مسير :
»
»
»
گزارش مراسم اختتاميه برنامه هاي سال 1388

گزارش مراسم اختتاميه برنامه هاي سال 1388
جمعه 14 اسفند 1388 - 02:30 | شاخه : | 1946 بازدید | 0 دیدگاه

span style="font-weight: bold;">به نام خدا
گزارش مراسم اختتاميه برنامه هاي سال 1388
انجمن نجوم آماتوري ايران
در زندگي رخدادهاي غيرقابل پيش بيني بسيارند اما گاهي آنقدر فراتر از انتظارند که گويي توضيح هم جرأت خودنمايي ندارد!
چهارشنبه گذشته هم يعني پنجمين روز از دوازدهمين ماه سال يک هزار و سيصد و هشتاد و هشت خورشيدي که سالروز بزرگداشت خواجه طوسي بود، يکي از روزهاي سرشار از غيرقابل پيش بيني ها و باور نکردني ها بود! زيرا قرار بود که:
به مناسبت سالروز بزرگداشت خواجه نصيرالدين طوسي مراسمي برگزار شود اما طي آن از يکي از بزرگان نجوم عصر حاضر کشورمان، جناب آقاي دکترسعداله نصيري قيداري تجليل گردد و ضمن اين نکوداشت، قرار شد که آماتور نمونه سال 1388 کشور هم معرفي شود و باز هم قرار شد تمبر سال جهاني نجوم که انجمن نجوم آماتوري ايران يکي از پيشنهاد دهنده ها، پيگير کننده انتشار آن وعهده دار آن بود، رونمايي شده تا بعد از انجام تشريفات لازم در چاپ انبوه به منصه ظهور برسد. و تازه قرار بود عده اي از دوستان نجوميمان مقالاتي را که مدت ها پيش آماده کرده بودند، ارائه کنند!
همه ي اين قرارها از مدتي قبل در جلسات کميته راهبردي انجمن، مطرح و برنامه ريزي هاي دقيقي براي کيفيت هرچه بهتر برگزاري آن صورت گرفته و همه چيز مرتب بود تا آن روزي که با پيشنهاد انجمن نجوم آماتوري ايران، دانشگاه خواجه نصيرالدين طوسي هم براي اين بزرگداشت ابراز تمايل نمود . از 2 هفته پيش از آن و بلکه هم بيشتر نمايندگان انجمن و از سوي دانشگاه جناب آقاي قدسي که دانشگاه براي رايزني معرفي نموده بود، در تبادل نظر بودند که اگر تفاهمي حاصل شد، برنامه اي مشترک برگزار گردد. در کميته راهبردي هم رأي گيري شد که آيا بطور مستقل برنامه خود را اجرا کنيم يا با دانشگاه! اما چون مراسم براي بزرگداشت خواجه طوسي و نکوداشت يک فرد دانشگاهي مثل آقاي دکتر قيداري است، برنامه مشترک با دانشگاه به شرط آنکه شأنيت انجمن و اعضاي آن حفظ شود، مي تواند پرثمرتر باشد! در اين اثنا هماهنگي و انجام امور بسياري بويژه رونمايي تمبر که هزينه بالايي هم براي انجمن داشت، همراه با موانع بسياري بود که ظاهراً هميشه براي کساني که بخواهند خالصانه کار کنند پريدن از اين موانع اجتناب ناپذير است. دانشگاه سرانجام اعلام کرد که قصد دارد از 8:3صبح برنامه اش را آغاز کند و لاجرم قرار شد ميهمانان انجمن و برنامه هاي آنها به ساعت 15 تا 18:3موکول شود. از آنجا که از مدتي پيش با يکي از مجرييان پرتوان صدا وسيما جهت اجراي اين مراسم هماهنگي لازم به عمل آمده بود، قرار شد که در ساعت 15 مجري انتخابي دانشگاه با خداحافظي از حضار و دعوت از مجري انجمن ادامه کار را به ايشان بسپارند! ساعت 15:3تقريباً سالن با اعضاي انجمن پر شده بود و همگان در انتظار آغاز سخنراني ها و برنامه هاي انجمني بودند. گفتني است تعدادي از برنامه هاي انجمن فقط به دليل اشتراک مراسم با دانشگاه از قبل حذف شد. طبق برنامه آقاي دکتر ولايتي که از سوي انجمن جهت سخنراني در زمينه ضرورتهاي توجه به تاريخ علم و رونمايي تمبر ويژه سال جهاني نجوم دعوت شده بودند، در سالن همايش حضور يافتند و کليپ فعاليتهاي انجمن نجوم آماتوري ايران آغاز گر برنامه هاي ويژه اين بخش بود، سپس مهندس عتيقي مديريت انجمن براي عرض خير مقدم به اساتيد و ميهمانان به عنوان دبير همايش نکوداشت به پشت تريبون دعوت شدند و صحبت هايشان را با شرح گزارش گونه اي از ويژگيهاي مراسم انجمن در رويکرد به تاريخ علم ، نکوداشتها و معرفي آماتور و گروه نمونه منجمان کشور که از ابداعات انجمن نجوم آماتوري بوده است و خوشبختانه سبب شده است بسياري از مراکز از آن الگو گيري نمايند، براي حاظران در سالن ارايه نمودند، سخنران بعدي جناب آقاي دکتر ولايتي بودند. ايشان در مورد ضرورتهاي توجه به تاريخ و بويژه تاريخ علم بيانات مبسوطي را ارايه فرمودند. در ادامه برنامه رونمايي تمبرهاي سال جهاني نجوم با حضور