مسير :
»
»
»
نگين فيروزه اي ديگري بر تارک آسمان نجوم ايران

نگين فيروزه اي ديگري بر تارک آسمان نجوم ايران
دوشنبه 11 آبان 1388 - 02:30 | شاخه : | 1568 بازدید | 0 دیدگاه
سالهاي زيادي از فعال شدن نجوم آماتوري در کشورمان نمي گذرد. فراموش نکرده ايم که 1سال قبل و در زمان کسوف پاياني قرن بيسيتم، آمار دانش آموختگان و افراد پر توان در حوزه نجوم آماتوري بسيار محدود و در رسانه هاي جمعي و بين مردم هنوز جايگاه واقعي اين دانش آسماني تبيين نگرديده بود.

 

حتي شرکتهاي تجاري از برخي حرکتهاي سود جويانه برخي افراد و مجموعه ها در مورد عرضه ابزار هاي نجومي گلايه داشتند. تا اينکه سرانجام توفيق الهي همراه و گرايش عمومي سبب گرديد که کشورمان نيز براي اولين بار يک مرکز رسمي نجوم آماتوري مزين به نام زيباي ايران عزيز با نام انجمن نجوم آماتوري ايران داشته باشد. اين مهم در حالي انجام شد که افراد از بخشهاي مختلف جامعه جملگي از پيشينه زياد کشورمان در علوم مختلف از جمله ستاره شناسي ياد مي کنند، اما در اين برهه از زمان اين امر محقق گرديد. مجموعه اي که با اساسنامه مدون و مصوبات قانوني تاسيس و راه را براي ايجاد گروهها و مجموعه هاي نجومي زيادي در کشور هموار  کرد. انجمن حرکتهاي بزرگي را با کمترين امکانات و بدون تخصيص بودجه انجام داد تا موفق شود اين تفکر غلط که دولتي بودن و  وابستگي به بودجه خاص نشان از توان و يا رسميت داشتن يک مجموعه دارد را از اذهان پاک کند. اساساً نجوم آماتوري مرز بندي ندارد و با تکيه بر مطالعات علمي فردي و تلاشهاي گروهي و فارغ از امور دانشگاهي و حرفه اي گروهها و علاقمندان به اين مهم مي پردازند و انجمن نيز مستثني نبوده و برنامه هايي نظير عضو گيري، شامگاه هاي رصدي، دوره هاي آموزشي ، نکوداشت ها، راه اندازي پايگاه اينترنتي با بخشهاي متنوع و دهها حرکت جذاب ديگر انجمن نجوم آماتوري ايران عاملي براي الگو گيري ساير مراکز و گروهها گرديد.

از جمله فعاليتهاي درخشان کشوري انجمن نجوم آماتوري ايران که با هدف تمرکز زدايي از پايتخت و استفاده بهينه از پتانسيل هاي سراسر کشور طي يک دهه اخير انجام پذيرفته است، فعال نمودن مراکز نجومي در نقاط مختلف استان ها بوده  که از آن جمله مي توان به رصد خانه و مرکز اختر شناسي "ابن صلاح همداني" در غرب کشور و با همکاري شهرداري همدان اشاره کرد که اختصاصاً ساختمان ويژه اي براي اين مهم بنيان گذاشته و محفل عشقي براي شيفتگان آسمان در آن استان دانا پرور گرديده است، رصدخانه دانشگاه کاشان در ارتفاعات نياسر در استان اصفهان  يکي ديگر از اين بنيانها است که تفکر آغازين آن به سال جهاني رياضيات و شبهاي رصدي انجمن با دختران و پسران گروه فيزيک دانشگاه کاشان بر مي گردد که امروزه پذيراي برنامه هاي رصدي و مطالعاتي بسياري از جمله براي دانش پژوهان المپياد کشور مي باشد که از ديد اين انجمن مرکز تحقيقات نجوم دانشگاه کاشان بهتر است ناميده شود. سومين مرکز از اين طرح که از جمله اهداف دراز مدت انجمن براي عمومي و نهادينه سازي نجوم در کشور مان محسوب مي شود، راه اندازي مرکز اختر شناسي خواجه طوسي در شهر تاريخي نيشابور واقع در استان خراسان رضوي است.

هدف از راه اندازي "مرکزاختر شناسي خواجه نصيرالدين طوسي"، فعال سازي زمينه هاي مطالعاتي در حوزه اين دانش آسماني نظير رويت هلال و بسياري از طرحهاي پژوهشي که در دستور کار آماتورهاي دنيا قرار دارد، آشنا سازي بيش از پيش مردم آن منطقه با جذابيتهاي اين دانش و ايجاد فرصتهاي مساوي براي کشف استعدادها در کشور و ايجاد انگيزه هاي لازم براي راه اندازي مراکز فعال در ساير شهرها با روش الگو گرفتن از اين مجموعه ها،  چرا که اصولاً روستاها و شهرستانها از هواي صاف و به مراتب آلودگي نوري کمتري برخوردار هستند.

مرکز ستاره شناسي نيشابور يک مجموعه بزرگ اختصاصاً نجومي است با زير بناي 75متر مربع به همت وزارت آموزش و پرورش و همکاري انجمن نجوم آماتوري ايران راه اندازي شد.

