مسير :
»
»
»
برنامه هاي پاياني سال جهاني نجوم و مروري گذرا بر يك خاطره

برنامه هاي پاياني سال جهاني نجوم و مروري گذرا بر يك خاطره
شنبه 14 آذر 1388 - 02:30 | شاخه : | 1400 بازدید | 0 دیدگاه

فعاليتهاي پاياني سال جهاني نجوم نه يك پايان بلكه آغازي براي حركت قدرتمندتر كاروان پر تلاش نجوم آماتوري در ايران است كه طي يك دهه اخير موتورهاي آن به پيشبرد اهداف اين علم آسماني كمك بزرگي نموده است و عليرغم آنکه انجمن نجوم آماتوري ايران را قطره اي از اقيانوس بيکران نجوم ايران وجهان مي دانيم و يک عضو در کنار ديگر مراکز فعال کشوري است، اما نمي توان و نبايد اولين چراغهاي روشني افروزاين راه را ناديده گرفت. يادمان باشدهيچ مركز نجوم آماتوري مزين به نام ايران وجود نداشت و با همه سوابق علمي و تاريخي كشورمان چنين بنياني تا يك دهه قبل گذاشته نشده بود. همه مي دانند و بديهي است در تمام دنيا ازبنيان گذاران يك حركت تقدير و سپاس به عمل مي آيد و دور از ذهن است اگر در كشور عالم پروري همچون مرز پر گهر ايران و با فرهنگ وتمدن اصيل ايراني كسي بخواهد در برابر سالها تلاش بي چشم داشت دست اندر كارانانجمن نجوم آماتوري ايران به ديده تحقير نگاه كند، مگر معدود افرادي با خصيصه اي خاص جهان سوم و عقب ماندگي فرهنگي كه تا فعاليتي عملي نشده، گامي را هم جامعه شاهد نيست ولي با ظهور يك حركت نو همواره با آن پديده مخالفت و سعي در ابهام آفريني مي نمايند، بويژه  آنكه حركتهايي در نوع خود بي نظير و يا لااقل كم نظير آنهم بدون هيچگونه وابستگي به بودجه دولتي و يا حركت اقتصادي خاص اين برنامه ها يكي پس از ديگري و آنهم با حضور متخصصان و اساتيد اين رشته در انجمن نجوم آماتوري ايران به اجرا در آمده است كه حتي اگر يك فرد را باني آن بدانند نه تنها نقطه ضعف محسوب نمي شود بلكه  برداشتن چنين گامهايي در دنياي با مشغوليتهاي شديداً مادي امروزي توسط غالب افراد، اهميت دو چندان دارد. عضو گيري از سراسر كشور، نكوداشت چهره هاي نجومي عصر حاضر كشور، توسعه اخبار و اطلاعات نجومي نه تنها در يك شبكه صدا وسيما بلكه در شبكه هاي مختلف رسانه ملي و بخشهاي متنوع ديگر نظير خبرگزاريها و رسانه هاي نوشتاري حركتهاي نويي بود كه با تلاش ديگر گروهها كاملتر گرديده است. انجمن مجموعه اي بوده است كه بدون هيچگونه ادعايي و با تاكيد به استقلال حركت خوب ساير گروهها در پايتخت و شهرستانها، نفي ديگران نكرده بلكه در حد توان به ايجاد گروهها و مراكز كمك نموده است و عدم بيان اين نكات نبايد به منزله سلب حقوق اين مجموعه تلقي شود و آنچه كه بيان شد صرفاً جنبه ياد آوري داشت و گرنه افتخار راه اندازي مراكز متعدد نجومي در اقصي نقاط كشورمان ازبرگ هاي تاريخ نجوم آماتوري اين سرزمين زدوده نخواهدشد. انجمن نجوم آماتوري ايران بدور از هر گونه جنجال، فعاليت هايي را به اجرا در آورده است كه عموماً رايگان و پرمحتوا برنامه ريزي گرديده  و در آينده نيزچنين خواهد بود و همواره احساس نيازي براي ايجاد افتخارات شخصي و بين المللي با وجود ضرورت برداشتن گامهاي عمومي و داخلي نداشته است. لذا اميد است آزاد انديشان طريق علم و علم دوستان با تكيه بر شعار وحدت ملي، زمينه ساز پيشرفت جهاني باشند كه مسلماً شعار صلح جهاني توانايي تعامل داخلي را به عنوان پيش نياز مي طلبد و حركتهاي انجمن نيز براي حضور در مجامع و يا تريبونهايي كه با نام نجوم آماتوري  برپا مي شود نيز نه بر مبناي نفي ديگران  بلكه حقوق قانوني و طبيعي هر مجموعه اي همچون مركز با اعضاي پر تلاش انجمن نجوم آماتوري ايران است كه بنا به قوانين كشورمان مستحق داشتن نامي مزين به نام ايران بوده است.
