** همه دعوتید: گروه آموزش کاربردی انجمن برای فراهم شدن امکان مشاهده ابرماه و ماه گرفتگی شامگاه چهارشنبه 11 بهمن در خانه ستاره شناسی تهران واقع در انتهای بلور استاد معین برنامه ویژه ای را برگزار و امکان رصد و عکسبرداری از این پدیده را با تلسکوپ برای عموم علاقمندان فراهم خواهد نمود.**    
 شنبه 30 دی 1396 | 3 جمادي الاول 1439 | 20 ژانويه 2018
مسير :
»
»
»
میهمانان پایتخت تاريخی نجوم ایران

میهمانان پایتخت تاريخی نجوم ایران
يكشنبه 29 شهريور 1394 - 10:28 | شاخه : | نويسنده : روابط عمومی | 13391 بازدید | 1 دیدگاه
میهمانان پایتخت تاريخی نجوم ایران
به همت مركز نجوم و اختر فیزیك مراغه، دوره آموزش نجوم در آن مركز برای علاقمندان و دانشجویان رشته های مرتبط  از 25 تا 30 امرداد1394 برگزار گردید و شیفتگان آسمان از سراسر ایران  در این حركت علمی شركت نمودند. هدف اصلی از برگزاری این دوره ­های کوتاه مدت، ایجاد امکان بهره ­گیری دانشجویان سراسر کشور از اساتید کم ­شمار متخصص نجوم از دانشگاههای کشور بوده است تا بتوانند با شرکت در این دوره­ ها، آشنایی کلی با مباحث مطروحه در موضوعات مربوط به نجوم را به دست آورند. بدعوت ریاست محترم جدید مركز مذکور، جناب آقای دكتر عبادی، مهندس احمد دالكی پدر نجوم آماتوری كشور به همراه مدیر وبنیان گذار انجمن نجوم آماتوری ایران، مهندس عتیقی ؛ میهمانان افتخاری دهمین گردهمایی علمی آموزش نجوم بودند كه با حضور و سخنرانیهای تخصصی اساتید پیشكسوتی چون دكتر  جسور از دانشگاه تبریز و دیگر اساتید توانمند و جوان این رشته مزین گردیده بود.

شركت كنندگان دانشجویان دختر و پسر جوانی بودند كه علیرغم رشته های تحصیلی مرتبط، باز هم علاقمند به گسترش فعالیتهای ترویجی آماتورها در شهر های محل سكونتشان بودند و گویا قصد داشتند باز هم  پس از اشتغال بكار در گرایش تحصیلی خود، از شیرینی حركتهای خودجوش و مردمی غافل نمانند و باز هم عشق شان را نسبت به آسمان با همگان تقسیم نمایند و همین طعم دل انگیز بوده كه هنوز هم مراكز آكادمیك و تخصصی این رشته، تمایل زیادی به اجرای طرحهای آماتوری نیز دارند.

افتتاحیه دهمین دوره آموزش نجوم، مرکز نجوم و اختر فیزیک مراغه

به درخواست جناب آقای دكتر عبادی ریاست اندیشمند و اخلاق محور مركز اختر فیزیك مراغه و تاكید فراوان جناب آقای مهندس دالكی، چنین رقم خورد كه سخنران افتتاحیه این نشست بزرگ علمی؛ مهندس عتیقی مدیریت انجمن نجوم آماتوری ایران باشند. ایشان در سخنان خود ضمن خوش آمد گویی به دانشجویان جوان و تشكر از مسئولان زحمتكش برای برگزاری این گردهمایی كشوری، دانشجویان جوان را به بهره گیری بیش از پیش از چنین حركتهای شاخص علمی فراخواند تا با پرهیز از هرگونه حاشیه، به متن علم و كسب آن بپردازند و آگاه باشند كه در جهان سوم اصلی ترین مانع خود ساخته برای جلوگیری از پیشرفت، حاشیه های ایجاد شده است كه اتلاف انرژی زیادی در پی خواهد داشت. ایشان همچنین به پیشینه مراغه در گذشته اشاره نمودند و عظمت تاریخی این شهر بزرگ را در حوزه دانش اخترشناسی برشمردند و تاكید نمودند كه نباید از این مهم غافل بود كه با شناخت تاریخ علم، جوانان امروز با ایجاد انگیزش مناسب و اعتماد به نفس، دارای عزمی راسخ تر و در نهایت با حركتی آگاهانه در مسیر پیشرفت و تولید علم گام برخواهند داشت. در ادامه پدر نجوم آماتوری كشور به گفتگویی دوستانه با دانشجویان پرداختند و ضمن تشكر از دعوت انجام شده، دستاورد بازدیدهای علمی سفرشان به ایالات متحده را به حاضران شرح دادند.

دكتر محمد رضا جسور كه برای میهمانان یادآور بیش از 30 سال تلاش علمی و دانشگاهی هستند اولین سخنران علمی همایش بودند كه به ساده ترین روش ممكن موضوعات علمی خود را با شیوایی تمام مطرح نمودند.

