** همه دعوتید: گروه آموزش کاربردی انجمن برای فراهم شدن امکان مشاهده ابرماه و ماه گرفتگی شامگاه چهارشنبه 11 بهمن در خانه ستاره شناسی تهران واقع در انتهای بلور استاد معین برنامه ویژه ای را برگزار و امکان رصد و عکسبرداری از این پدیده را با تلسکوپ برای عموم علاقمندان فراهم خواهد نمود.**    
 سه‌شنبه 3 بهمن 1396 | 6 جمادي الاول 1439 | 23 ژانويه 2018
مسير :
»
»
»
شايد راز رنگارنگ بودن لکه سرخ بزرگ سياره برجيس در آزمایشگاه فاش شود!

شايد راز رنگارنگ بودن لکه سرخ بزرگ سياره برجيس در آزمایشگاه فاش شود!
سه شنبه 3 شهريور 1394 - 22:56 | شاخه : | مترجم : پدرام هدايتی | 11876 بازدید | 0 دیدگاه
شايد راز رنگارنگ بودن لکه سرخ بزرگ سياره برجيس در آزمایشگاه فاش شود!
دانشمندان ناسا تلاش می كنند تا علت قرمز رنگ بودن لكه سرخ مشتری را  با شبيه سازی در محيط آزمايشگاه پيدا كنند.

با وجود بيش از ١٥٠ سال مطالعه، لكه سرخ رنگ بزرگ مشتری همچنان يك معما باقی مانده است. يك طوفان عظيم، دو برابر اندازه زمين و با سرعت بادهايي كه به ٦٤٤ كيلومتر در ساعت مي رسند، در سطح بزرگترين سياره منظومه خورشيدی می چرخد. اما هنوز هم چيزی كه باعث پيدايش اين طوفان شده نامشخص است.

در تلاشي كه برای يافتن راز اين طوفان بزرگ انجام گرفته، مارك لوفلر و ريگي هودسون از مركز پرواز فضايي گودارد ناسا در گرين بلت مريلند، برخی از  مواد و اجزای تشكيل دهنده جو مشتری را با اشعه تاباندند، با شبيه سازی اشعه های كيهانی، می توان مشخص كرد كه آيا با دخالت اشعه در آنها، رنگ قرمز لكه مشتری پدیدار می شود؟.

مشاهده جو مشتري برای مشخص كردن منبع طوفان كار آسانی نيست. لايه هاي ابر سياره، مشاهده لايه هاي زيرين ابری را مشكل می كند و باعث می شود كه اطلاعات ما از لايه بالاتر فقط كمی بيشتر باشد. بر اساس مطالعات، پيش بينی می شود كه لايه جو بالايی مشتری از ابرهايی از آمونيا، هيدروسولفايد آمونيوم و آب تشكيل شده، كه دانشمندان حدس می زنند می تواند منبع توليد لكه سرخ رنگ باشند. اما دانشمندان نمی دانند، آيا اين مواد شيميايی، كه فقط درصد كمي از جو را تشكيل داده اند، می توانند با هم تركيب شوند تا طوفاني با این مشخصه به وجود آورند؟ اگر تمامی اين اجزا با هم يكي شوند، احتمالا طوفان به مراتب كوچكتر خواهد بود.

امي سيمون كارشناس جو سياره اي گودارد ناسا در اظهار نظری گفت:" ما در مورد چيزي كه  تنها درصد بسيار كمي از جو سياره را تشكيل می دهد سخن می گوييم. به همين علت است كه پيدا كردن علت سرخ رنگی آن بسيار سخت است."

سيمون ميگويد: " مشكل اين است، آيا قرمز رنگ صحيح بازخورد است؟"

در حالي كه سولفيد آلومينيم ميتواند يكي از دلایل باشد، ممكن است رنگها از عوامل بسيار زياد ديگري كه در جو مشتري درگير هستند ناشي شده باشند.

سيمون می گويد:"در بهترين شرايط، چيزی كه شما (برای شبیه سازی) خواهيد خواست، تركيبي مناسب از تمام اجزای تشكيل دهنده جو مشتري در دماي مناسب و تاباندن آنها در سطح مناسب است." جايگذاری كردن محيط و عناصر جوی مشتري بسیار مهم و کلیدی است. سيمون ادامه می دهد:" كاری كه ماسعی می كنيم انجام دهيم اين است كه آزمايشمان را هر چه بيشتر شبيه جو مشتری انجام دهيم."

می دانیم طوفان بزرگ مشتری برای بیش از ۱۵۰ سال است که در حال مطالعه است. اما ممکن است این زمان بیشتر از این نیز باشد چون ستاره شناسانی در حدود سالهای ۱۶۰۰ میلادی پدیده مشابهی را روی سطح مشتری مشاهده کرده بودند. البته هنوز معلوم نیست آن لکه، لکه بزرگ مشتری بوده باشد. به هر روی، این لکه عظیم، بیشتر از هر طوفان دیگری در مقایسه با سطح زمین طول کشیده است.

بدون شباهت با زمین، مشتری یک سیاره گازی بزرگ است، با اقیانوسی از هیدروژن در اطراف هسته آن و جوی از هیدروژن و هلیم ساخته شده است. زمین سختی در سطح مشتری برای طوفان وجود ندارد تا سرعت آن را کمتر کند بنابراین لکه سرخ  می تواند برای بیشتر از یک قرن ادامه یابد.

سیمون اظهار داشت، مطالعه طوفان های طولانی مدت می تواند به دانشمندان برای بهتر شناختن سیستم جوی زمین کمک کند. با وجود تمام تفاوتها، سیستم جوی در هر دو سیاره تحت قوانین فیزیکی مشترکی عمل می کند. او همچنین خاطر نشان می کند مطالعه مشتری می تواند فهم ما را از دیگر سیارات خارج از منظومه خورشیدی نیز بیشتر کند.

سیمون می گوید:" اگر شما فقط به نور بازتابیده شده یک سیاره که خارج از منظومه خورشیدی است نگاه کنید، قادر نخواهید بود تا بگویید که آن سیاره از چه تشکیل شده است. مطالعه هر چه بیشتر نمونه های متفاوت در منظومه خورشیدی خودمان،  می تواند به ما اجازه نتیجه گیریهای علمی مشابه در مورد سا یر سیارات که خارج از منظومه خورشیدی هستند را بدهد."

منبع :Space.comاشتراک گذاری در:

بیان دیدگاه

- لطفاً نام و دیدگاه‌ خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
- سایت انجمن نجوم آماتوری ایران مجاز به ویرایش ادبی دیدگاه‌ها است.
- دیدگاه‌هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی و موارد مغایر با قوانین کشور باشند منتشر نخواهند شد.
- دیدگاه‌ها پس از تأیید منتشر می‌شوند.
نام:(اجباری)
رایانامه:(اجباری)
دیدگاه:

کد امنیتی:
(از چپ به راست)
https://telegram.me/iranastronomy
هم اکنون