محل مرکز اخترشناسي خواجه نصيرالدين طوسي نيشابور  "اردوگاه شهيد رجايي" و با فاصله نسبتا خوبي از شهر (12 کيلومتر)قرار دارد. مرکز نيشابور با توجه به قرار گرفتن در يک اردوگاه با دارا بودن قابليتهاي زيادي نظير اسکان، غذا و توان تامين امکانات براي گروههاي رصدي، ظرفيت بالايي در ارائه خدمات آموزشي  کشوري و منطقه اي را دارا مي باشد.

قسمت هاي مختلف مرکز اختر شناسي خواجه نصيرالدين طوسي شامل رصدخانه با گنبد الکترو مکانيکي دوجداره و سيستم چرخش 36درجه و باز وبسته شدن درب گنبد بصورت منحصر بفرد کنترل راه دور همراه با تجهيزات پيشرفته رصدي و پژوهشي از جمله تلسکوپ 12 اينچ Meade با امکان رديابي نزديک به 15هزار جرم آسماني، دوربين دوچشمي، CCD، فيلترها، دوربين عکاسي و آداپتور تصوير برداري از اجرام، لابراتوار چاپ عکسهاي نگاتيو و همچنين مجموعه آسمان نما جهت شبيه سازي از آسمان با ظرفيت 2نفر، کلاسهاي آموزشي، کتابخانه تخصصي به انضمام کتابخانه الکترونيکي و سالن اجتماعات است.

قرار داشتن اين مرکز در فاصله شهر نيشابور و به دور از آلودگي نوري و در هواي پاک شهرستانهاي کشورمان، امکان رصد اجرام آسماني را بخوبي فراهم ساخته است.

بخش ويژه عکاسي نجومي و تجهيزات تصويربرداري رايانه اي که از جمله امکانات رصد خانه اين مرکز است، از نکات  مورد توجه در اين طرح  آن است.

مديريت محترم اردوگاه شهيد رجايي که طي اين سال ها با جديت به دنبال راه اندازي اين مرکز بوده است، آمادگي خود را براي ايجاد فضاي علمي آموزشي و بهره برداري از امکانات موجود براي گروه هاي نجومي و علاقمندان ابراز نموده اند.

از جمله امکانات ويژه رصد خانه اين مرکز، امکان پخش تصاويري رصدي از طريق ويدئو پروژکتور در سالن اجتماعات براي جمع کثيري از افراد فراهم است.

با وجود جمعيت جوان چند ده ميليوني ايران، ضرورت وجود هزاران انجمن ، گروه و مرکز فعال در علم نجوم در ايران که پيشينه زيادي در اين زمينه دارد، بيش از پيش احساس مي شود.

به همين مناسبت جا دارد که دولت و ارگان هاي مختلف از جمله شهرداري ها، وزارت آموزش و پرورش و ساير نهادهاي ذيربط نسبت به فضاسازي مناسب براي اجراي اين مهم اقدام کنند تا ضمن فرهنگ سازي و ايجاد شناخت بيشتر نسبت به گذشته پربار ايران در علم نجوم، جوانان و نسل امروز بتوانند در زمينه توليد علم داخلي و توسعه اين دانش آسماني بيش از پيش کوشا بوده و مفهوم واقعي عدالت در ايجاد امکانات مساوي در ابعاد مختلف کشور محقق گردد.

رصدخانه و مرکز  اخترشناسي نيشابور در سال جهاني نجوم و در شب ميلاد مبارک امام هشتم علي ابن موسي الرضا(ع) با حضور جناب آقاي دکتر سعد اله نصيري قيدار اختر فيزيکدان کشورمان و نماينده محترم مردم خونگرم زنجان در مجلس شوراي اسلامي، آقاي دکتر يزداني معاونت محترم پرورشي وزارت آموزش و پرورش، مديريت و تني چند از فعالان انجمن نجوم آماتوري ايران و برخي مقامات استان خراسان رضوي افتتاح و 8/8/88 براي هميشه در تاريخ نجوم کشورمان نيز ماندگار گرديد.

انجمن نجوم آماتوري ايران افتتاح اين مرکز بزرگ تحقيقاتي ستاره شناسي را هديه اي به پيشگاه مبارک مردم دانش دوست کشورمان مي داند و اميد است از افق اين مرکز نجومي شاهد توليد علم داخلي با مفهوم واقعي آن از سوي نخبگان و دانش دوستان ستاره شناسي باشيم.

 

روابط عمومي انجمناشتراک گذاری در:

بیان دیدگاه

- لطفاً نام و دیدگاه‌ خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
- سایت انجمن نجوم آماتوری ایران مجاز به ویرایش ادبی دیدگاه‌ها است.
- دیدگاه‌هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی و موارد مغایر با قوانین کشور باشند منتشر نخواهند شد.
- دیدگاه‌ها پس از تأیید منتشر می‌شوند.
نام:(اجباری)
رایانامه:(اجباری)
دیدگاه:

کد امنیتی:
(از چپ به راست)
https://telegram.me/iranastronomy
هم اکنون