مسير :
»
»
»
گزارش برگزاري اولين همايش نجوم الکترونيک گيلان و جشنواره روز نجوم

گزارش برگزاري اولين همايش نجوم الکترونيک گيلان و جشنواره روز نجوم
سه شنبه 7 ارديبهشت 1389 - 02:30 | شاخه : | 6290 بازدید | 0 دیدگاه

به نام خدابنا به گزارش ارسالي دوستان فعال نجومي در استان گيلانبه ، به مناسبت بزرگداشت روز جهاني نجوم در روز يکشنبه 5 ارديبهشت 1389 اولين همايش «نجوم الکترونيک» استان به همراه نمايشگاهي از گروه هاي نجومي و نيز کارگاه هاي آموزشي نجوم آماتوري توسط معاونت پژوهشي - انجمن علمي برق دانشگاه آزاد اسلامي واحد لاهيجان و باشگاه نجوم رشت برگزار گشت.همايش نجوم-الکترونيک در ساعت 10:3صبح با حضور بيش از سيصد تن از منجمين و دانشجويان مهندسي برق- الکترونيک آغاز گرديد نخستين سخنران اين همايش دکتر فرشاد فقيه بود. که به سخنراني در حوزه ي راديو تلسکوپ ها پرداخت. وي در ابتدا از دانش نجوم به عنوان کهن ترين دانش بشري ياد کرد و به اختصار تاريخچه اي از اين علم را عنوان نمود.سپس با مروري بر تلسکوپ هاي اپتيکي وغير اپتيکي و پخش تصاويري از آنها وارد بحث اصلي خود يعني تلسکوپ هاي راديويي و بررسي ساختمان آنها شد که بسيار مورد توجه حضار قرار گرفت.
در بخش بعدي برنامه نوبت به پخش نماهنگ زيبايي به نام «بر دوش آسمان» از خانم سلطاني رسيد. سخنراني دوم اين همايش در باره ي کاربرد هاي الکترونيک در نجوم با سخنراني مهندس علي رازقي بود. وي نخست ساختار و کارکرد دوربين هاي دوچشمي و تلسکوپ هاي آماتوري را معرفي نمود. سپس به بررسي ابزار هاي الکترونيکي جانبي در رصد ها، نظير CCD ها پرداخت . رازقي در ادامه ي سخنراني خود در بحث پردازش تصوير هاي نجومي به معرفي چند نرم افزارپردازش تصوير پرداخت که مورد توجه مخاطبين قرار گرفت.
برنامه ي بعدي اين همايش سروده اي نجومي از آقاي علي مهري بود. وي در برنامه ي خود به خواندن شعري نجومي پرداخت که در توصيف خورشيد و سيارات منظومه ي شمسي با نگرشي علمي و ادبي است. همچنين موسيقي و نماهنگي از تصاوير مرتبط نيز آنرا همراهي مي کرد. اين سروده ي نجومي همراه با استقبال زياد مخاطبين بود.
در انتهاي برنامه جوايز مسابقه ي نجومي که به مناسبت روز جهاني نجوم تدارک ديده شده بود و مجري در اواسط برنامه سوال آنرا مطرح نموده بود از دست سخنرانان و ميهمانان محترم همايش به برندگان اهدا شد.
در کنار برگزاري اين همايش نمايشگاهي نجومي از گروه ها و دانشگاه هاي استان از ساعت 9 صبح يکشنبه الي 6 عصر در سالن نمايشگاهي تالار حزين لاهيجي برگزار گشت. اين نمايشگاه از غرفه هايي با موضوعات و عناوين زير برگزار گشت: ذرات بنيادي، ماه و صورت هاي فلکي از انجمن نجوم ثاقب استان گيلان، ، اخترفيزيک و کيهان شناسي از گروه فيزيک دانشگاه آزاد اسلامي واحد رشت، سحابي ها و کهکشان ها از کانون نجوم سهاي دانشگاه گيلان، خورشيد از گروه نجوم آسمان گيل دانشگاه پيام نور صومعه سرا، سيارات و فضا از انجمن نجوم خواجه نصير دانشگاه پيام نور منجيل، بانوان فضانورد از گروه معراج، تصاوير نجومي از هسته ي علمي بسيج دانشگاه پيام نور رشت، و غرفه اي از کتب و محصولات نجومي از انجمن نجوم اکليل شمالي لاهيجان برگزار گرديد.
در ادامه ي جشنواره ي روز نجوم در بخش برنامه هاي عصر، سه کارگاه آموزشي نجوم با عنوان هاي معرفي بارش هاي شهابي با سخنراني خانم حميده نعمتي از انجمن علمي پژوهشي نجم شمال، «الو زمين؟» با سخنراني آقايان بابک سلطاني و هومن هدايتي از گروه نجوم روجا، و کارگاه شبيه سازي آسمان توسط آقاي داوود همتي از انجمن علمي پژوهشي نجم شمال برگزار گرديد.
يوسف شعباني


اشتراک گذاری در:

بیان دیدگاه

- لطفاً نام و دیدگاه‌ خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
- سایت انجمن نجوم آماتوری ایران مجاز به ویرایش ادبی دیدگاه‌ها است.
- دیدگاه‌هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی و موارد مغایر با قوانین کشور باشند منتشر نخواهند شد.
- دیدگاه‌ها پس از تأیید منتشر می‌شوند.
نام:(اجباری)
رایانامه:(اجباری)
دیدگاه:

کد امنیتی:
(از چپ به راست)
https://telegram.me/iranastronomy
هم اکنون