*** قابل توجه ثبت نام کنندگان دوره های آموزشی انجمن؛ بزودی کلاسهای ستاره شناسی مقدماتی و اخترشناسی رصدی آغاز خواهد شد. واحد آموزش***    
 جمعه 24 آذر 1396 | 26 ربيع الاول 1439 | 15 دسامبر 2017
مسير :
»
»
»
هركجا هستم، باشم آسمان مال من است

هركجا هستم، باشم آسمان مال من است
چهارشنبه 15 ارديبهشت 1395 - 15:37 | شاخه : | نويسنده : مسعود عتیقی | 14261 بازدید | 2 دیدگاه
هركجا هستم، باشم آسمان مال من است
به گزارش گروه علمی ایرنا، روزجهانی نجوم فرصتی برای شعله ور كردن جرقه ‌های كنجكاوی علمی در ذهن افراد بسیار و درعین ‌حال الگویی مناسب برای سایر رشته ‌های علمی است تا با بررسی نقاط ضعف و قوت آن، برنامه ‌های مشابهی را برای توسعه علوم در ایران پایه گذاری كنند.

نقطه آغازین این رویداد به سال 1973 ( بهار 1352) برمی گردد كه 'داگ برگر' در كالیفرنیا با بردن تلسكوپ به میان مردم سعی كرد آنها را با این دانش آسمانی بیش از پیش آشنا كند.از اهداف این مناسبت بین المللی این است كه به جای اینكه مردم به رصدخانه ها بروند تلسكوپ ها به میان مردم بیایند و مردم بیش از پیش به جذابیت های آسمان آشنا شوند.
علاوه بر این حدود 35 سال قبل این ضرورت احساس شد كه به جز روز جهانی ستاره شناسی هفته ای را نیز به این مهم اختصاص یابد و در سال 1980 میلادی ( 1359) كمیته ای به این منظور تشكیل و سال1981 (1360) برنامه هایی جهت هفته جهانی ستاره شناسی اختصاص پیدا كرد.

***برگزاری روز جهانی نجوم در ایران
رییس انجمن نجوم آماتوری ایران در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا گفت: در ایران از سال 1380 برنامه هایی به مناسبت روز جهانی نجوم به اجرا درآمد كه نقطه آغازی برای پیوستن این كشور به این حركت جهانی محسوب می شود.
مهندس مسعود عتیقی ادامه داد: انجمن نجوم آماتوری ایران در سال 1379پس از مكاتبه با لیگ جهانی برگزار كننده روز جهانی نجوم، برای اولین بار همزمان با این روز در كل جهان برنامه هایی را در فرهنگ سرای بهمن جهت عمومی سازی دانش ستاره شناسی برگزار كرد.
وی خاطر نشان كرد: لیگ جهانی به روز شنبه به عنوان روز رسمی تاكید دارد و همه ساله از میانه ماه آوریل (فروردین) تا میانه ماه مه (اردیبهشت) روز شنبه ای كه به تربیع اول ماه نزدیك باشد را به عنوان روز جهانی ستاره شناسی انتخاب می نمایند و از دوشنبه قبل آن تا یكشنبه بعد از این روز هفته جهانی ستاره شناسی شناخته می شود.
عتیقی دلیل توجه این لیگ به كره ماه را اینگونه عنوان كرد كه ماه همواره جرم دوست داشتنی زمینی ها محسوب می شود و با امكان مشاهده دهانه ها و ناهمواری های ماه جامعه بیشتری به این دانش روی آوری می آورند.
وی با اشاره به اینكه با این روش تعیین، روز جهانی نجوم هر سال در روز متفاوتی خواهد بود، گفت: یكی از آسیب هایی كه در برخی كشورها از جمله ایران به این همراهی بین المللی جامعه نجومی كشور وارد می شود این است كه در روزی متفاوت با روز رسمی بین المللی این اقدامات ترویجی صورت پذیرد و نتیجه آن شده است كه طی سالیان اخیر در بعضی از شهرها روزهای جمعه ، پنجشنبه و یا حتی دیگر روزهای هفته در نزدیكی این مناسبت جهانی به بزرگداشت روز نجوم مبادرت می شود.
عتیقی ادامه داد: زیرا در گام اول با جامعه جهانی همراهی نشده و دوم آنكه مفهوم یك روز بین المللی آن است كه تمام مردم دنیا در یك روز خاص شعار واحدی را سر دهند و اختصاص هفته جهانی ستاره شناسی این كمك را می كند تا در بازه زمانی بیشتری از جمله روز جمعه در هفته جهانی ستاره شناسی به ترویج این دانش بپردازیم .
وی افزود: انجمن نجوم آماتوری ایران همه ساله در این روز و هفته جهانی برنامه ها و ایده جدیدی را در حوزه دانش ستاره شناسی به اجرا درمی آورد كه در سال 1395 نیز این برنامه ها اجرا خواهد شد.

***پیشنهاد تعیین روز ملی ستاره شناسی
عتیقی خاطر نشان كرد كه انجمن نجوم آماتوری ایران در سال های اولیه دهه 90 با پیشنهاد تعیین روز ملی ستاره شناسی به جامعه علمی كشور، روز 13 شهریور را كه مصادف با بزرگداشت ابوریحان بیرونی ستاره شناس نامدار ایرانی است ، برای این روز پیشنهاد داده است.
مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران افزود: از این رو در سال های اخیر در تهران و برخی شهرها برنامه های نجومی را به همین مناسبت در روز 13 شهریور برگزار می كنند.

