سالروز عروج آسمانی دخت نبی مكرم اسلام، حضرت فاطمه(س) بر مسلمانان ايران و جهان تسليت باد. روابط عمومی    
 سه‌شنبه 1 اسفند 1396 | 4 جمادي الثاني 1439 | 20 فوريه 2018
مسير :
»
»
»
بروز پدیده نادر ابرماه سرخ آبی در بهمن 96

بروز پدیده نادر ابرماه سرخ آبی در بهمن 96
شنبه 30 دي 1396 - 10:07 | شاخه : | منبع : سرویس علمی خبرگزاری ایرنا | 1907 بازدید | 0 دیدگاه
بروز پدیده نادر ابرماه سرخ آبی در بهمن 96

تهران-ایرنا- مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران گفت: شامگاه چهارشنبه 11 بهمن 96 ماه کامل در شرایطی طلوع می کند که نه تنها یک ابر ماه خواهد بود بلکه ماه آبی و نیز یک ماه سرخ یا خونین نیز خواهد بود.

مهندس مسعود عتیقی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا گفت: ماه ساعت 12:28 روز سه شنبه 10 بهمن 96 به حضیض زمینی (کمترین فاصله با زمین) می رسد و در فاصله 358 هزار و 994 کیلومتری زمین واقع می شود.

* ماه کامل 11 بهمن یک ابر ماه است

عتیقی گفت: در شامگاه چهارشنبه 11 بهمن 96 ماه کامل در شرایطی طلوع خواهد کرد که در کمترین فاصله با زمین قرار می گیرد و در نتیجه با یک ابرماه مو اجه می شویم؛ این ابر ماه سومین و آخرین ابر ماه سال 1396 خورشیدی و دومین ابرماه سال 2018 میلادی است.

**ماه کامل 11 بهمن یک ماه آبی است
وی با اشاره به اینکه بومیان آمریکا در صورت بروز دو ماه کامل در یک ماه میلادی، به دومین ماه کامل، 'ماه آبی' (یا بلومون) می گفتند، گفت: با توجه به شرایط فازهای ماه و تقویم میلادی، ماه آبی هر 2.7 سال یکبار می تواند ایجاد شود.
عتیقی ادامه داد: از آنجایکه در روز اول و 31 ژانویه دو ماه کامل داریم به ابر ماه کامل 11 بهمن 96 که مصادف با 31 ژانویه 2018 می شود، ماه آبی می گویند.

***ماه کامل بهمن 96 یک ماه سرخ یا خونین است
مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران اظهار کرد که ماه کامل 11 بهمن ماه در سایه زمین نیز قرار می گیرد و مردم ایران در این شب می توانند شاهد یک ماه گرفتگی کامل باشند.
وی با اشاره به اینکه این گرفت چهل و نهمین گرفت از 74 گرفت این دوره محسوب می شود ، گفت: گرفت کامل در این ماه گرفتگی یک ساعت و 16 دقیقه طول می کشد و با توجه به اینکه خورشید منبع نقطه ای نور نبوده و یک منبع نوری پراکنده به حساب می آید با تابش نور آن به زمین در پشت کره زمین دو مخروط یکی مخروط باز با عنوان نیم سایه و دیگری مخروط بسته تحت عنوان مخروط سایه ایجاد می گردد که در گرفت کامل، ماه ناگزیر از عبور از درون هر دو مخروط است؛ در ضمن با توجه به شکست نور در جو زمین و عبور طول موج قرمز نور خورشید، رنگ قرمز در مخروط سایه حضور داشته و با عبور ماه از درون سایه رنگ ماه در هنگام گرفت کامل متمایل به قرمز خواهد بود که به همین دلیل به آن ماه سرخ یا خونین نیز می گویند.
مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران با اشاره به اینکه در شامگاه چهارشنبه 11 بهمن با سه واقعه همزمان ماه کامل، ابرماه و خسوف کلی روبرو می شویم، گفت: این سه پدیده را بسیاری از رصد گران نقاط جهان که در وضعیت شب قرار دارند از جمله مردم ایران می توانند مشاهده کنند.
عتیقی گفت: غربی ها به این رخداد 'ماه گرفتگی ابر ماه آبی' (Super Blue Moon Eclipse) می گویند؛ جالب است بدانیم که برای ساکنان برخی از نقاط زمین بعد از گذشت یک و نیم قرن (150 سال) این اولین ماه آبی است که در وضعیت خسوف قرار می گیرد این در حالی است که در روز 9 دی 1361 خورشیدی نیز ابر ماه دیگری در وضعیت خسوف قرار گرفت اما تنها برخی از ساکنان زمین قادر به مشاهده آن بودند؛ این پدیده در ایران نیز مشاهده نشد.
وی ادامه داد: همچنین با توجه به اختلاف ساعت میان کشورهای جهان از آنجاییکه برخی شهرها در بامداد اول فوریه (12 بهمن) ماه کامل را مشاهده خواهند کرد بنابراین برای آنها این ماه کامل دومین ماه کامل در یک ماه میلادی محسوب نمی شود و نمی توانند به ان ماه آبی گفت؛ بطور مثال در ملبورن استرالیا این شرایط وجود خواهد داشت اما برای شرق استرالیا و آسیا، ابر ماه 11 بهمن دومین ماه کامل در ژانویه خواهد بود.
مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران با یادآوری اینکه در وضعیت ابرماه، کره ماه حداکثر 14 درصد بزرگتر( 7% برای این ابرماه) و 30 درصد درخشانتر از شرایط دیگر ماه های بدر خواهد بود، گفت: در سال 1396 خورشیدی در سه ماه متوالی آذر ، دی و بهمن شاهد ابر ماه بودیم.


