مسير :
»
»
»
بزرگترين سيارک در کنار سحابي زيبا

بزرگترين سيارک در کنار سحابي زيبا
چهارشنبه 12 خرداد 1389 - 02:30 | شاخه : | 1325 بازدید | 0 دیدگاه

- سيارکها جرمهاي ريز و درشتي هستند که عموماً بين مدار سيارات بهرام و برجيس و در مدارهايي خاص به دور خورشيد مي چرخند. اين اجرام سياره مانند همواره مورد توجه آماتورها بوده اند و کشفيات نجومي جامعه آماتوري بر روي اين بخش نيز متمرکز بوده است. اين اجرام را قبل از اخترشناسان، رياضيدانان نامي همچون تيتوس و بُده آلماني بيش از 2 قرن قبل بر روي کاغذ پيش بيني و فاصله آنها را از خورشيد محاسبه نموده اند.

 

سيارک سِرِس اولين وبزرگترين سيارک شناخته شده در اين محدوده است. اين سيارک در سال 1801 ميلادي توسط جوسپه پياتزي اخترشناس ايتاليايي کشف گرديد. قطر اين جرم 934 کيلومتر است!

اگر علاقمند به رصد و عکاسي از اين سيارک هستيد، فرصت بسيار خوبي در اين شبها پيش روي شماست تا قدري بدور از نور مزاحم ماه که در وضعيت کوژ ماه کاهنده قرار دارد، آنرا مشاهده نماييد. سرس در زمينه صورت فلکي کمان(قوس) طي شبهاي 12 و  13 خرداد 89 و در جنوب سحابي مشهور وزيباي مردابي(M8) قابل رصد است. قدر اين سياره 7/6 مي باشد. براي مقايسه بد نيست بدانيد، پلوتو که زماني جزو سيارات خانواده خورشيد محسوب مي شد و اکنون در رده سيارکها در کمربند کوئيپر وراي مدار سياره نپتون طبقه بندي شده است، داراي قدر 14 مي باشد. سيارک سرس طي اين شبها با يک تلسکوپ کوچک آماتوري و يا با يک دوربين دوچشمي نسبتاً قوي قابل مشاهده است.

هر چند افراد زيادي با اين جرم کوچک منظومه شمسي آشنا نيستند اما سازمان فضايي ناسا در امريکا قصد دارد حدود بهمن ماه سال 1393 با استفاده از يک فضا پيما(spacecraft Dawn ) به ملاقات سرس رفته و با چرخش به دور اين جرم از کمترين فاصله به تصوير برداري از سطوح ناشناخته سرس اقدام کند.

شما هم مي توانيد در شبهاي ميانه خرداد 89 با يافتن دقيق اين سيارک، از درون تلسکوپ جابجايي آنرا در زمينه ستارگان آسمان از يک شب به شبي ديگر و يا حتي از ساعتي به ساعتي ديگر رصد نماييد.

روز جمعه 28 خرداد امسال سرس به پر نورتزين وضعيت خود وبه قدر 7/2 خواهد رسيد. در اين شب سيارک مذکور در وضعيت مقابله است. يعني زمين بين خورشيد و آن قرار دارد و بهترين شرايط رصدي با توجه به نور نسبتاً کم هلال افزاينده ماه(آنهم با غروب ماه در اواسط شب) وجود دخواهد داشت.

در تيرماه امسال نيز به مرور نور سرس کم و کمتر شده تا اينکه در امرداد سال جاري به قدر 8  خواهد رسيد.
 

توصيه مي کنيم فرصت يک عکاسي نجومي جالب را، آنهم با استفاده از تلسکوپهاي با قابليت اتصال دوربين بر روي آنها را در روزهاي 12 و  13 خرداد ماه جاري از دست ندهيد. رصد موفقي را براي رصدگران فارسي زبان که اين خبر علمي به آنها کمک نموده است آرزومنديم.

 
منبع:
برگرفته از بولتن الکترونيکي ارسالي
 مجله معتبر جهاني Sky & Telescope


اشتراک گذاری در:

بیان دیدگاه

- لطفاً نام و دیدگاه‌ خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
- سایت انجمن نجوم آماتوری ایران مجاز به ویرایش ادبی دیدگاه‌ها است.
- دیدگاه‌هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی و موارد مغایر با قوانین کشور باشند منتشر نخواهند شد.
- دیدگاه‌ها پس از تأیید منتشر می‌شوند.
نام:(اجباری)
رایانامه:(اجباری)
دیدگاه:

کد امنیتی:
(از چپ به راست)
https://telegram.me/iranastronomy
هم اکنون