*** برنامه های انجمن نجوم آماتوری ایران در هفته نجوم
مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران گفت: از آنجاكه هفته جهانی ستاره شناسی در سال 95 با گذر سیاره تیر (عطارد) از مقابل خورشید آغاز می شود برنامه های این انجمن از روزهای قبل از آغاز این مناسبت بین المللی شروع می شود.
عتیقی افزود: در این راستا در روز شنبه 18 اردیبهشت 95 برنامه رصدی آموزشی در خانه ستاره شناسی شهرداری تهران جهت دانشجویان پسر دانشگاه علامه طباطبایی اجرا خواهد شد و در روز یكشنبه 19 اردیبهشت از ساعت 9 تا 12 صبح همایش علمی همراه با سخنرانی مهندس دالكی پدر نجوم آماتوری كشور در مورد ویژگی های علمی گذر و برخی ارائه مقالات انجام می شود و در ادامه كارگاه رصدی -عكاسی گذر سیاره تیر از مقابل خورشید با مباحث متنوع كاربردی در این روز برگزار می شود.
وی ادامه داد: شامگاه یكشنبه 19 اردیبهشت دختران دانشجوی دانشگاه علامه از برنامه رصدی آموزشی با همكاری خانه ستاره شناسی شهرداری منطقه 9 تهران بهره مند می شوند.
به گفته عتیقی، در روز دوشنبه 20 اردیبهشت همزمان با آغاز هفته جهانی ستاره شناسی از ساعت 15 كارگاه رصدی و تصویر برداری از گذر تیر از مقابل خورشید در مركز غرب تهران و در خانه ستاره شناسی شهرداری منطقه 9 اجرا می شود.
وی افزود: روز چهارشنبه 22 اردیبهشت ویژه برنامه ترویجی با نگاهی به ایده نو امسال انجمن نجوم آماتوری ایران به اجرا در می آید.
رییس انجمن نجوم آماتوری ایران گفت: پنجشنبه 23 اردیبهشت برنامه شب رصدی با نگاه به حذف آلاینده های نوری و دوری از آلودگی هوای پایتخت در سفر به روستای تاریخی ابیانه اجرا خواهد شد و همزمان در شامگاه این روز برنامه گسترده ای در دانشگاه علامه به اجرا درخواهد آمد.
عتیقی افزود: در روز جمعه 24 اردیبهشت ، انجمن نجوم آماتوری ایران به دعوت انجمن نجوم ایران در یكی از بوستان های پایتخت همراه با گروه های فعال كشور برنامه های ترویجی اجرا می كند و همزمان در همین روز برنامه های خاصی جهت ترویج ستاره شناسی در دانشگاه علامه اجرا خواهد شد.
وی ادامه داد: بالاخره كارشناسان انجمن نجوم آماتوری ایران در روز شنبه 25 اردیبهشت (برابر 14 ماه مه 2016 میلادی) همزمان با جامعه جهانی ستاره شناسی، تلسكوپ را به میان مردم برده و برنامه های ترویجی را در غرب تهران(خانه ستاره شناسی)  جهت عموم علاقمندان برگزار می شود.شركت در تمامی این برنامه برای عموم مردم رایگان است.

 

منبع :خبرگزاری ایرنا

درباره نويسنده
مسعود عتیقی
فعال نجومی و بنیانگذار انجمن نجوم آماتوری ایران
برای آشنایی بیشتر اینجا را کلیک کنید


اشتراک گذاری در:

دیدگاه‌ها

طاهره
(مهمان)
جمعه 17 ارديبهشت 1395 - 10:32

سلام,کاش توشهرستانهاهم بارصدخونه هاهمکاری لازم برای برگزاری روزنجوم میشد!بچه های رصدخونه ابن صلاح همدان کلی برنامه ریزی کردن امامتأسفانه شهرداری اعتبارنداده فعلا.اگرکسی پیشنهادی برای بهبوداین وضعیت داره حتمابگه
روابط عمومی
(مهمان)
يكشنبه 19 ارديبهشت 1395 - 17:31

با سلام، این مرکز کشوری از همه گروههای درخواست کننده مساعدت، حمایت می نماید. قطعا از رصدخانه مذکور تقاضای پشتیبانی واصل نشده است.
جهت مزید اطلاع شما و دوستداران ستاره شناسی در آن خطه عالم پرور اعلام می دارد که چندی قبل برای معرفی رصدخانه ابن صلاح که توسط واحد تجهیزات این انجمن در ابتدای دهه 80 طراحی و تجهیزات ان ارایه شد از طریق صدا وسیما اقدام شد اما همکاری مناسب از سوی کارشناسان رصدخانه صورت نگرفت و این معرفی انجام نشد! اما 13 مرکز دیگر در کشور در ویژه برنامه های اختصاصی به عنوان مراکز نجومی فعال ایران، معرفی شدند. با احترام

بیان دیدگاه

- لطفاً نام و دیدگاه‌ خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
- سایت انجمن نجوم آماتوری ایران مجاز به ویرایش ادبی دیدگاه‌ها است.
- دیدگاه‌هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی و موارد مغایر با قوانین کشور باشند منتشر نخواهند شد.
- دیدگاه‌ها پس از تأیید منتشر می‌شوند.
نام:(اجباری)
رایانامه:(اجباری)
دیدگاه:

کد امنیتی:
(از چپ به راست)
https://telegram.me/iranastronomy
هم اکنون