انیمیشن مه گرفت 11 بهمن 96
انیمیشن مه گرفت 11 بهمن 96
****ماه گرفتگی 11 بهمن
عتیقی گفت: پس از ماه گرفتگی کامل ششم مهر 1394 خورشیدی همه گرفت های بعدی ماه تا 16 امرداد 1396 خورشیدی از نوع نیمسایه و یا همان " خسوف غیرمرئی " بوده و گرفت 16 امرداد امسال نیز از نوع جزئی بود؛ اما شبانگاه 11 بهمن 96 درحالیکه ماه تقریبا در کمترین فاصله با زمین قرار دارد، ماه کامل این تاریخ که با عنوان ابر ماه شناخته می شود با بروز رخداد ماه گرفتگی جلوه خاصی می یابد و در حقیقت با یک ابرماه گرفته مواجه می شویم.
وی ادامه داد: ماه گرفتگی ابتدا به صورت نیمسایه در ساعت 14:21:13 با قرار گرفتن ماه در نیمسایه زمین آغاز می شود که تشخیص تغییر نورانیت ماه در این شرایط برای چشم انسان سخت است. در ادامه ساعت 15:18:27 خورشیدی، ماه گرفتگی جزئی آغاز می شود و ساعت 16:21:47 این ماه گرفتگی کامل خواهد شد و تا این زمان گرفت در بخش مرکزی و غربی کشور به علت قرار داشتن ماه در زیر افق قابل مشاهده نخواهد بود.

مشاهده وضعیت تابش نور مهر تابان و شکل گیری سایه و نیمسایه در پشت زمین
مشاهده وضعیت تابش نور مهر تابان و شکل گیری سایه و نیمسایه در پشت زمین

به گفته عتیقی، ماه گرفتگی کامل، ساعت 17:37:51  پایان می یابد و از دقایقی قبل از آن که ماه از زیر افق بیرون می آید (17:29 طلوع ماه در تهران)، این پدیده در تهران و برخی شهرهای کشور در لحظات پایانی گرفت کامل قابل مشاهده خواهد بود.
وی ادامه داد: ماه گرفتگی جزئی مرحله دوم، ساعت 18:41:11 پایان می یابد و در ساعت 19:38:29، ماه از نیمسایه زمین نیز خارج و گرفت ساروس (دوره) 124 پایان می یابد.
عتیقی گفت: شمال غرب قاره آمریکا، شرق آسیا و استرالیا، شاهد مراحل کامل این گرفت خواهند بود؛ در خاورمیانه و از جمله ایران، بخش هایی از خسوف 11 بهمن مشاهده خواهد شد. آمریکای جنوبی، قاره آفریقا و بخش های زیادی از اروپا شاهد ماه گرفتگی 31 ژانویه نخواهند بود.
وی ادامه داد: اهالی سیستان و بلوچستان و اساسا شرق ایران این شانس را دارند که از میانه گرفت کامل، شاهد ماه گرفتگی 11 بهمن باشند و از ساعت 17:00 که ماه از سمت 70 درجه در زاهدان طلوع می کند، گرفت کامل قابل مشاهده است. همچنین ساعت 16:53 لحظه طلوع ماه از سمت 69 درجه در مشهد است و رصدگران آن خطه نیز از میانه گرفت کامل به بعد را مشاهده خواهند کرد.
عتیقی گفت که ساکنان غرب کشور قادر به مشاهده گرفت کامل نبوده بطوریکه برای مثال اهالی کرمانشاه از ساعت 17:49 که ماه در آن منطقه طلوع می کند، بخش هایی از گرفت جزئی مرحله دوم به بعد را شاهد خواهند بود.
مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران گفت: گروه آموزش کاربردی این انجمن برای فراهم شدن امکان مشاهده ابرماه و ماه گرفتگی مذکور در شامگاه روز چهارشنبه 11 بهمن در خانه ستاره شناسی تهران واقع در انتهای بلور استاد معین مرکز آموزشهای شهید حیدری با رویکرد گرامیداشت یاد استاد فقید جناب آقای سرفراز غزنی برنامه ویژه ای را برگزار و امکان رصد و عکس برداری از این پدیده را با تلسکوپ برای عموم علاقمندان فراهم خواهد کرد.

بیشتر بدانید:
دلایل علمی انتخاب نام " ابرماه سرخ آبی " برای رخداد 11 بهمن 96 در وبسایتهای معتبر جهانی

منبع :سرویس علمی خبرگزاری ایرنااشتراک گذاری در:

بیان دیدگاه

- لطفاً نام و دیدگاه‌ خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
- سایت انجمن نجوم آماتوری ایران مجاز به ویرایش ادبی دیدگاه‌ها است.
- دیدگاه‌هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی و موارد مغایر با قوانین کشور باشند منتشر نخواهند شد.
- دیدگاه‌ها پس از تأیید منتشر می‌شوند.
نام:(اجباری)
رایانامه:(اجباری)
دیدگاه:

کد امنیتی:
(از چپ به راست)
https://telegram.me/iranastronomy
هم اکنون