مسير :
»
»
»
آسمان فروردين ماه 1389

آسمان فروردين ماه 1389
جمعه 13 فروردين 1389 - 02:30 | شاخه : | 1565 بازدید | 0 دیدگاه


ضمن تبريک آغاز نوروز اين يادگار ديرينه نيک نياکان پاک اين اهورايي سرزمين به سراغ وضعيت آسمان در اين روزها بويژه آنکه با تعطيلات نوروزي همراه است، مي رويم:

از دهم تا   17فروردين، در هنگام شامگاه بين 30تا45 دقيقه بعد از غروب خورشيد به 3تا4 درجه پايين تر و سمت چپ سياره ناهيد توجه کنيد سياره تير اين غزال پاي منظومه خورشيدي را مشاهده مي کنيد.
از سيزدهم تا پانزدهم فروردين، قمر در عقرب است اما مطمئن باشيد ماه که همسايه زمين و ستارگان و صورت فلکي عقرب در فاصله صدها سال نوري از زمين قرار دارند تاثيري بر سرنوشت شما نميتوانندداشته باشند و شما هستيد که تعيين کننده سرنوشت خود مي باشيد.
چهاردهم فروردين، تير و ناهيد به کنار هم خواهند رسيد و از آن پس جدايي تير در حرکت برگشتي به سمت خورشيد آغاز مي گردد.
ساعت4:3بامداد پانزدهم فروردين، M19 در وضعيت اختفا با ماه است، اين خوشه کروي زيبا در برج کژدم قرار دارد.                   M19ساعت 5:30    ازپشت ماه خارج مي گردد. ضمناً در روز پانزدهم فروردين در صورت فلکي 13منطقه البروج يعني مار قرار دارد!
.
بامداد 23 فروردين مثلث ديگري به راس هلال زيباي صبحگاهي ربيع الثاني که زاويه سمت راست اين مثلث سياره برجيس و زاويه سمت چپ آن سياره سبز آبي اورانوس است که به سبب وفور متان در جو خود با اين رنگ به نظر مي رسد.(وداع با هلال صبحگاهي در بخش رويت هلال ويژه نامه نوروز 89 انجمن)
چهار شنبه 25 فروردين،  ماه نو  خواهد شد.
در شامگاه پنج شنبه 26 فروردين هلال جمادي الاول پايين سيارات تير وناهيد با جلوه زيبايش رخ مي نماياند.(بخش رويت هلال همين خبرنامه)
عبور خراشان هلال ماه از کنار خوشه پروين را به علت وضعيت روز درايران در اواخر فروردين نمي توانيد مشاهده کنيد؛ حدود ساعت20:3دقيقه (به وقت تابستاني ايران) شامگاه 3فروردين يعني روز اول هفته جهاني نجوم، اختفاي زيباي خوشه ستاره اي M35 را که در کنار پاي کاستور(صورت فلکي 2 پيکر يا همان جوزا) مي توانيد مشاهده کنيد.که پشت هلال ماه افزاينده مخفي خواهدشد. اختفا پديده خوبي است که جرم دورتر و کوچک تر در پشت جرم نزديک تر که بزرگ تر به نظر مي رسد پنهان مي شود اين واقعه ساعت 21:3دقيقه پايان مي پذيرد.

*اوضاع سيارات و آسمان در فروردين89
برجيس را از هفته دوم فروردين ماه به بعد در افق صبحگاهي مي توانيد ببينيد.برجيس کاملاً در آسمان صبحگاهي قابل رصد است.برجيس پر نور جاي خود را با ناهيد پر نور گويا عوض نموده تا همواره آسمان شامگاهي و صبحگاهي داراي اجرام درخشان و فرمانرواي سيارات و ستارگان باشند.


