*** قابل توجه ثبت نام کنندگان دوره های آموزشی انجمن؛ بزودی کلاسهای ستاره شناسی مقدماتی و اخترشناسی رصدی آغاز خواهد شد. واحد آموزش***    
 جمعه 24 آذر 1396 | 26 ربيع الاول 1439 | 15 دسامبر 2017
مسير :
»
»
»
روز تعيين دقيق قبله در سال 94

روز تعيين دقيق قبله در سال 94
سه شنبه 23 تير 1394 - 13:43 | شاخه : | نويسنده : مسعود عتیقی | 10136 بازدید | 0 دیدگاه
روز تعيين دقيق قبله در سال 94

یکی از موضوعاتی که برای مردم و مکان های مقدس اسلامی مطرح بوده «قبله» است و یکی از روش هایی که بسیار عموم پسند بوده و تمام مردم می توانند ازآن استفاده کنند، تعیین قبله با روش شاخص خورشیدی با استفاده ازخورشید است. با اين روش دانش ستاره شناسي در خدمت موضوعات ديني و اجتماعي عموم مردم قرار دارد.

خورشید با وجود اینکه در کره آسمان جایگاه ثابتی دارد، اما با وجود اینکه زمین به گرد خورشید  می چرخد، ظاهرا احساس می شود که خورشید بر روي کره آسمان جابه جا می شود و با توجه به اینکه مدارگردش زمین به دور خورشید با استوای آسمان زاویه 23و نیم درجه درست می کند، در نیمی از سال، زمین بالاتر از  استوای آسمان و در نیم دیگر سال، پایین تر از استوای آسمان قرارمی گیرد، که از آن  به عنوان مدار راس السرطان  ومدار راس الجدي از آن ياد می شود.

عرض جغرافیایی خانه خدا 21درجه و26دقیقه کمان مي باشد، آنچه مسلم است، اینکه خورشید وقتی قراراست از اول تیرماه، از 23 ونیم درجه به سمت درجات پایین تر حرکت کند، دوباره باید به 21درجه و26 دقیقه برسد، ساعت 13 و 57 دقیقه روز پنجشنبه 25 تيرماه 94 که زمان اذان ظهر بوقت مکه مکرمه است، خورشید دقیقا عمود بر خانه خدا می تابد به نحوی که خانه کعبه سایه نخواهد داشت! اگر در این لحظه در هر کجای زمین که خورشید در آسمان است، به سمت خورشید بایستید، دقیقا به سمت قبله قرار داريد.

برای تعیین دقیق تر جهت قبله کافی است یک شاخص را در زمين دقيقا عمود كرده ويا شاقولي را به زمین عمود نموده و امتداد سایه را علامتگذاری کنید. امتداد اين خط به سمت خورشید، سمت دقیق قبله در مکان مورد نظر شما تعیین شده است.

دو بار در سال يكي 7 خرداد و ديگري 25 تیرماه، هنگامی که خورشید در اول تابستان به میل 23.5 درجه رفته و باز به سمت استوای آسمان باز می گردد، زمانيكه میل خورشید 21 درجه و 25 دقیقه کمان و منطبق با عرض جغرافیایی خانه کعبه است، از طریق محاسبه مکان خورشید و زمان ظهر مکه که خورشید به نصف النهار محلی ناظر  در خانه خدا و به سمت الراس (سرسو) می رسد، می توان جهت دقیق قبله را مشخص کرد. به همين دليل همه مردم می توانند از طریق خورشید این کار را انجام بدهند و برای هیچکس انجام اين کار سخت نیست تا از طریق یک شاخص، جهت قبله تعیین كند.

در برخی از مساجد و منازل یا پارک ها و اماکن عمومی که به درستی قبله آنها مشخص نیست و یا نسبت به آن شک وجود دارد، از قبل یک شاقول و یا یک نخ نازک را بر زمین عمود کنند، به اینصورت که یک خط کش بر روی دسته صندلی قرار داده و به آن نخي آویزان کنند وبرای ثابت ماندن نخ یک وزنه سنگین به آن وصل نمايند، روی سایه ایجاد شده برروي زمين در ساعت اعلام شده(ساعت 13:57 روز پنجشنبه 25 تير94) با یک رنگ خط سايه را مشخص کنند تا برای همیشه از آن بتوان استفاده کرد. بديهي است هر چه خط نازكتر باشد دقت در ترسيم سايه  و نهايتا تعيين قبله بالاتر است.

البته در روزهای قبل و بعد از این تاریخ هم می توان با دقت کمتر و تقریب نسبتا خوبی جهت قبله را تعیین کرد. با توجه به مخاطرات جدی نگاه کردن به تابش مستقیم خورشید، از هموطنان گرامي درخواست مي شود، در جریان تعیین جهت قبله هرگز به خورشید مستقیماً نگاه نکنند.

اين خبر در:
خبرگزاری دانشجويان ايران( ايسنا )

خبرگزاری

جمهور

ی

اسلامی

(ايرنا)خبرگزاری مهر
درباره نويسنده
مسعود عتیقی
فعال نجومی و بنیانگذار انجمن نجوم آماتوری ایران
برای آشنایی بیشتر اینجا را کلیک کنید


اشتراک گذاری در:

بیان دیدگاه

- لطفاً نام و دیدگاه‌ خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
- سایت انجمن نجوم آماتوری ایران مجاز به ویرایش ادبی دیدگاه‌ها است.
- دیدگاه‌هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی و موارد مغایر با قوانین کشور باشند منتشر نخواهند شد.
- دیدگاه‌ها پس از تأیید منتشر می‌شوند.
نام:(اجباری)
رایانامه:(اجباری)
دیدگاه:

کد امنیتی:
(از چپ به راست)
https://telegram.me/iranastronomy
هم اکنون