نيست بدانيد ساعاتي قبل يعني 27 :01 همين بامداد هلال با جدايي 1/4 درجه از خوشه پروين قرار داشته است اما هنوز از افق کشورمان طلوع نکرده است.
يکشنبه 3خرداد: سياره کيوان به جدايي زاويه اي 9درجه با خورشيد نسبت به ناظر زميني مي رسد و با قدر 1/1 در ساعت 3: 23 اين وضعيت را مي توانيد مشاهده کنيد .
دوشنبه 31 خرداد: انقلاب تابستاني ساعت 58 : 15 و آغاز فصل تابستان خواهد بود. فاصله خورشيد از زمين در اين لحظه 152 ميليون کيلومتر( اوج خورشيدي زمين) مي باشد .

*خورشيد وسيارات در اين ماه : مهر تابان در خرداد ماه صورت فلکي گاو نر(ثور) را طي مي کند.
سياره ي تير با قدر1/6 اول ماه در صورت ماهي و پايان ماه در صورت گاو است.
ناهيد با قدر -3/8 اول ماه در صورت گاو و پايان ماه در صورت خرچنگ است و بر روشنايي آن افزوده مي گردد.
بهرام خون ريز در صورت شير با قدر 0/9 است و به مرور از زمين دورتر و کم نورتر ديده مي شود.
برجيس غول پيکر نيز با قدر 0/9در صورت ماهي است .

*صورت ها ي فلکي قابل مطالعه ي اين ماه :با توجه به حضور ماه در صورت فلکي گاو در اين ماه مي توانيد برجهاي فلکي دو پيکر تا ماهي را در منطقه البروج بررسي کنيد. فراموش نکنيد چون طلوع صورت فلکي حوت(ماهي) با روشني هوا مقارن است و از سوي ديگر ستاره درخشان خاصي ندارد، کمي در مطالعه ي آن با مشکل مواجه مي شويد.
ماه قبل از بدر در صورت خوشه عامل مزاحم رصد آن بويژه ستاره سماک اعزل و سياره کيوان در روزهاي اول خرداد محسوب مي شد. اكنون نور ماه عامل مزاحم رصد شما براي مشاهده صور کژدم و کمان و اجرام زيباي غير ستاره اي زيبايي همچون M80،M4،M6و M7 در کژدم و M2( سحابي سه تکه ) M8(سحابي مردابي) ، M21 ، M23 ، M28 ووو در برج کمان نخواهد بود !
طبيعي است با حضور ماه در هر صورت فلکي مشاهده برخي ستارگان آن صورت با چشم غير مسلح براي شما مشکل خواهد شد که بايد به شبهاي قبل يا بعد از عبور ماه از آن برج فلکي رصد خود را موکول کنيد.
مطالب بيشتر را در خبرنامه انجمن نجوم آماتوري ايران با عضويت و پيوستن به جامعه جهاني منجمان آماتور مي توانيد دريافت کنيد


اشتراک گذاری در:

بیان دیدگاه

- لطفاً نام و دیدگاه‌ خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
- سایت انجمن نجوم آماتوری ایران مجاز به ویرایش ادبی دیدگاه‌ها است.
- دیدگاه‌هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی و موارد مغایر با قوانین کشور باشند منتشر نخواهند شد.
- دیدگاه‌ها پس از تأیید منتشر می‌شوند.
نام:(اجباری)
رایانامه:(اجباری)
دیدگاه:

کد امنیتی:
(از چپ به راست)
https://telegram.me/iranastronomy
هم اکنون