** همه دعوتید: گروه آموزش کاربردی انجمن برای فراهم شدن امکان مشاهده ابرماه و ماه گرفتگی شامگاه چهارشنبه 11 بهمن در خانه ستاره شناسی تهران واقع در انتهای بلور استاد معین برنامه ویژه ای را برگزار و امکان رصد و عکسبرداری از این پدیده را با تلسکوپ برای عموم علاقمندان فراهم خواهد نمود.**    
 يكشنبه 1 بهمن 1396 | 4 جمادي الاول 1439 | 21 ژانويه 2018
مسير :
»
»
»
اختتاميه سال جهاني نجوم تقديم به همه ملت ايران

اختتاميه سال جهاني نجوم تقديم به همه ملت ايران
سه شنبه 24 آذر 1388 - 02:30 | شاخه : | 1550 بازدید | 0 دیدگاه

سال جهاني نجوم روزهاي واپسين خود را مي گذراند، يادمان نرفته است كه سال 1383 را با وقايع مهمي همچون گذر تاريخي سياره ناهيد از مقابل مهر تابان و.... بصورت خود جوش و مردمي، از سوي انجمن نجوم آماتوري ايران سال نجوم در ايران اعلام كرديم و در مقابل با ذكر دلايلي نظير آنكه بايد پيشنهاد و نامگذاري سال با مصوبات دولتي و نظاير آن همراه باشد مواجه و نهايتاً حركت چنداني را بجز از انجمن نجوم آماتوري ايران به عنوان پيشنهاد دهنده آن مناسبت ملي شاهد نبوديم و حتي دريغ از انعكاس مطلوب و يا گسترده نمودن فرهنگ آن كه سالها بعد به كار مي آمد و اين بار پيشنهاد دهنده نه يك مجموعه ايراني بلكه از سوي كشوري ديگر سالي را به عنوان سال جهاني ستاره شناسي اعلام نمودند و هياهو هاي زيادي هم بويژه در داخل براه انداخته شد اما آيا درهمين سال هم در اندازه هاي خود كه با مصوبات و بوروكراسي خاص همراه شد، به عموم مردم نيزبهره اي رسيد؟ حجم كارهاي انجام شده با يك سال جهاني مصوب سازمان ملل متحد و كلي بحث و گفتگو متناسب بود؟! شايد مي بايست در همان اقدامات گذشته سستي امروز را ديد و يا تلقي كه برخي منجمان در اذهان افراد خارج از گود ايجاد نمودند بايد جستجو كرد، چرا آن افراد نيز تجسم نمودند كه اگر هدف آسماني است و تضاد منافع مادي در آن وجود ندارد، اختلاف چرا؟ بارها همين ها را گفتيم و به دامن زدن به اختلافات تعبير گرديد اما يكبار و آنهم صادقانه، جملگي بياييم و با خودمان رو راست باشيم. همه اينها بيان درد است و روي سخن با فرد خاصي نيست كه كسي قصد تحقير داشته باشد، اما همه مي توانيم در كنار يكديگر با تكيه بر وحدت ملي به پيشرفت جهاني دست يابيم و به قول حضرت مولانا بياميزيم و يا بياموزيم. اينگونه بهتر نيست؟در هر حال  اعضا و كارشناسان انجمن نجوم آماتوري ايران بر آن شدند كه بار ديگر بدور از انتظارات، بودجه و امكانات ويژه به محدود منابع خود بسنده كرده و در بوستان ملت تمايل دارند مردم پايتخت را گرد هم آورند و علاقه خود نسبت به آسمان را در يك روز و شامگاه، بطور كامل با مردم خوبمان تقسيم كنند تا انشااله پايان اين مناسبت جهاني آغازي براي رويش و شكوفايي باشد. مسلماً با اقدامات مشابه توسط ساير گروهها در استانها وشهرستانها كه تلاش زيادي نيز دارند ومتاسفانه كمتر ديده شده اند، اختتاميه سال جهاني نجوم را براي همه ملت ايران و نه صرفاً در پايتخت بزرگ كشور پهناورمان به اجرا در آورند. ما نيز به گرمي دست تمامي شيفتگان آسمان را فشرده و از امكانات و تجارب خود آنها را بي بهره نگذاشته و به انعكاس تلاشهاي مردمي آنها كمك خواهيم نمود، كه زيبايي نجوم آماتوري در خود جوش بودن و حفظ استقلال گروهها مي باشد.
پس وعده ما با اعضاي خوب انجمن از سراسر اين مرز پر گهر، آماتورهاي اين رشته آسماني و مردم خوبمان در روز جمعه 27 آذر ماه 1388، ورودي شرقي پارك ملت(از خيابان حضرت وليعصرعج) براي مشاهده زيباييهاي مهر فروزان ، هلال جذاب محرم 1431 و ديگر اجرام آسماني از 9 صبح تا 9 شب با استفاده از تلسكوپهاي قدرتمند.
ضمناً از اعضاي خوبمان تقاضا داريم تا با حضور خود بويژه با همراه داشتن تلسكوپها و دوربينهاي دو چشمي شخصي بر شكوه افلاك بيافزايند.
مدارس، دانشگاهها بصورت گروهي مي توانند از برنامه هاي متنوع اين مناسبت استفاده نمايند. اگر در مورد ابزارهاي نجومي، آسمان و اسرار آن، ساعتهاي آفتابي و هر موضوع جذاب نجومي ديگر سئوالي داريد، جمعه 27 آذر 88 ، پارك ملت را بخاطر بسپاريد. سال جهاني نجوم تكرار نخواهد شد. 
روابط عمومي انجمنپوستر اين برنامه
 


اشتراک گذاری در:

بیان دیدگاه

- لطفاً نام و دیدگاه‌ خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
- سایت انجمن نجوم آماتوری ایران مجاز به ویرایش ادبی دیدگاه‌ها است.
- دیدگاه‌هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی و موارد مغایر با قوانین کشور باشند منتشر نخواهند شد.
- دیدگاه‌ها پس از تأیید منتشر می‌شوند.
نام:(اجباری)
رایانامه:(اجباری)
دیدگاه:

کد امنیتی:
(از چپ به راست)
https://telegram.me/iranastronomy
هم اکنون