در حاشیه این برنامه و در بخش عصرگاهی جناب آقای دلایلی از آماتورهای فعال و با سابقه مراغه، با تجمع دانش پژوهان علاقمند شهر مراغه در مركز اختر فيزيك، به شرح فعالیتهای خود پرداختند و در گفتگویی صمیمانه، طی دو سخنرانی مهنس احمد دالكی به شرح سفر مریخ نوردها پرداخته و با یك مبحث از نجوم مقدماتی، مهندس عتیقی بحث را دنبال نمودند. مهندس عتیقی با توجه به اطلاعات گسترده جناب آقای دلایلی ایشان را " غواص آسمان" نامید. در ضمن ايشان كارگاه نجومی در منزل خود ايجاد و به تحقيق در اين زمينه مي پردازند. در یك كلام نوجوانان و جوانان شهر تاریخی مراغه از موهبت پدرانه این آماتور پیشكسوت برخوردارند؛ تا آنجا كه  ایشان از درب مركز نجوم و اختر فیزیك مراغه تا درب منزل مسئولیت رساندن كلیه آماتورهای شیفته آسمان را پذیرفته بودند به حدی كه این اقدام و مشكلات ناشی از آن مورد اعتراض میهمانان قرار گرفت و به ایشان پیشنهاد شد تا در حد توان و با نگاه به ارتقای علمی علاقمندان گام بردارند تا انرژی مصرف شده  در راستای پیشرفت ایشان باشد.

چه خوب است گروههای فعال نجومی در اين شهر مهد علم و تمدن شكل گرفته و در رقابتی سالم و با نگاه علمی به ترويج اين دانش آسمانی بپردازند.قدر مسلم، انجمن نجوم آماتوری ايران و اساتيد دلسوز استان از حركتهای علمی حمايت خواهند كرد.

آقای دلایلی در یك شبانگاه رصدی با اقدامی خاص، آموزش صور فلكی را به نمایش گذاشتند. ایشان با استفاده از فشنگهای رسام(نورانی)  یك صورت فلكی را با تبحر خاصی در آسمان ترسیم می كردند كه از این طرح به عنوان MD87 یاد می نمودند. با عنایت به هزینه های چنین اقدامی و خطرات ناشی از آن  و ترسی كه بین مخاطبان بویژه برای كودكان و بانوان ایجاد می كند، دو میهمان شركت كننده، این اقدام را صرفا برای آموزش صور در مراكز نظامی و  مخاطبان خاص و یا اجرا در مراسمهای خاص نجومی مناسب دیدند.

اجرای رصد شامگاهی جهت شركت كنندگان در رصدخانه مركز و بازدید از مراكز تاریخی مراغه بویژه رصدخانه تاریخی این شهر كه میعادگاه عاشقان تاریخ علم است از دیگر بخشهای سفر بود كه در بازدید از رصدخانه تاریخی حكیم طوسی؛ نصب برخی آنتنها در حریم تپه رصدخانه واز آن بدتر ساخت سازه ای جهت نگهبانی درست در بالای موقعیت تاریخی كناره تپه!؟ بسیار رنج آور بود كه مهندس عتیقی در گفتگویی صمیمانه این مشكل را برای بازدید كنندگانی از اداره بازرسی نیروی انتظامی مطرح و خطرات ناشی از آن را گوشزد نمودند.

جا دارد از ریاست محترم و دلسوز مركز نجوم و اختر فیزیك مراغه جناب آقای دكتر عبادی، جناب آقاي دلايلی آماتور پيشكسوت اين شهر و دیگر برگزاركنندگان پر تلاش آن مركز و همچنين مردم صميمی شهر عالم پرور مراغه، بخاطر این دعوت دوستانه و ميهمان نوازی آنها، صمیمانه تشكر و قدر دانی نماییم و بار دیگر ابراز امیدواری نماییم تا كلیه مراكز علمی  و گروههای آماتوری دست در دست یكدیگر به طراوت جامعه نجومی كشور بیش از پیش كمك نمایند تا ضمن گسترش و تثبیت این رشته در قوانین كشور، با برطرف كردن نقایص علمی و امكاناتی گروهها، گامهای موثر علمی در زمینه دانش كهن و جذاب اخترشناسی برداشته شود.

بدین لحاظ پیشنهاد تشكیل "كمپین حفاظت از رصدخانه تاريخی مراغه" در این مقطع بسیار ضروری است تا اگر همچون رصدخانه غیاث در سمرقند بخوبي نگهداري نشده و میراث دار خوبی برای رصدخانه مراغه نبوده ایم ،  این مكان تاریخی كه مراغه  را در قرون گذشته به پایتخت نجوم كشور تبدیل كرده بود و از ایران و اقصی نقاط جهان! پذیرای دانشجویان شیفته آسمان حدود 750 سال قبل بود، از انهدام كامل نجات دهیم . همین جا از گروههای نجومی، دوستداران میراث فرهنگی كشور، علاقمندان به تاریخ علم و بنیانهای تاریخی این مرز پر گهر و اساسا كليه هموطنان فرهيخته و دانش دوست دعوت می شود تا با كمك به این ایده، تا نسبت به الزام آور كردن اين مهم برای مسئولان امر، جهت نگهداری بهینه این سازه نمادین علم و جذب محققین و پژوهشگران از دیگر نقاط جهان برای بررسیهای علمی(نه صرفا توریزم علمی) گام بردارند.اشتراک گذاری در:

دیدگاه‌ها

فرزاد فلاحی
(مهمان)
چهارشنبه 8 مهر 1394 - 17:05

از زحمات کلیه دست اندرکاران این برنامه های پژوهش محور و گردهمایی ها؛ کمال تقدیر و تشکر را دارم .

بیان دیدگاه

- لطفاً نام و دیدگاه‌ خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
- سایت انجمن نجوم آماتوری ایران مجاز به ویرایش ادبی دیدگاه‌ها است.
- دیدگاه‌هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی و موارد مغایر با قوانین کشور باشند منتشر نخواهند شد.
- دیدگاه‌ها پس از تأیید منتشر می‌شوند.
نام:(اجباری)
رایانامه:(اجباری)
دیدگاه:

کد امنیتی:
(از چپ به راست)
https://telegram.me/iranastronomy
هم اکنون