*** قابل توجه ثبت نام کنندگان دوره های آموزشی انجمن؛ بزودی کلاسهای ستاره شناسی مقدماتی و اخترشناسی رصدی آغاز خواهد شد. واحد آموزش***    
 يكشنبه 26 آذر 1396 | 28 ربيع الاول 1439 | 17 دسامبر 2017
مسير :
»
»
»
آخرين ديدار! با دنباله دار كاتالينا را از دست ندهيد

آخرين ديدار! با دنباله دار كاتالينا را از دست ندهيد
شنبه 12 دي 1394 - 20:35 | شاخه : | نويسنده : گروه آموزش كاربردی | 19286 بازدید | 0 دیدگاه
آخرين ديدار! با دنباله دار كاتالينا را از دست ندهيد

دنباله‌دار کاتالینا و يا C/2013 US10 Catalina در سال  1392خورشيدی توسط یک تلسکوپ 27 اینچی کشف شد. این دنباله دار در روز یکشنبه 24 آبان ماه سال جاری به نقطه حضیض خورشیدی یا همان کمترین فاصله خود از خورشید رسید و در حالت بیشترین درخشندگی رسیده است. طرح پیمایش آسمان کاتالینا پروژه ای است که با هدف کشف دنباله دارها، سیارک ها و سایر اجرام نزدیک زمین به پیمایش آسمان می پردازد . منشا دنباله دار ابر مشهور "اورت" است.

علاقمندان می توانند اين شبها دنباله دار كاتالينا را بالاتر از ستاره نگهبان شمال يا سماك رامح در صورت فلكي بانگ كننده(در شرق آسمان) بعد از ساعت 2 بامداد تا قبل از روشنايی هوا با يك دوربين دو چشمی نجومی و يا تلسكوپ مشاهده نمايند كه به مرور در كره آسمان بالاتر خواهد رفت. بديهی است اگر از آلودگی نور و هوای شهر هايی همچون تهران (و شهرهای بزرگ) دور شويد، در شرايط به مراتب بهتری اين جرم زيبا را مشاهده می كنيد. اين جرم در 27 ديماه به كمترين فاصله يعنی 100 ميليون كيلومتری از نيمكره شمالی می رسد و در اين تاريخ در نزديكی ستاره های عناق و سها(خرس بزرگ) در شمال كره آسمان است كه شايد آخرين ديدار با اين دنباله دار طي هفته های پيش رو امكان پذير باشد.انجمن نجوم آماتوری ايران از عكسهای رصدگران كشورمان برای انعكاس در اين وبگاه كشوری استقبال مي كند.

آسمانتان صاف و رصد موفقی داشته باشيداشتراک گذاری در:

بیان دیدگاه

- لطفاً نام و دیدگاه‌ خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
- سایت انجمن نجوم آماتوری ایران مجاز به ویرایش ادبی دیدگاه‌ها است.
- دیدگاه‌هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی و موارد مغایر با قوانین کشور باشند منتشر نخواهند شد.
- دیدگاه‌ها پس از تأیید منتشر می‌شوند.
نام:(اجباری)
رایانامه:(اجباری)
دیدگاه:

کد امنیتی:
(از چپ به راست)
https://telegram.me/iranastronomy
هم اکنون