انجمن نجوم آماتوري ايران، همواره با احترا م متقابل به ديگر گروهها و احساس نزديكي به آنها، اعتقاد دارد همه در سايه نجوم آماتوري در شرايط مساوي قرار دارند بويژه آنكه نجوم آماتوري داراي يك آزادگي ذاتي است كه از خصيصه هاي زيباي حركتهاي ترويجي مي باشد و بدور از هر گونه متولي كه بدين سمت رسماً تعيين شده باشد و بخواهد خود را وكيل گروهها  معرفي كند، فعاليتها انجام شده و استمرار آن نيز تضمين خواهد شد. هر چند با عدم اقتصادي بودن برنامه هاي علمي فرهنگي اين مسئله مشكلاتي ر ا براي انجمن نجوم آماتوري ايران و ساير گروهها در كشوربه همراه دارد و از مسئوليت دولتمردان براي پشتيباني مناسب از گروهها نمي كاهد اما از چار چوبهاي دست وپاگير و كليشه اي دور و جذابيت حركتهاي علمي فرهنگي مردمي  درهمين خصيصه نهفته است و نمي تواند هيچگاه حالت باز دارندگي داشته باشد كه گروههاي نجومي كشور بايد به اين ويژگي بيش از پيش توجه نشان دهند. گشتهاي رصدي همواره خاطراتي را به همراه دارند كه شب نجومي پاياني سال جهاني نجوم نيز بهانه اي شد تا خاطرات يك دهه اخير را با هم خيلي گذرا مرور كنيم و حال با مدد از حضرت حافظ توجه شما را به عكسهايي از جذابيتهاي آسمان و برنامه هاي رصدي كه براي هر آماتورخاطره اي را كمابيش دارد جلب مي نماييم آنجا كه مي فرمايد:
مطربا مجلس انس است غزل خوان وسرود
تا چند بگويي كه چنين رفت وچنان خواهد شد
وعكسهايي از گشت رصدي مرنجاب كه در تاريخ 3مهر ماه امسال (1388) از سوي انجمن به اجرا درآمد و توسط آقاي نيما ترابي تهيه و ارسال گرديده  و دو نقاشي ازعلي روح اله پوركودك خردسالي كه ديدگاه خود را از اجرام آسماني  ورويدادهاي نجومي به تصوير كشيده است.
پس بياييد همه با هم دست در دست يكديگر صميمانه زمينه رشد استعدادهاي اين كشور پهناور را بيش از پيش فراهم كنيم. كه همگي براي برداشتن هر گام به جلو به توليد انرژي مثبت نياز داريم.
پذيراي قدوم سبز اعضاي خوب انجمن و كليه شيفتگان آسمان در ويژه برنامه رصدي اختتاميه سال جهاني نجوم كه با همكاري صميمانه شهرداري منطقه 3 تهران در پارك ملت برگزار مي شود هستيم. وعده ما جمعه 27 آذر ماه ساعت 9 صبح تا 9 شب درب شرقي(ورودي از خيابان ولي عصرعج) روابط عمومي انجمن


اشتراک گذاری در:

بیان دیدگاه

- لطفاً نام و دیدگاه‌ خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
- سایت انجمن نجوم آماتوری ایران مجاز به ویرایش ادبی دیدگاه‌ها است.
- دیدگاه‌هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی و موارد مغایر با قوانین کشور باشند منتشر نخواهند شد.
- دیدگاه‌ها پس از تأیید منتشر می‌شوند.
نام:(اجباری)
رایانامه:(اجباری)
دیدگاه:

کد امنیتی:
(از چپ به راست)
https://telegram.me/iranastronomy
هم اکنون