*** قابل توجه ثبت نام کنندگان دوره های آموزشی انجمن؛ بزودی کلاسهای ستاره شناسی مقدماتی و اخترشناسی رصدی آغاز خواهد شد. واحد آموزش***    
 دوشنبه 27 آذر 1396 | 29 ربيع الاول 1439 | 18 دسامبر 2017
مسير :
»
»
»
با چشم غیرمسلح؛ فردا غزال تیزپای منظومه خورشیدی را ببینید

با چشم غیرمسلح؛ فردا غزال تیزپای منظومه خورشیدی را ببینید
چهارشنبه 3 تير 1394 - 19:16 | شاخه : | منبع : خبرگزاری مهر | 3983 بازدید | 0 دیدگاه
با چشم غیرمسلح؛ فردا غزال تیزپای منظومه خورشیدی را ببینید
فردا بهترین زمان مشاهده غزال تیز پای منظومه خورشیدی (سیاره تیر) از شرق سکونتگاه هایمان در ایران است.
مسعود عتیقی - مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران در خصوص رویداد «حداکثر کشیدگی سیاره تیر در شامگاه سوم تیرماه» با بیان اینکه ساختن زاویه ۲۲.۵ درجه این سیاره با خورشید، ایجاد بهترین شرایط رصد را برای مخاطبان فراهم می کند، به خبرنگار مهر گفت: در شبانگاه سوم تیرماه سال جاری، سیاره تیر یا غزال تیز پای منظومه خورشیدی به حداکثر کشیدگی غربی خود می رسد.

وی با بیان اینکه سیاره تیر سیاره ای است که همیشه صرفا از شرق به غرب خورشید جابجا می شود، افزود: بهترین زمان برای رصد این سیاره بامداد پنجشنبه، چهارم تیرماه خواهد بود.

وی گفت: از آنجایی که سیاره تیر از نظرمداری به خورشید نزدیکتر است، کره آسمان را به طور کامل طی نمی کند، بلکه از افق صبحگاهی به افق شامگاهی منتقل می شود و این جابجایی را انجام می دهد، به همین دلیل در گذشته به این جرم آسمانی ستاره شامگاهی یا ستاره صبحگاهی نیز می گفتند.

عتیقی اظهار داشت: فردا این سیاره با چشم غیرمسلح در افق، قابل مشاهده و بررسی است، به شرطی که علاقهمندان به سمت افق شرق- شامل شرق محل سکونت خود با چشم مسلح نگاه کنند. البته با چشم غیرمسلح سیاره تیر را می توان به صورت یک جرم ستاره مانند کم نور مشاهده کرد.

به گفته وی، این کشیدگی، حاصل جدایی زاویه ای بین مرکز دو جرم آسمانی سیاره تیر و خورشید به راس چشم انسان است. به همین دلیل بهترین شرایط برای دیدن سیاره تیر فراهم می شود.

عتیقی افزود: در گرگ و میش صبحگاهی، در افق شرق شمال شرق، قبل از روشنی هوا و طلوع مهر تابان، سیاره تیر را می توان به صورت ستاره ای کم نور دید.

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران با بیان اینکه سیاره تیر را می توان بعد از اذان صبح روز پنجشنبه چهارم تیرماه مشاهده کرد، گفت: سیاره تیر با قطر ۴۸۶۰کیلومتر یک سیاره کوچک تر منظومه خورشیدی است و چون جو ندارد، درصد بازتاب نور (7 درصد) کمتری نسبت به عموم سیارات دارد. به دلیل اینکه سیاره تیر کم نور است و قطر کمی دارد، عموما به راحتی دیده نمی شود.

عتیقی با اشاره به اینکه طلوع سیاره تیر، در شهرهای مختلف متفاوت است، یاداور شد: این سیاره در تهران، دقایقی قبل از ساعت ۵ صبح طلوع می کند و در صورت فلکی ثور یا گاو است. سیاره تیر سمت چپ و کمی پایین تر از ستاره دبران (چشم گاو) واقع شده است. بالای این اجرام نیز خوشه مشهور و زیبای پروین است.

به گفته وی، چون سیاره تیر به خورشید نزدیکتر است، درجه کشیدگی آن از خورشید نیز کمتر است.
منبع :خبرگزاری مهر

درباره منبع
روابط عمومی


اشتراک گذاری در:

بیان دیدگاه

- لطفاً نام و دیدگاه‌ خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
- سایت انجمن نجوم آماتوری ایران مجاز به ویرایش ادبی دیدگاه‌ها است.
- دیدگاه‌هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی و موارد مغایر با قوانین کشور باشند منتشر نخواهند شد.
- دیدگاه‌ها پس از تأیید منتشر می‌شوند.
نام:(اجباری)
رایانامه:(اجباری)
دیدگاه:

کد امنیتی:
(از چپ به راست)
https://telegram.me/iranastronomy
هم اکنون