** همه دعوتید: گروه آموزش کاربردی انجمن برای فراهم شدن امکان مشاهده ابرماه و ماه گرفتگی شامگاه چهارشنبه 11 بهمن در خانه ستاره شناسی تهران واقع در انتهای بلور استاد معین برنامه ویژه ای را برگزار و امکان رصد و عکسبرداری از این پدیده را با تلسکوپ برای عموم علاقمندان فراهم خواهد نمود.**    
 شنبه 30 دی 1396 | 3 جمادي الاول 1439 | 20 ژانويه 2018
مسير :
»
»
»
يك تحقيق جالب پيش روي شماست

يك تحقيق جالب پيش روي شماست
پنجشنبه 6 خرداد 1389 - 02:30 | شاخه : | 1667 بازدید | 0 دیدگاه
 - تعيين قبله براي ما مسلمانان از اهميت ويژه اي بر خوردار است ، ضمن آنکه يک پژوهش علمي براي همگان جذابيت خاصي دارد. علم ستاره شناسي که در جاي جاي احکام ديني ما ديده مي شود نه تنها در تعيين اوقات نماز و يا آغاز و پايان ماه هاي قمري از جمله ماه مبارک رمضان، بلکه در تعيين برخي مختصات به کمک دين مي آيد و با روش علمي مي توان موقعيت خانه خدا و جهت دقيق قبله که عموماً در برخي مساجد، نمازخانه ادارات و حتي شهرها جاي شک و ترديد دارد را مشخص نمود. روش کار بسيار ساده است. در روز جمعه 7 خرداد 1389ساعت 48 :13 به جهت سايه شاخصي که در زمين قرار داده ايد دقت کنيد، امتداد خلاف جهت سايه راستاي جهت قبله است . نکته خاص در اين تحقيق آن است که براي بالا بردن دقت از شاقول آويزان بجاي ميله در زمين به عنوان شاخص سايه استفاده شود و يا ميله درون زمين با شاقول و روشهاي متداول دقيقاً در زمين عمود قرار گيرد و تا حد ممکن شاخص نازک انتخاب شود. اصول اين رويداد نيز ساده است؛ خورشيد در حرکت ظاهري بر کره آسمان به سمت اعتدال تابستاني براي رسيدن به حداکثر زاويه با استواي آسمان يا همان معدل النهار که23/5 درجه است دو بار به ميل 21 درجه که برابر با عرض جغرافيايي خانه کعبه يعني دقيقاً منطبق21  درجه و 25 دقيقه و 24 ثانيه شمالي است مي رسد و در ساعت13:48که مقارن ظهر شرعي در مکه معظمه در اين روز مي باشد، خورشيد عمود به خانه خدا تابيده و سايه ندارد و در حقيقت در سمت الراس ناظر درون مسجد الحرام قرار مي گيرد.
بديهي است ايستادن به سمت خورشيد در اين زمان خاص، ايستادن به سمت دقيق قبله در هر نقطه از کره زمين که در موقعيت روز باشد محسوب مي شود. توجه داشته باشيد هرگز و هرگز براي بالا بردن دقت و يا دلايلي نظير آن به خورشيد مطلقاً بصورت مستقيم نگاه نکنيد. فعاليت علمي موفقي را براي شيفتگان تحقيق و پژوهش آرزو منديم.
  
سرويس علميانجمن نجوم آماتوري ايران

 اشتراک گذاری در:

بیان دیدگاه

- لطفاً نام و دیدگاه‌ خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
- سایت انجمن نجوم آماتوری ایران مجاز به ویرایش ادبی دیدگاه‌ها است.
- دیدگاه‌هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی و موارد مغایر با قوانین کشور باشند منتشر نخواهند شد.
- دیدگاه‌ها پس از تأیید منتشر می‌شوند.
نام:(اجباری)
رایانامه:(اجباری)
دیدگاه:

کد امنیتی:
(از چپ به راست)
https://telegram.me/iranastronomy
هم اکنون