مسير :
»
»
»
قايم باشک بازي مهتاب و ناهيد

قايم باشک بازي مهتاب و ناهيد
سه شنبه 17 دي 1387 - 20:50 | شاخه : | 1904 بازدید | 0 دیدگاه
نويسنده: امير فراقي
« گزارش رصد پژوهشي اختفاي ناهيد و ماه توسط »
باهمکاري موسسه ژئو فيزيک دانشگاه تهران
همانطور که مي دانيد برخي اوقات يک سياره (يا ستاره، خوشه و حتي سيارک) درپشت ماه مخفي مي شوند (البته لزوماً عامل ايجاد همه اختفاي ماه نيست بلکه ممکن است بجاي ماه يک سياره شرکت کند اما از لحاظ زيبايي و ارزش، اختفاء ماه برتري و جذابيت بيشتري دارد ) که به مجموع اين رويدادها اختفاء مي گوييم.
اختفاهاي گوناگوني در خرداد ماه رخ داد.مثل اختفاي زحل و ماه و يا اختفاي قلب الا سد و ماه که هر دوي اين اختفاها در روزهاي آغازين خرداد ماه رخ داد و اما در روزهاي پاياني خرداد ما شاهد زيباترين اختفاي اين ماه بوديم ، اختفاي ناهيد در پشت ماه که در شامگاه بيست و هشتمين روز خرداد ماه صورت گرفت.
اين اختفا چند ويژگي مهم داشت:
ويژگي اول اين اختفاء اين بود که ناهيد در شرايطي درخشان (با قدر ظاهري حدود 4/4- ) با لبه ي تاريک ماه برخورد کرد.
ويژگي دوم اين که ناهيد از ديد ناظر زميني (البته از پشت تلسکوپ!) تقريباٌ حالتي تربيع  گونه داشت.
و ويژگي سوم اين اختفاء اين بود که کشور ما ايران شرايط ايده آل براي رصد اين پديده نجومي را دارا بود.
بنده و دو تن از اعضاي انجمن (آقايان وطن خواه و فراست )
حدود ساعت 17 در محوطه ي موسسه ئوفيزيک استقرار يافتيم و پس از آماده سازي تجهيزات (که توسط آقاي عتيقي انجام شد.)به مشاهده ورصدناهيد و هلال ماه با تلسکوپ5/3 اينچي و دوربين دو چشمي 10×25 پرداختيم.
همچنين در اين هنگام نيز آقاي عتيقي و آقاي شباني مشغول راه اندازي تلسکوپ 1اينچي و مهيا سازي شرايط پخش زنده براي هموطنان عزيزمان در سايت IAAS.irبودند.
و بعد آن هم براي بهره بري بيشتر و ثبت اختفا توسط ابزار هاي فيلم برداري و عکاسي من و آقاي نيري به محوطه ي بيمارستان ميلاد رفتيم و در آنجا استقرار يافتيم و پس از پايان اولين برخورد ناهيد و ماه و مخفي شدن ناهيد در پشت ماه به محوطه ي موسسه ژئو فيزيک برگشتيم.
در مدتي که ناهيد پشت ماه پنهان بود ما به مشاهده و رصد حفره هاي ماه پرداختيم و در ساعت 2و8 دقيقه و5 ثانيه ناهيد از سمت درياي بحرانهاي ماه بيرون آمد.
پس از پايان اختفاء نيز به رصد و مشاهده ي مشتري و اقمارش پرداختيم.
البته اين اختفا نکات قابل توجهي هم داشت:
1)در حدود ساعت 18 (دقيقاٌ 17:59:50) ودر حدود 12 کيلومتري قم ،بخش کهک (دقيقاٌ 52/34 عرض شمالي و 86/5طول شرقي ) زمين لرزه در حدود 9/5 ريشتر به وقوع پيوست که پس از وقوع زمين لرزه عزيزان مرکز لرزه نگاري موسسه رئوفيزيک با سرعتي بسيار بالا به ثبت و تجزيه و تحليل اين زمين لرزه و گزارش آن پرداختند و من هم شاهد فعاليت هاي آنان در مقابل اين حادثه طبيعي بودم . بد نيست بدانيد که علاوه بر ما در استانهايي مانند :اصفهان، مرکزي،سمنان،يزد و حتي مازندران و قزوين اين زمين لرزه احساس شد.
2)زماني که ما در بيمارستان ميلاد مستقر شديم جمعي از افرادي که در محوطه بيمارستان حاضر بودند ما را با عوامل برنامه ي در شهر اشتباه گرفتند.
3)در همان بيمارستان ميلاد هم تعدادي از پرسنل محترم بيمارستان که فعاليت ما بنظرشان جالب آمده و سوالاتي نيز مطرح نمودند که پس از توضيحات کامل آقاي نيري درباره اختفا همراه ما به مشاهده اين پديده ي نجومي
4 زمان اختفاء به وسيله ي دوربين فيلم برداري ثبت شده است.
و در پايان از آقاي عتيقي و انجمن نجوم آماتوري ايران تشکر مي کنم که اين فرصت را به من دادند تا در اين پژوهش علمي همراهشان باشم.
 


اشتراک گذاری در:

بیان دیدگاه

- لطفاً نام و دیدگاه‌ خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
- سایت انجمن نجوم آماتوری ایران مجاز به ویرایش ادبی دیدگاه‌ها است.
- دیدگاه‌هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی و موارد مغایر با قوانین کشور باشند منتشر نخواهند شد.
- دیدگاه‌ها پس از تأیید منتشر می‌شوند.
نام:(اجباری)
رایانامه:(اجباری)
دیدگاه:

کد امنیتی:
(از چپ به راست)
https://telegram.me/iranastronomy
هم اکنون