مسير :
»
»
»
گزارش رصد شهاب باران پرساووشي در اردبيل

گزارش رصد شهاب باران پرساووشي در اردبيل
سه شنبه 17 دي 1387 - 21:25 | شاخه : | 2084 بازدید | 0 دیدگاه

نويسنده: عاطفه عباسپور
ساليانه چندين رگبار شهابي به طور مرتب رخ مي دهد که کانون بارش هر يک از آنها يکي از صورتهاي فلکي است براي مثال : رگبار شهابي شلياقي،اسدي ، جوزاني ، پرساووشي و ....
امسال (1386) اعضاي انجمن نجوم آسمان سبلان اردبيل (ANASA ) تصميم گرفتند براي رصد رگبار پر ساووشي که در 21-22 مرداد هر سال رخ مي دهد و منشا آن ستاره دنباله دار III 1862 است به اطراف روستاي خانه شير که از توابع شهرستان نير،يکي از شهرستانهاي استان اردبيل است بروند . در اين ماموريت گروهي هر يک از اعضا وظيفه اي برعهده داشت  مانند : نقشه خوان ، ساعت خوان ، زمان نويس و نظاره کنندگان .
من نيز به عنوان يکي از اعضا ، نقشه خواني گروه را بر عهده گرفتم و وظيفه ام اين بودکه محل عبور شهابها را روي نقشه مشخص کنم تا در پايان به صورت يک نمودار تصويري در آيد. ساعت خوان نيز زمان عبور شهاب ها را به    زمان نويس مي گفت و زمان نويس ، زمان و مکان حرکت شهاب ها را يادداشت مي کرد. به اين ترتيب با استفاده از اين اطلاعات مي توانستيم تعداد شهاب هاي عبور يافته از هر صورت فلکي را در واحد زمان و مکان بسنجيم . براي اينکه بتوانيم جاي خوبي را براي رصد شهاب باران پيدا کنم چندين بار تغيير مکان داديم زيرا شرايط جوي و محيطي مدام در حال تغيير بود. مثلاً به اولين جايي که رفتيم هوا در مدت چند دقيقه به کلي تغيير کرد و باران شديدي همراه رعد و برق باريدن گرفت . بعد از مدتي باران و رعد و برق بندآمد اما آسمان کاملاً صاف نبود به همين دليل تصميم گرفتيم به جايي مرتفع تر برويم تا افق ديدمان بازتر و آسمان صاف تر شود. به مکان جديد که رسيديم ابتدا از ابرو و مه خبري نبود و اين شرايط ما را متقاعد کرد که در همان جا بمانيم و رصد رسمي شهاب باران رااز ساعت 10:1شب شروع کنيم . هر کس وظيفه اي را برعهده داشت به نحو احسن انجام مي داد و با اينکه اولين سابقه رصدي بيشتر اعضا بود کار بدون هيچ مشکلي پيش مي رفت . حدود نيم ساعت که گذشت توده مه غليظي از طرف غرب شروع به پر کردن آسمان کرد و ما هم چون نمي خواستيم زحمتمان به هدر رود و مي دانستيم هوا دوباره خوب مي شود منتظر مانديم تا مه از آسمان ديد ما عبور کند . همانطور که انتظار مي رفت هوا بعد از مدتي بهتر شد و ما کارمان را ادامه داديم . اين وضعيت چندين بار ديگر هم تکرار گرديد و ما در مدت کوتاهي که هوا خوب مي شد به رصد شهاب ها مي پرداختيم تا اينکه ساعت 1 شب شد و چون بيشتر همراهان کارمند بودند مجبور شديم به خاطر آنها زود برگرديم.
نتيجه رصد:
شماره هاي روي نقشه نشان مي داد که تعداد شهاب هاي ديده شده در صورت هاي فلکي ذات الکرسي ، جدي و پرساووش و همچنين مثلث تابستاني زياد بوده است و تعداد شهاب هاي پرنور در اطراف پرساووش بيشتر ديده شده است . به خاطر اينکه اوج شهاب باران از ساعت 12 شب به بعد شروع مي شد و شرايط جوي مدام تغيير مي کرد تعداد شهاب هايي که شکار رصدگران ما شدند کم بود و به 21تا شهاب در مدت تقريباً 5/1 ساعت رسيد . اين رصد در حالي بود که در نزديکي شهر اردبيل هوا کاملاً مه آلود بود و هيچ چيزي ديده نمي شد.

گزارش از : عاطفه عباسپور
از اعضاي انجمن نجوم آماتوري ايران
از اعضاي انجمن نجوم آسمان سبلان اردبيل
از اعضاي انجمن نجوم سمپاد اردبيل


اشتراک گذاری در:

بیان دیدگاه

- لطفاً نام و دیدگاه‌ خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
- سایت انجمن نجوم آماتوری ایران مجاز به ویرایش ادبی دیدگاه‌ها است.
- دیدگاه‌هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی و موارد مغایر با قوانین کشور باشند منتشر نخواهند شد.
- دیدگاه‌ها پس از تأیید منتشر می‌شوند.
نام:(اجباری)
رایانامه:(اجباری)
دیدگاه:

کد امنیتی:
(از چپ به راست)
https://telegram.me/iranastronomy
هم اکنون