** همه دعوتید: گروه آموزش کاربردی انجمن برای فراهم شدن امکان مشاهده ابرماه و ماه گرفتگی شامگاه چهارشنبه 11 بهمن در خانه ستاره شناسی تهران واقع در انتهای بلور استاد معین برنامه ویژه ای را برگزار و امکان رصد و عکسبرداری از این پدیده را با تلسکوپ برای عموم علاقمندان فراهم خواهد نمود.**    
 يكشنبه 1 بهمن 1396 | 4 جمادي الاول 1439 | 21 ژانويه 2018
مسير :
»
»
»
بارش غير منتظره اي از بارش شهابي اسدي

بارش غير منتظره اي از بارش شهابي اسدي
دوشنبه 25 آبان 1388 - 02:30 | شاخه : | 1466 بازدید | 0 دیدگاه
بارش شهابي اسدي  يکي از بارش هاي معروف ساليانه است که معمولا در اواخر آبان ماه هر سال رخ مي دهد.
ساعت هاي 1:13 و 1:2دقيقه بامداد چهارشنبه 27 آبان1388 را در تقويم نجومي خود علامت بزنيد چون دو زمان پيش بيني شده اوج براي اين بارش است، گمان مي رود حدود 15تا 30شهاب به عنوان ZHR(ميزان بارش ساعتي سمت الراسي) در اين بارش قابل مشاهده باشند. 
نام بارش هاي شهابي به نام صورت فلکي که كانون بارش در آن قرار دارد، مشهور مي شود که در اين بارش صورت فلکي "شير(اسد)" به عنوان کانون بارش شناخته مي شود.
صورت فلکي اسد ساعت 1 بامداد چهارشنبه 27 آبان امسال بطور کامل از افق شرق طلوع مي کند و با توجه به اينکه وضعيت ماه نو وجود دارد، در مکان هاي دور از شهر و آلودگي نوري مي توان شهاب هاي زيبايي از اين بارش را مشاهده کرد.
ذرات مشاهده شده در اين بارش، ذرات به جا مانده از دنباله دار "تمپل پاتل 55 پي" است.
دنباله دار تمپل پاتل 55 پي ، اسفند 1376 خورشيدي به ملاقات زمين آمد. معمولا دو يا سه سال قبل وبعد از عبور دنباله دارها از حضيض خورشيدي ، متوقع بارش هاي شهابي خوبي هستيم که طي سال هاي قبل از 138خورشيدي، بارش هاي شهابي بي نظيري را از بارش اسدي در خاطر داريم.
برخورد مکرر جو زمين با اين ذرات به مرور از تعداد شهاب هاي بارش کاسته است بطوري که در آبان 1387 در هنگام اوج بارش شهابي اسدي حدود 10شهاب را مشاهده کرديم.
امسال بهترين پيش بيني براي اين بارش پس از ده سال كاهش شهابهاي آن اعلام گرديده است.  زمين از ميان دو توده بسيار قوي از ذرات غبار به جا مانده از اين دنباله دار که با شماره هاي 1466 و 1533 شناخته مي شود، عبور نمايد.
بارش هاي شهابي اساسا ذرات ميليمتري و ميکرومتري کوچک است که در هنگام عبور دنباله دارها از دم آنها در فضا باقي مي ماند، وجود جو در اطراف زمين باعث مي شود که در هنگام برخورد اين ذرات در فاصله 8تا 15کيلومتري از سطح زمين شاهد نوراني شدن اين ذرات در اصطکاک با جو زمين باشيم.
رصد بارش هاي شهابي به ابزار خاصي نياز ندارند و صرفاً با چشم غير مسلح سالم مي توان شهابها را  نه صرفاً در خود صورت كانون بارش  بلكه در اطراف صورت فلکي که به عنوان کانون بارش شناخته مي شود، مشاهده کرد. هموطنان در سراسر كشور كافي است به افق شرق  و به ميانه آسمان توجه نموده و با توجه به اوضاع جوي شانس ساكنان خراسان هاي شمالي، رضوي و جنوبي، سيستان وبلوچستان، كرمان و برخي نقاط محدود براي مشاهده اين بارش فوق العاده بيشتر از ديگر مناطق كشور است. علاقمندان با لنز هاي وايد و نور دهي مي توانند در تلفيق با مناظر طبيعي و بناهاي تاريخي نسبت به ثبت شهابهاي اين بارش اقدام ودر صورت تمايل براي پايگاه اينترنتي انجمن ارسال تا با نام خودتان به معرض ديد عموم قرار گيرد. عليرغم آنكه در نقشه زير به كشورمان توجه چنداني نشده اما زمان اوج بارش تقريباً در ميانه شب و بدون وجود نور ماه بود و بخشهاي زيادي از آسيا و اساساً كشورمان نسبت به ديگر نقاط كره خاكي شرايط به مراتب مطلوبتري براي رصد اين شهابها دارند.  همچون ديگر اخبار نجومي، خبر اين واقعه نيز توسط انجمن از طريق خبرگزاري ايرنا، واحد مركزي خبر صدا وسيما و برخي رسانه هاي اينترنتي و... به اطلاع هموطنان خوبمان رسيده است.
قرار بود ويژه برنامه رصدي انجمن نيز در كاروانسراي قوشه دامغان در استان سمنان به اجرا در آيد كه به علت وضعيت نامناسب هوا اين برنامه بصورت گروهي انجام نخواهد شد و از علاقمندان زيادي كه براي حضور در اين شب رصدي ثبت نام و پذيرش شده بودند صميمانه عذر خواهي مي نماييم.

 

                              سرويس علمي انجمن                                           

 اشتراک گذاری در:

بیان دیدگاه

- لطفاً نام و دیدگاه‌ خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
- سایت انجمن نجوم آماتوری ایران مجاز به ویرایش ادبی دیدگاه‌ها است.
- دیدگاه‌هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی و موارد مغایر با قوانین کشور باشند منتشر نخواهند شد.
- دیدگاه‌ها پس از تأیید منتشر می‌شوند.
نام:(اجباری)
رایانامه:(اجباری)
دیدگاه:

کد امنیتی:
(از چپ به راست)
https://telegram.me/iranastronomy
هم اکنون