** همه دعوتید: گروه آموزش کاربردی انجمن برای فراهم شدن امکان مشاهده ابرماه و ماه گرفتگی شامگاه چهارشنبه 11 بهمن در خانه ستاره شناسی تهران واقع در انتهای بلور استاد معین برنامه ویژه ای را برگزار و امکان رصد و عکسبرداری از این پدیده را با تلسکوپ برای عموم علاقمندان فراهم خواهد نمود.**    
 يكشنبه 1 بهمن 1396 | 4 جمادي الاول 1439 | 21 ژانويه 2018
مسير :
»
»
»
رویدادهای نجومی سال 1395 خورشیدی

رویدادهای نجومی سال 1395 خورشیدی
جمعه 20 فروردين 1395 - 10:07 | شاخه : | منبع : خبرگزاری ایرنا | 18263 بازدید | 7 دیدگاه
رویدادهای نجومی سال 1395 خورشیدی

تهران- ایرنا- مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران گفت: دو خورشید گرفتگی حلقوی و سه ماه گرفتگی نیم سایه( خسوف غیر مرئی) از مهمترین رخدادهای آسمانی سال 95 هستند، هر چند ایران جزء مناطق قابل مشاهده گرفت های مذكور نیست.

 

مهندس مسعود عتیقی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا گفت: دوشنبه 20 اردیبهشت 95، یك گذر نادر از سیاره تیزپای تیر از مقابل خورشید واقع می شود.
وی با اشاره به این كه در این زمان سیاره تیر، مستقیما بین زمین و خورشید در فضا جابجا می شود، گفت: لازم است رصدگران با تلسكوپ های مجهز به فیلتر مخصوص رصد خورشید برای مشاهده این پدیده اقدام كنند.
عتیقی ادامه داد: با توجه به تكرار نشدن واقعه گذر سیاره تیر تا سال 1496 خورشیدی، بهتر است شیفتگان آسمان این فرصت را از دست ندهند؛ رصد ابتدای این رخداد در كشور ما امكان پذیر است و ادامه این پدیده با غروب خورشید در ایران همراه خواهد بود.

***انقلاب تابستانی
وی ادامه داد: 3:4 دقیقه بامداد روز اول تابستان، خورشید در وضعیت انقلاب تابستانی قرار می گیرد. در این زمان در حالی كه تابستان در نیمكره شمالی آغاز می شود، ساكنان نیمكره جنوبی در ابتدای فصل سرد زمستان قرار می گیرند.
مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران گفت: پنج شنبه 21 مرداد بارش شهابی پرساووشی روی می دهد و این بهترین بارش سالیانه است كه رخ می دهد.
عتیقی بهترین شرایط زمانی برای رصد را در این تاریخ عنوان كرد و گفت: انتظار می رود بین 60 تا 90 شهاب در این ساعت مشاهده شود.
وی ادامه داد : شنبه ششم شهریور 95 ساعت 2:30 دقیقه بامداد ملكه آسمان سیاره ناهید در نیمه شب جدایی به اندازه 4 دقیقه كمان با سیاره برجیس خواهد داشت و این كمترین فاصله زاویه بین دوسیاره و قابل مشاهده با چشم غیر مسلح است.
به گفته مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران، انتظار می رود در شامگاه 6 شهریور این دو جرم را به اندازه ای به هم نزدیك ببینیم كه برای تفكیك و عكسبرداری از آنها به دوربین دو چشمی نجومی یا تلسكوپ نیاز داشته باشیم.
عتیقی خاطرنشان كرد: در روز پنج شنبه 11 مرداد خورشید گرفتگی حلقوی در انتظار ساكنان شرق سواحل افریقای مركزی، گابن، كنگو، تانزانیا و ماداگاسكار است و این خورشید گرفتگی در اقیانوس هند پایان می یابد.
وی افزود: این گرفت ساعت 8:9 دقیقه صبح آغاز می شود ولی در ایران قابل مشاهده نیست.
به گفته وی، در روز جمعه 26 شهریور باز هم خسوف غیرمرئی یا همان ماه گرفتگی نیمسایه در ساعت 18:55 دقیقه به وقت جهانی رخ خواهد داد.
مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران گفت: در روز پنجشنبه اول مهر ساعت 17:51 دقیقه، پاییز در نیمكره شمالی آغاز و همزمان فصل شكوفه بهار در نیكره جنوبی از راه می رسد.
عتیقی گفت: در این موقع از سال، مركز خورشید به نقط اعتدال پاییزی منطبق می شود و خورشید بر استوا به طور كامل عمود می تابد و طول شب و روز در كره زمین با هم برابر است.
وی ادامه داد: پنج شنبه 22 مهر، یكی از وقایع جذاب 95 در ساعت 21:34 دقیقه به وقت كشور رخ می دهد.
به گفته عتیقی، در این واقعه سیارك' آدورا 268'، ستاره پرنور دل شیر (قلب الاسد) را كه با چشم غیر مسلح در آسمان اكثر نقاط، حتی شهرهای بزرگ قابل مشاهده است در پشت خود مخفی می كند و یك اختفای جذاب از یك ستاره پرنور در پشت یك سیارك مشاهده می شود. امكان عكسبرداری و كارهای پژوهشی از این واقعه وجود دارد.
عتیقی ادامه داد: در روز دوشنبه 24 آبان پدیده ابرماه را خواهیم داشت؛ در این تاریخ ساعت 17:22 دقیقه ماه به وضعیت بدر می رسد و حدود دو و نیم ساعت بعد به كمترین فاصله با زمین رسیده و تنها 356 هزار و 536 كیلومتر با زمین فاصله خواهد داشت.
وی افزود: زمانی كه ماه این مقدار به زمین نزدیك شود، انتطار می رود دامنه جزر و مد اقیانوس ها در این زمان بالا رود.
به گفته مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران، در روز چهارشنبه اول دیماه ساعت 14:14 دقیقه زمستان در نیمكره شمالی از راه می رسد .
عتیقی ادامه داد: در این روز خورشید به نیمكره شمالی مایل می تابد و به دلیل كمان كوچكی كه در طول روز در آسمان جنوبی طی می كند، مدت زمان گرم شدن نیمكره شمالی كوتاه و در نتیجه فصل سرما از راه می رسد.

