*** قابل توجه ثبت نام کنندگان دوره های آموزشی انجمن؛ بزودی کلاسهای ستاره شناسی مقدماتی و اخترشناسی رصدی آغاز خواهد شد. واحد آموزش***    
 جمعه 24 آذر 1396 | 26 ربيع الاول 1439 | 15 دسامبر 2017
مسير :
»
»
»
بوستان لاله ميعادگاه عاشقان آسمان در روز تعطيل هفته نجوم

بوستان لاله ميعادگاه عاشقان آسمان در روز تعطيل هفته نجوم
يكشنبه 12 ارديبهشت 1389 - 02:30 | شاخه : | 3362 بازدید | 0 دیدگاه

خوان گسترده هفته نجوم- - هفته جهاني نجوم نسبت به روز جهاني اين مناسبت،  فرصتي بيشتر براي ترويج دانش كهن و جذاب ستاره شناسي است و انجمن نجوم آماتوري ايران همواره برنامه هاي ويژه اي را در اين روز و هفته داشته است. انجمن نجوم آماتوري با احترام به استقلال گروهها و مراكز ديگر در پايتخت و ساير شهر هاي كشور، هيچگاه داعيه سرپرستي و توليت چنين فعاليتهايي را نداشته و اعتقاد دارد گروههاي كشور با مديريت و برنامه ريزي داخلي برنامه هاي در خور را مي توانند اجرا كنند و وظيفه دولت وارگانهاي ذيربط پشتيباني منطقه اي از اين فعاليتها است و حركتهاي گروهها مي بايست با نام خودشان به عنوان كارنامه اي در هر استان و شهرستان ثبت گردد.  با اين رويكرد انجمن نجوم آماتوري ايران در سال 1389 نيز با برنامه هاي از قبل اعلام شده در پايگاه اينترنتي انجمن،  ليگ جهاني روز نجوم، خبرگزاريها، پايگاههاي اينترنتي علاقمند به انعكاس توانمنديهاي داخلي اين مركز مزين به نام زيباي ايران ، روزنامه هاي كثير النتشار معتبر و شبكه هاي مختلف رسانه ملي اقدام به اجراي برنامه هاي از پيش تعيين شده نموديم. مسلم است مسئوليت هزاران برنامه نجومي و ترويجي سالهاي اخير كه بعضاً با حضور اساتيد بنام كشورمان به اجرا در آمده متوجه برنامه ريزان انجمن نجوم آماتوري ايران و برگزاركنندگان آن است كه زحمت چنين گامهاي بزرگي را كشيده اند و گاهاً الگو سازي براي بسياري از گروههاي فعال در تهران و ساير شهر هاي كشور بوده است. و نام آماتوري در اسم اين مركز فعال كشوري براي آماتورهاي فعال آن موجبات فخر و مباهات است چرا كه به مفهوم شيفتگان آسمان به چنين اقداماتي مي پردازند كه داراي جايگاه بسيار والايي است. پر واضح است كه عليرغم داشتن پايگاه اينترنتي در انجمن، مشتاقان آزاد انديش در عرصه نجوم مي توانند به اين تلاشهاي خالصانه و بدون جيره و مواجب! توجه نشان داده و آنرا بر اساس آزاد انديشي علمي در پايگاههاي اينترنتي خود منعكس كنند، چرا كه هدف ترويج ستاره شناسي بين عموم مردم است كه قالب برنامه ها بر اساس فعاليتهاي ساير نقاط جهان طراح و اجرا مي شود و تضاد منافعي در اين بين نمي توان متصور بود. از سوي ديگر انجمن نجوم آماتوري ايران براي همكاري با ساير انجمنها، گروهها و مراكز نجومي كشور آماده همكاريهاي متقابل بوده و هست. يقين آنكه حركتهاي آماتوري با خصيصه خود جوش بودن از زيبايي خاصي برخوردار و ديوار و حصاري را كسي نمي تواند بر آن متصور بوده وخود را ملاك تاييد و يا رد آن بداند.
اميد آن داريم اگر هدف ترويج نجوم است بدور از رفتارهاي كودكانه و يا كجنمايي علمي و با توجه به تعريف مفهوم روز جهاني و اعلام رسمي آن در كليه مراكز نجومي جهان، روزي غير از اين مناسبت جهاني به عنوان روز نجوم تلقي نشود تا با اسامي مختلف از آن ياد گردد. و روز تعطيل در هفته نجوم به عنوان برنامه هاي هفته نجوم تبليغ گردد كه خوشبختانه زمزمه هاي آن در نوع اعلام و در برخي پايگاههاي اينترنتي با ذكر روز دقيق مناسبت جهاني همراه شده است و اين روزها كه براي ايجاد صميمت گروهها در هر كشور مي تواند كمك شاياني نمايد نبايد به يك جدايي و عامل تفرقه مبدل شود و ما آماده گفتگو و رسيدن به يك نقطه واحد با مراكز ذيصلاح هستيم  چرا كه خواه و ناخواه بايد به يك وحدت رويه براي چنين اقدامتي كه منشا بين المللي دارند رسيد و قضاوت در اين زمينه را با وجود دهكده كوچك جهاني اينترنت و اخبار ديگر نقاط جهان به اهل منطق و دانايي مي سپاريم .
