مسير :
»
»
»
گزارشي از يک پژوهش رصدي

گزارشي از يک پژوهش رصدي
سه شنبه 17 دي 1387 - 20:21 | شاخه : | 1904 بازدید | 0 دیدگاه

نويسنده: روابط عمومي
تنها گروه رويت هلال منتخب اعزامي از تهران به سرپرستي مديريت انجمن نجوم آماتوري ايران براي بررسي علمي پژوهشي هلال شامگاهي جمادي الثاني 1428 به استان کرمان اعزام شدند. لازم به ذکر است گروههاي ديگري از فسا،تهران و کرمان در ارتفاعات منطقه حضور داشتند.شرايط بحراني هلال و غبار منطقه از عوامل عدم رويت توسط گروهها بود.البته گروه فسا در شمال استان با اعلام مشاهده تنها توسط يک نفر از اعضاي گروه ،تنها مدعي رويت اين هلال مي باشند. اسامي تيم اعزامي انجمن عبارت بود از :
مسعود عتيقي
امير حسن زاده
علي اکبر نيري
محمد شريفي
مکان استقرار گروه در سايت شماره 2  با مختصات 29 درجه و 9 دقيقه و 17 ثانيه شمالي و 57 درجه و 34 دقيقه و 24 ثانيه شرقي در ارتفاع 3326 متري از سطح درياهاي آزاد و تقريباً  بدون عارضه و پوشيدگي عوارض طبيعي در افق و با حدود 4 درجه غبار غليظ در پايين و رقيق در بالا رصد انجام شد. زمان غروب 18:39 و بر اساس محاسبات 18:4بود که نشان از پوشيدگي کمتر از نيم درجه داشت.  تلاش گروهي و کار شبانه روزي در انتخاب سايت رصدي مناسب باعث شد تا بهترين گزينه که از عوامل مهم تامين دقت در فعاليتهاي پژوهشي است، تعيين گردد. گروه ويژه با تلسکوپMeade   10   اينچ انجمن و تجهيزات جانبي آن ،Gps ،  Note book  و ابزارهاي لازم مجهز و در ارتفاعات ساردو در پايگاه رصدي از پيش تعيين شده با استفاده از Google Earth  که مورد مطالعه در زمانهاي مختلف حضور در جيرفت قرار گرفته بود، مستقر و به تحقيق در مورد امکان رويت پذيري اين هلال پرداختند.
گزارش تلويزيوني نيز از اين فعاليت علمي پژوهشي ملي در ادامه  اخبار ساعت  20   شبکه  4  سيما  در پنج شنبه شب  24 خرداد توسط مسئول گروه ارايه شد. منتظر گزارشهاي مشروح در اين زمينه باشيد.
در پايان مجدداً مراتب سپاس و قدرداني خود و هيئت همراه را نسبت به ميهمان نوازي هاي مردم شريف استان کريمان کرمان بويژه مردم خوب جيرفت اعلام و از مساعدتهاي بيدريغ حاج آقا قاسمي رياست محترم شوراي سياستگذاري ائمه جمعه استان و حضرت حجه الاسلام والمسلمين جمالي زاده امام جمعه محترم جيرفت،فرمانداري جيرفت،بخشداري ساردويه و جبال بارز ، جناب آقاي مهندس حسيني مدير کل محترم فرودگاههاي استان کرمان،بخش ترابري صدا وسيماي مرکز کرمان  و ديگرارگانهايي که ما را در اجراي اين حرکت تحقيقاتي پشتيباني نمودند کمال امتنان را دارد. اميد است با حرکتهاي منسجم اين چنيني شاهد رشد پژوهشهاي موثر در اين حوزه باشيم.
 
سايت يابي
بدون شرح
به دنبال سياره ناهيد در روز
غروب روز رويت
هلال شامگاهي جمادي الثاني - تهران
غروب خورشيد و افق منطقه
يک شب زير هتل چندين هزار ستاره
رد ستارگان دور قطبي (چهار ساعت نور دهي)
گروه رصدي


اشتراک گذاری در:

بیان دیدگاه

- لطفاً نام و دیدگاه‌ خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
- سایت انجمن نجوم آماتوری ایران مجاز به ویرایش ادبی دیدگاه‌ها است.
- دیدگاه‌هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی و موارد مغایر با قوانین کشور باشند منتشر نخواهند شد.
- دیدگاه‌ها پس از تأیید منتشر می‌شوند.
نام:(اجباری)
رایانامه:(اجباری)
دیدگاه:

کد امنیتی:
(از چپ به راست)
https://telegram.me/iranastronomy
هم اکنون