-    دومين فرصت خوب شما مشاهده نور شامگاهي دايره البروجي است.
آيا تا بحال روشنايي که در هنگام صبحگاه از آن به عنوان  صبح کاذب ياد مي کنند را ديده ايد ؟ اين پديده به شکل هرم بزرگ مرواريد وار است که بهترين نمايش خود را در نيمکره شمالي در لحظه غروب و بدون حضور نور ماه دراسفند ماه 88 تا اواسط فروردين ماه 1389 به نمايش مي گذارد. نور دايره البروجي و يا Zodical light را به دو نور صبحگاهي دايره البروجي که در پاييز و نور شامگاهي دايره البروجي که در اواخر زمستان و اوايل فروردين هر سال شرايط مطلوبي براي مشاهده دارد مي توان تقسيم کرد . چيزي که
نياز داريد يک محل دور از نور مصنوعي است (حداقل 6کيلومتر دورتر از شهرستان هاي کوچک و 10کيلومتر دورتر از کلان شهرهاي بزرگ) که  داراي افق غربي باز باشد. يک ساعت پس از غروب خورشيد به مناطق ذکر شده برويد و با نگاه به سمت غرب (با چشم غير مسلح و بدون نياز به ابزار نجومي) در حالي که خورشيد از افق پايين رفته ، گنبد عظيمي از نور که ستارگان به عنوان علائم نقطه اي نور در آن ناپديد شده اند را ببينيد. از آنجا که اين نور به سمت افق پايين رفته و ناپديد  مي شود ، پس از ساعتي ديگر آن را مشاهده نخواهيد کرد. اين نور در مسير دايرةالبروج ، به سمت چپ بره و سپس بين ستاره الدبران و خوشه پروين رفته ومنظره تماشايي در آسمان از اين خوشه هاي ستاره اي به نمايش مي گذارد. به ياد داشته باشيد عرضهاي جغرافيايي ميانه همواره شرايط مطلوبتري براي مشاهده اين نور دارند. به غير از شکل آن ، که احتمالاً شما فکر مي کنيد اين تنها بخشي از نور گرگ و ميش هنگام غروب است، اما اين نور مدتي در آسمان باقي مانده تا آسمان کاملا تيره شود. براي اولين بار که نور دايره البروجي را مي بينيد تصور مي کنيد که آلودگي نوري آسمان است ، اما به ياد  داشته باشيد آلودگي نوري به شکل يک باند باريک در پايين  ودرامتداد افق تشکيل مي گردد. شگفت آور آن که روشن تر و حتي روشن تر از کهکشان راه شيري هنگامي که شما آن را مي بينيد، رخ مي نماياند و شما هرگز از اين پس براي شناختن آن مشکل نداريد. حال بايد پرسيد شما چه ديده ايد؟ شما نور دايره البروجي که از برخورد نور خورشيد با ترکيب ذرات بيشمار کوچک (باقي مانده  از دنباله دارها و برخورد خرده سيارکها ) که در مدار خورشيد قرار دارند را مشاهده کرده ايد. براي دريافت اطلاعات بيشتر به جمع اعضاي انجمن بپيونديد تا بتوانيم اخبار و  اطلاعات بيشتري را برايتان ارسال نماييم.
خوب است به شما مجدداً اعلام کنيم که امسال  از 12 فروردين  تا 1ارديبهشت به عنوان ماه اختر شناسي در جهان نامگذاري گرديده است و درکنار هفته و روز جهاني فرصتي يک ماهه براي ترويج نجوم در اختيار علاقمندان به ستاره شناسي و گروههاي نجومي هر کشور قرار دارد. ضمناً  از هم اکنون به شما اعلام کنيم که شنبه چهارم ارديبهشت 1389 برابر با 24  آوريل 201ميلادي روز جهاني نجوم و از  3فروردين تا  5ارديبهشت امسال هفته جهاني نجوم خواهد بود. حتماً مي دانيد طبق اعلام ليگ جهاني برگزار کننده اين مناسبت، روش خاصي براي آن در نظر گرفته مي شود و هميشه شنبه اي که به تربيع اول ماه قمري از 25 فروردين تا  26 ارديبهشت نزديک باشد را به عنوان روز جهاني نجوم تعيين مي کنند تا همه مردم جهان يک صدا در يک روز شعار عشق به آسمان را به ديگران اعلام نمايند واين موضوع بر جذابيت حرکتهايي در سطح جهاني مي افزايد. البته  هفته نجوم نيز فرصتي براي اجراي برنامه ها در ماسبتهاي ملي هر کشور و در بازه زماني بيشتر است. پس خود را براي استفاده از برنامه هاي متنوع انجمن آماده ومطمئن باشيد در صورت تمايل خودتان،  به ما در اجراي هر چه بهتر برنامه هاي ويژه اين مناسبت جهاني مي توانيد کمک نماييد. پس با ما  در اين زمينه  از طريق پست الکترونيک و يا تلفن تماس بگيريد.
سرويس علمي انجمن نجوم آماتوري ايران


اشتراک گذاری در:

بیان دیدگاه

- لطفاً نام و دیدگاه‌ خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
- سایت انجمن نجوم آماتوری ایران مجاز به ویرایش ادبی دیدگاه‌ها است.
- دیدگاه‌هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی و موارد مغایر با قوانین کشور باشند منتشر نخواهند شد.
- دیدگاه‌ها پس از تأیید منتشر می‌شوند.
نام:(اجباری)
رایانامه:(اجباری)
دیدگاه:

کد امنیتی:
(از چپ به راست)
https://telegram.me/iranastronomy
هم اکنون