مسير :
»
»
»
اولين عکسهاي ديدني تلسکوپ تازه جوان شده ي هابل

اولين عکسهاي ديدني تلسکوپ تازه جوان شده ي هابل
يكشنبه 5 مهر 1388 - 01:30 | شاخه : | 1793 بازدید | 0 دیدگاه

آرش فراست- عضو فعال انجمن اخترشناسان با انتشار رصدهاي جديدي که هابل با 4 ابزار از 6 ابزار عملياتيش انجام داده است، شروع دوباره ي رصدهاي هابل را اعلام کرده اند باربارا ميکولسکي از دانشگاه مريلند عکسها را در برج نظارت ناسا در واشنگتن منتشر کرده است.

اد ويلر مدير هيئت مديره ي ماموريتهاي علمي ناسا گفت: اين نشان دهنده ي شروعي جديد براي هابل است. تلسکوپ پس از تعمير حالا قوي تر و مجهزتر از هميشه براي دهه ي آتي آماده شده است.

 

بالا: نمونه هايي از عکسهاي هابل تازه جوان شده

 

سرآمد تمام عکسهاي رنگي جديد عکسي چند طول موجي از کهکشانهاي دورافتاده، خوشه اي متراکم از ستاره ها، تصويري وهم آور از ستون خلقت (منظور سحابي عقاب است .مترجم)، و يک سحابي پروانه اي است. ابزارهاي جديد هابل به اين تلسکوپ اجازه مي دهد تا سراسر کيهان با تمام طول موجها، از ماوراي بنفش تا فروسرخ را مطالعه کند. به علاوه دانشمندان رصدهاي طيف سنجي انجام داده اند که ميليارده سال نوري را کاوش مي کند تا درباره ي ساختار شبکه اي ساختمان کيهان اطلاعاتي بدست آورد و از توزيع عناصري که براي حيات اساسي هستند نقشه برداري کند.

ميکولسکي مي گويد: من براي ماموريت تعمير هابل جنگيده ام، براي اينکه هابل تلسکوپ مردم است. من همچنين براي خود هابل نيز جنگيده ام براي اينکه اين از هابل است که هميشه مقالات و کتب علمي را مي نويسند. اين از هر ماموريت ديگري اکتشافات بيشتري داشته است. هابل بزرگترين مثال براي فضانوردان ما است که با دانشمندان با هم کار مي کنند تا نبوغ و پيشگامي آمريکايي را نشان بدهند.

وي اضافه کرد: من مي خواهم به تيم هابل درود بفرستم- هر کسي که بر روي هابل کار کرده است؛ از مرکز پروازهاي فضايي گادرد و دانشمندان مرکز علمي تلسکوپ فضايي  مريلند گرفته تا خدمه ي روي زمين مرکز فضايي کندي و جانسون جايي که فضانوردان تعليم داده مي شوند و بر فضانورداني که در فضا قهرمان بوده اند.

ابزارهاي جديد به نور حساس ترند پس بازده کار هابل را به طور قابل توجهي بالا مي برند. هابل قادر است رصدهايي را که قبلا با تجهيزات قبلي هابل به آنها احتياج بود را در کسري از ثانيه انجام دهد. رصدخانه ي فضايي امروز از هر زمان ديگري قدرتمندتر شده است.

 

   نمونه ي طيفي که توسط طيف سنج منابع کيهاني جديد هابل گرفته شده است.

نتايج جديد مدارک موفقيت ماموريت خدماتي STS-125 را در ماه مي نشان مي دهد، که رصدخانه ي فضايي را به اوج کارايي علمي خود رسانده است. دو ابزار جديد دوربين وايد شماره 3 و طيف سنج منابع کيهاني نصب شده اند و همچنين دو ابزار ديگر شامل دوربيني پيشرفته براي انجام بررسي ها و طيف سنج عکس گيرنده ي تلسکوپ فضايي بر روي تخته مدار تلسکوپ تعمير شدند. دانشمندان ماموريت  همچنين اعلام کرده اند که دوربين نزديک طيف فروسرخ و طيف سنج چند شيئي پس از طي 3 ماه درجه بندي و آزمايشات به ماموريت برگردانده شدند.

 

طيف سنج عکس گيرنده ي تلسکوپ فضايي تازه تعميرشده ي هابل جرياني از ذرات پديدار شده از ستاره ي اتا کشتي را نشان مي دهد.

ديويد لکرون دانشمند اين پروژه در مرکز پروازهاي فضايي گودارد در گرينبلت مي گويد: در اين ماموريت ما مي خواستيم جعبه ابزار هابل را دوباره پر کنيم که تمام دانشمندان سرتاسر جهان براي انجام تحقيقات خود بر روي آن حساب مي کنند. پيش از اين ماموريت خدماتي ما فقط 3 کانال منحصربه فرد ابزاري داشتيم که در حال کار بودند، اما امروز 13 تا از آن را داريم. من اين افتخار را دارم که بگويم ماموريت کامل شده.

حال هابل به فاز رصدهاي تمام علمي وارد شده است. تقاضا براي زمان رصد زياد خواهد بود. رصدها از مطالعه ي جمعيت اجرام کمربند کوئيپر در حاشيه ي منظومه ي شمسي ما شروع مي شود تا بررسي تولد سياره هاي اطراف ستاره ها و تحقيق درباره ي ساختمان و ترکيب اتمسفر سياره هاي فراخورشيدي. نقشه هايي براي برداشتن تصاوير ژرف و نزديک فروسرخ از عالم براي آشکار کردن کهکشانهاي خردسال تا به حال ديده نشده که در هنگامي وجود داشتند که جهان کمتر از 50ميليون سال عمر داشته. بقيه ي رصدهاي برنامه ريزي شده سعي در آشکار کردن ماهيت انرژي تاريک خواهند داشت، نيروي دافعه اي که دنيا را با سرعتي بيش از هميشه از هم جدا مي کند.

هابل برگشته، بهتر از هميشه. بگذاريد رصدها آغاز شوند!اشتراک گذاری در:

بیان دیدگاه

- لطفاً نام و دیدگاه‌ خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
- سایت انجمن نجوم آماتوری ایران مجاز به ویرایش ادبی دیدگاه‌ها است.
- دیدگاه‌هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی و موارد مغایر با قوانین کشور باشند منتشر نخواهند شد.
- دیدگاه‌ها پس از تأیید منتشر می‌شوند.
نام:(اجباری)
رایانامه:(اجباری)
دیدگاه:

کد امنیتی:
(از چپ به راست)
https://telegram.me/iranastronomy
هم اکنون