جناب دکتر ولايتي مشاور بين الملل مقام معظم رهبري و رياست محترم کميته فرهنگ و تمدن اسلام وايران شوراي عالي انقلاب فرهنگي با همراهي چند تن از نمايندگان محترم مجلس شوراي اسلامي، دکتر بطحايي رييس دانشگاه خواجه نصيرالدين طوسي، دکتر قيداري، مهندس دالکي، مهندس عتيقي و ... با زدن مهر ابطال تمبرهاي مذکور رونمايي رسمي به انجام رسيد و اين اقدام شرکت پست جمهوري اسلامي و پيگيريهاي مراکز نجومي کشور از جمله انجمن نجوم آماتوري ايران که پيگيريهاي گسترده اي در اين زمينه داشتند، عملي و براي هميشه در تاريخ اين مناسبت جهاني ماندگار گرديد. اساتيد حاضر در حاشيه تمبرهاي سال جهاني نجوم جملات يادبود زيبايي به يادگار از چنين روز ومناسبتي نوشتند.
پس از آن منجم آماتور جناب آقاي سلطان الکتابي که از اصفهان آمده بودند، همراه با کليپي از عکس هاي نجومي ايشان معرفي و سپس به ايراد سخنراني در مورد آغاز و ادامه تلاشهايشان پرداختند که حرفهايشان مرا ياد جمله اي آشنا انداخت: هميشه مي توان از هيچ آغازيد، همتش را بايد يافت!
سپس آقاي مهندس دالکي زندگي نامه اي درباره ي دکتر قيداري ارائه کردند که خالي از لطف نبود و اشاره کردند که : يکي از ارزنده ترين خدمات نجومي جناب آقاي دکتر نصيري قيداري که در بين دوستان و اقوام به ابوعلي سينا شهره هستند (و در ميان حيرت حضار با لبخند افزودند) بدان جهت که پدر دو فرزند به نام هاي علي و سينا مي باشند، اينست که جانمايي رصدخانه ي ملي را انجام داده اند که براي ايرانيان بسيار مهم و ضروري بوده است و ...
و در نهايت پس از ايراد مقاله اي درباره ي رؤيت هلال از آقاي فراقي، و سخنراني چند تن از نمايندگان و اساتيد محترم از جمله جناب آقايان دکتر خادمي از اساتيد دانشگاه و دکتر کواکبيان نماينده محترم مردم سمنان در مجلس شوراي اسلامي در مورد ابعاد شخصيتي استاد قيداري، جوايز و لوح هاي اهدايي انجمن نجوم آماتوري ايران به آقاي دکتر نصيري قيداري، آقاي سلطان الکتابي آماتور نمونه سال 88 ، آقاي فراقي ارايه کننده مقاله و آقاي مازيار بحيرايي از دوستان بسيار فعال و دلسوز کميته راهبردي بخاطر تلاشهاي صادقانه ايشان در پيشبرد اهداف انجمن، اهدا شد.
در پايان جناب آقاي دکتر بطحايي رياست محترم دانشگاه صنعتي خواجه طي سخناني ضمن تشکر و قدرداني از مهندس عتيقي و انجمن نجوم آماتوري ايران جهت برگزاري اين مراسم بسيار با شکوه، از اعضاي کميته راهبردي که در طول جشن با کارت هايي که به سينه داشته و پيوسته در تلاش و تکاپو بودند، تقدير و دعوت کردند که اين افراد روي سن بيايند و با تجليل شدگان، نمايندگان و اساتيد محترم عکسي به يادبود از اين مراسم بگيرند.
اين اقدام انجمن نجوم آماتوري ايران ضمن يادي از حکيم طوسي در سالروز بزرگداشت اين انديشمند اسلامي، با ماندگار کردن کارهاي ارزشمند تقدير شدگان، نشان از توانمندي بالاي جامعه آماتوري نجوم کشور در اجراي گامهاي بزرگ و اساسي در زمينه هاي مختلف و پياده نمودن ايده هاي نو دارد تا انشاله با جانمايي مناسب نجوم آماتوري در پيکيره اصلي کشور، اين حرکتهاي بالنده تقويت گرديده و رشد بيش از پيش داشته باشد.
اين برنامه در پايگاه هاي اينتر نتي مختلف و خبرگزاريها انعکاس گسترده اي داشت و گزارش نسبتاً مبسوطي از آن در شبکه بين المللي خبر سيماي جمهوري اسلامي پخش گرديد.
و بار ديگر بر مقام والاي خواجه طوسي و تمام آثار ارزنده اش ارج نهاده و ضمن تبريک روز مهندسي اميد آن داريم که بر پهنه ايران زمين  بزرگاني چون خواجه طوسي و سعداله نصيري قيداري و سلطان الکتابي را بيش از پيش ببينيم.
راهشان پيوسته پوينده باد
زهرا علي بيگلو 


اشتراک گذاری در:

بیان دیدگاه

- لطفاً نام و دیدگاه‌ خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
- سایت انجمن نجوم آماتوری ایران مجاز به ویرایش ادبی دیدگاه‌ها است.
- دیدگاه‌هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی و موارد مغایر با قوانین کشور باشند منتشر نخواهند شد.
- دیدگاه‌ها پس از تأیید منتشر می‌شوند.
نام:(اجباری)
رایانامه:(اجباری)
دیدگاه:

کد امنیتی:
(از چپ به راست)
https://telegram.me/iranastronomy
هم اکنون