انجمن نجوم آماتوري ايران در روزهايي كه به اين تعداد مركز و گروه فعال وجود نداشت در روز دقيق اين مناسبت جهاني و با مكاتبه و هماهنگي مركز برگزاري اين مناسبت در ايالات متحده، برنامه هايي را در فرهنگسراي بهمن در سال 138به اجرا در آورد كه خود نقطه آغازين اين حركت بود و متاسفانه در همان سال با توجه به برگزاري تنها يك گروه در كشور آنهم در روز جمعه شاهد چنين حركتي بوديم. امروز خوشحاليم دهها انجمن و گروه نجومي در كشور فعال هستند و با كمك آنها در كشور دهها ميليوني ايران احساس تنهايي نكرده و رسالت خود را براي ترويج ستاره شناسي و ايجاد نگرش خود باوري در علاقمندان براي انجام اينگونه فعاليتها بخوبي به انجام رسانده ايم.
آرزومنديم قبل ازهدف گذاري براي صلح جهاني و صلح ستارگان شاهد ايجاد روحيه وحدت و تعامل در بين گروهها در داخل كشورباشيم و تحمل شنيدن ايده ها و آرا ديگران را همچون جهان پيشرفته دارا بوده و از رفتارهاي جهان سومي پرهيز تا كشور و جوانان براي رسيدن به عظمت تاريخ علم اين سرزمين عالم پرور بيش از پيش آماده گردند.
برنامه ويژه اين هفته براي عموم در روز جمعه سوم ارديبهشت89 با همكاري صميمانه شهرداري منطقه 6 تهران و امور فرهنگي اجتماعي ناحيه دو شهرداري در بوستان لاله امكان پذير گرديد. فعالان كميته راهبردي انجمن نجوم آماتوري همراه با دوستان و همراهان قديمي انجمن،  در روزجمعه تعطيل هفته نجوم به معرفي اين دانش به مردم پرداختند.استقبال مردم خوبمان در پارك لاله به حدي بود كه در همان ساعات اوليه كيتهاي انواع ساعتهاي آفتابي، بروشورهاي معرفي اين مناسبت و فعاليتهاي انجمن به اتمام رسيد و چندين بار براي ارايه مجدد آن به علاقمندان اقدام شد. كارگاه نقاشي كودكان نيز از بخشهاي متنوع اين روز بود كه با استقبال گروههاي مختلف سني روبرو شد. بزودي از بين نقاشيهاي دريافتي تعدادي را انتخاب و در بخش كودكان پايگاه اينترنتي انجمن نمايش داده خواهد شد و براي تعدادي از نقاشيهاي نجومي جوايزي را در نظر گرفته و به آدرس كودكان آسماني ارسال مي گردد. عليرغم وضعيت هوا و عدم امكان رصد، توضيحاتي در مورد ابزارهاي نجومي و طريق عملكرد آنها و پاسخگويي به سئوالات نجومي، خلاء برنامه رصدي را كاملاً پر نمود. انعكاس اين رويداد بزرگ در پايتخت در بخش نيمروزي اخبار ساعت 14 شبكه اول سيما در روز شنبه به محضر مردم عزيز كشورگزارش گرديد. در پايان از مردم فرهيخته اي كه با حضور پر شور خود ما را همراهي نمودند، مسئولان عزيزو دلسوز شهرداري منطقه 6 و ناحيه 2 شهرداري منطقه و تلاگران عرصه رسانه كه با نگاه آسماني خود در اين روز ما را مدد رساندند صميمانه متشكريم. عذر ما را در نمايش تعداد معدود عكسهاي اين فعاليت با توجه به تعدد بالاي آنها و محدوديت فضاي اينترنتي بپذيريد. اين برنامه ترويجي بنام  گراميداشت هفته نجوم انجام شد. آيا كاري بجز يك حركت عمومي مورد استفاده همگان صورت پذيرفت و يا الزامي دارد به اشتباه آن را روز جهاني نجوم بناميم؟!

مسعود عتيقي(عكسها از صنم ايوبي)


اشتراک گذاری در:

بیان دیدگاه

- لطفاً نام و دیدگاه‌ خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
- سایت انجمن نجوم آماتوری ایران مجاز به ویرایش ادبی دیدگاه‌ها است.
- دیدگاه‌هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی و موارد مغایر با قوانین کشور باشند منتشر نخواهند شد.
- دیدگاه‌ها پس از تأیید منتشر می‌شوند.
نام:(اجباری)
رایانامه:(اجباری)
دیدگاه:

کد امنیتی:
(از چپ به راست)
https://telegram.me/iranastronomy
هم اکنون