مسير :
»
»
»
سه شنبه شب، بارش شهابی دوپیکری!؟

سه شنبه شب، بارش شهابی دوپیکری!؟
يكشنبه 21 آذر 1395 - 22:58 | شاخه : | منبع : سرویس علمی خبرگزاری ایرنا | 25778 بازدید | 2 دیدگاه
سه شنبه شب، بارش شهابی دوپیکری!؟

تهران-ایرنا- مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران گفت: سه شنبه 23 آذر شاهد بارش شهابی سالیانه دوپیکری(جوزایی) خواهیم بود؛ تعداد بالای ZHR (تعداد بارش شهاب در ساعت) این بارش، آن را در راس بارش های سال 95 قرار داده است.

مهندس 'مسعود عتیقی' روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا با اعلام این خبر افزود: در طول هر سال بر اثر برخورد ذرات به جا مانده از دنباله دارها با جو زمین بارش های شهابی ایجاد می شود که برخی از آنها با توجه به تعداد شهاب های قابل مشاهده بسیار مهم هستند.
وی ادامه داد: بارش هایی همچون پرساووشی در تابستان، اسدی در آبان و فصل پاییز و بارش دو پیکری یا همان جوزایی در اواخر آذرماه هر سال از جمله این بارش های مهم سالیانه به حساب می آیند.
عتیقی گفت : سه شنبه 23 آذر 1395، بارش شهابی دو پیکری به اوج خود خواهد رسید و امسال ZHR (تعداد بارش شهاب در ساعت) برای این بارش 120 شهاب پیش بینی شده است که آن را در بهترین شرایط بارش شهابی از نظر تعداد شهاب های قابل مشاهده در سال 95 قرار داده است.
وی با اشاره به این که بارش شهابی دو پیکری قدری با دیگر بارش های شهابی تفاوت دارد، گفت: منشاء بارش شهابی دو پیکری، نه یک دنباله دار بلکه سیارک سیتون 3200 است که در سال 1982 میلادی کشف شد.
مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران خاطرنشان کرد که نام هر بارش شهابی از صورت فلکی که کانون بارش در آن قرار دارد، گرفته می شود و کانون این بارش صورت فلکی دو پیکر در منطقه البروج است که به صورت فلکی جوزا نیز مشهور می باشد.
عتیقی با اشاره به این که این گونه رصدها باید به دور از نور و آلودگی شهرهای بزرگ صورت گیرد، یادآور شد که هر چه از نیمه شب سه شنبه شب به سمت بامداد چهارشنبه برویم، تعداد شهاب های قابل مشاهده بیشتر خواهد شد.
وی افزود: متاسفانه نور زیاد ماه کامل ربیع الاول 1438 مزاحم رصد اکثر شهاب های این بارش خواهد بود و صرفا شهاب های بسیار پرنور قابل مشاهده خواهند بود.
مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران گفت: شهاب یا شخانه، ذره میلی متری و میکرومتری است که در فاصله 80 تا 150 کیلومتری از سطح زمین در اثر برخورد با اتم های جو ، برانگیخته شده و نور زیادی از خود متصاعد می کند و هیچگاه رصد بارش های شهابی برای انسان و چشمان رصدگران خطری در بر نداشته و برای مشاهده آنها هیچ گونه ابزار رصدی مانند تلسکوپ و یا دوربین دوچشمی نیاز نیست. 
عتیقی یادآور شد که برای عکاسی از شهاب باران تنها کافی است که دوربین عکاسی خود را روی سه پایه مستقر کرده و ضمن رصد شهاب ها، از انها تصویر برداری کنیم.
وی خاطرنشان کرد: برای یافتن کانون بارش کافی است خلاف جهت حرکت شهاب ها، به طور ذهنی خطی ترسیم کرد و محل برخورد تمامی این خطوط نقطه ای است که کانون بارش نام دارد؛ در بارش شهابی جوزایی کانون بارش به کنار پای یکی از این پیکرها ختم می شود.

 

منبع :سرویس علمی خبرگزاری ایرنا

درباره منبع
مسعود عتیقی
فعال نجومی و بنیانگذار انجمن نجوم آماتوری ایران
برای آشنایی بیشتر اینجا را کلیک کنید


اشتراک گذاری در:

دیدگاه‌ها

نادر
(مهمان)
سه شنبه 23 آذر 1395 - 00:21

با سلام ممنون از توضیحات کاملتون.
آیا برنامه ای برایه خارج شدن از شهر و رویت شهابسنگهایه سهشنبه شب بصورت جمعی دارید؟؟
گروه آموزش کاربردی
(مهمان)
سه شنبه 23 آذر 1395 - 08:32

با سلام

دوست گرامی، با توجه به ابرماه امشب و نور زیاد آن، متوقع مشاهده شهابهای زیادی نیستیم(در متن این خبر شرح داده شده)؛ از سوی دیگر در میان هفته بدلیل مشغولیتهای درسی و کاری مخاطبان خوبمان، معمولا انجمن برنامه رصدی برگزار نمی کند.
در ضمن اگر متن خبر را با دقت بخوانید، شهابها ذرات میلیمتری و میکرومتری هستند و شهابسنگ محسوب نمی شوند.

موفق باشید

بیان دیدگاه

- لطفاً نام و دیدگاه‌ خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
- سایت انجمن نجوم آماتوری ایران مجاز به ویرایش ادبی دیدگاه‌ها است.
- دیدگاه‌هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی و موارد مغایر با قوانین کشور باشند منتشر نخواهند شد.
- دیدگاه‌ها پس از تأیید منتشر می‌شوند.
نام:(اجباری)
رایانامه:(اجباری)
دیدگاه:

کد امنیتی:
(از چپ به راست)
https://telegram.me/iranastronomy
هم اکنون