**سال 95، سال گرفت های نیمسایه ماه
وی با اشاره به این كه سال 95 را باید سال ماه گرفتگی های نیمسایه (خسوف غیر قابل مشاهده) نامید، گفت: ماه گرفتگی و باز هم از نوع نیمسایه در اول دیماه به وقوع می پیوندد. این گرفت ساعت 18:55 دقیقه و در مناطق جنوب شرق آمریكا، اقیانوس اطلس، اروپا و غرب آسیا رخ خواهد داد.
عتیقی ادامه داد : در روز یكشنبه 8 اسفند خورشید گرفتگی حلقوی رخ می دهد. ساكنان جنوب كشورهای شیلی و آرژانتین و جنوب اقیانوس اطلس در قاره امریكا و كشورهای آنگولا و كنگو درقاره افریقا این پدیده را مشاهده خواهند كرد. 
وی افزود: این گرفت زمانی حاصل می شود كه ماه در اوج زمینی قرار دارد و نمی تواند خورشید را به طور كامل بپوشاند. جنوب كشور آمریكا و جنوب غرب آفریقا این گرفت را به صورت جزئی مشاهده خواهند كرد. این گرفت در ایران قابل مشاهده نیست.

 

همچنین ضمن مشاهده اخبار این رویدادها در رادیو ایران(برنامه رهاورد) می توانید آنرا بشنوید.

منبع :خبرگزاری ایرنااشتراک گذاری در:

دیدگاه‌ها

سید سلیمان مدنی
(مهمان)
چهارشنبه 3 شهريور 1395 - 02:39

با سلام افسوس که در این گزارش به قران زحل و مریخ اشاره نشده است. چقدر کارها در ایران سطحی و ناقص است.
گروه آموزش کاربردی انجمن نجوم آماتوری ایران
(مهمان)
شنبه 6 شهريور 1395 - 20:08

با سلام

دوست گرامی، زود قضاوت نکنید! اگر خبر قران با مفهوم واقعی آن(جدایی دو جرم اگر کمتر از 1 درجه کمان باشد) در سال 95 وجود ندارد، به سطحی بودن و کیفیت اخبار منتشره در این وبگاه با سابقه، ربط پیدا نمی کند.
در ضمن چون این سایت، یک پایگاه علمی است از انتشار مقالات مرتبط با نجوم احکامی(اختربینی) معذوریم.

موفق باشید
علیرضا
(مهمان)
جمعه 20 اَمرداد 1396 - 11:25

سلام
میخواستم ببینم میشه بگید در 10 سال گذشته چندتا خورشید گرفتگی و ماه گرفتگی در کشور داشتیم؟؟
چون میخوام نماز آیات های غدایی که دارم رو بطور دقیق بخونم.
اگه میشه با تفکیک سال بگید.
پیشاپیش از این راهنمایی بزرگتون کمال تشکر را دارم.
علیرضا
(مهمان)
دوشنبه 20 شهريور 1396 - 11:17

سلام
تقریبا یک ماهیی میشه که سوالم رو پرسیدم،کسی نیست تو این سایت که من رو راهنمایی کنه ؟!
گروه آموزش
(مهمان)
پنجشنبه 30 شهريور 1396 - 12:54

با سلام
با وجود نیاز به صرف وقت زیاد این برای این درخواست اما بد نیست اعلام کنیم، از اینگونه محاسبات درخواستی قبلا نیز انجام شده اما به علت عدم اعلام ایمیل صحیح و عدم پیگیری فرد سئوال کننده! انرژی تخصیصی کارشناسان انجمن کمتر مفید واقع شده است.
در صورت تماس و پیگیری جنابعالی از طریق دفتر انجمن و انجام این مهم، اطلاعات درخواستی در اختیارتان قرار خواهد گرفت.

با احترام
علیرضا
(مهمان)
جمعه 31 شهريور 1396 - 12:08

سلام
ممنون که حداقل جواب دادید،با شماره تلفنی که داده شده تماس بگیرم یا از طریق ایمیل سوالم رو بپرسم ؟؟؟
روابط عمومی
(مهمان)
جمعه 31 شهريور 1396 - 15:30

سلام مجدد

از 9 صبح تا 4 عصر(بجز پنجشنبه ها) در روزهای کاری هفته لطفا با تلفن اعلام شده تماس و در صورت وجود وقت کارشناسان، محاسبات انجام و از طریق ایمیل برایتان ارسال خواهد شد.

موفق باشید

بیان دیدگاه

- لطفاً نام و دیدگاه‌ خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
- سایت انجمن نجوم آماتوری ایران مجاز به ویرایش ادبی دیدگاه‌ها است.
- دیدگاه‌هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی و موارد مغایر با قوانین کشور باشند منتشر نخواهند شد.
- دیدگاه‌ها پس از تأیید منتشر می‌شوند.
نام:(اجباری)
رایانامه:(اجباری)
دیدگاه:

کد امنیتی:
(از چپ به راست)
https://telegram.me/iranastronomy
هم اکنون