*** قابل توجه ثبت نام کنندگان دوره های آموزشی انجمن؛ بزودی کلاسهای ستاره شناسی مقدماتی و اخترشناسی رصدی آغاز خواهد شد. واحد آموزش***    
 دوشنبه 27 آذر 1396 | 29 ربيع الاول 1439 | 18 دسامبر 2017
مسير :
»
»
»
برخورد نزديك با ماه براي جستجوي آب

برخورد نزديك با ماه براي جستجوي آب
دوشنبه 23 شهريور 1388 - 02:30 | شاخه : | 1793 بازدید | 0 دیدگاه

ماهواره رصدگر دهانه و سنجشگر ماه ناسا (LCROSS) ، براي مسابقه ای جهت زدن دو ضربه به ماه در ساعت 7:3صبح 9 اكتبر آماده مي شود و  دقیقاً ناسا اعلام کرد که آن حادثه ايجاد خواهد شد.
دهانه هدف Cabeus A است و پس از بررسی گسترده ای از بهترین نقاط انتخاب شده براي بيرون آوردن آب منجمد از درون خاک در قطب جنوب ماه تعيين گرديده است.

 

 

بالا : اطراف دهانه هاي هدف در قطب جنوب ماه است. Cabeus A مورد هدف LCROSS است تصویر از رصدخانه: NMSU / MSFC Tortugas.

 انتخاب Cabeus نتیجه مناظره ای قوی ، در درون جامعه ماه شناسان بود. آنتونی می گوید:"ما بررسی آخرین داده ها از زمین را بر اساس مشاهدات و مأموریت های كاوشگر ماه( Kaguya)، Chandrayaan - 1  و مكتشف ماه( Orbiter ) انجام داديم " اين شخص دانشمند و محقق اين پروژه در ناسا است و در مرکز تحقیقاتAmes  كار مي كند. تیم به دنبال تعداد زیادی از اطلاعات منحصر به فرد در این ماموریت است.
LCROSS در جستجوي منجمد ترين نقطه یخی است تا مرحله بالايي موشک قنطورس را به نقطه سایه دائمي Cabeus بزند، جایی که ممکن است آب به شکل یخ زده به دام افتاده باشد. ماهواره LCROSS سپس به پرواز بسوي تل خاك و اندازه گیری خواص توده آن در سطح ماه مي پردازد.

تیم LCROSS انتخاب Cabeus را بر اساس مجموعه ای از شرایط مطلوب که شامل انباشت خاك كه از زمین قابل مشاهده باشد، انجام داد تا ستاره شناسان آنرا از نزدیک مشاهده نمايند. Cabeus همچنین دارای غلظت بالایی از هیدروژن ( جز اصلي آب ، H2O) و سطح مساعد مانند کف مسطح ، شیبهای ملایم و در شرایطی که تخته سنگهاي بزرگ در آن است.

ستاره شناسان حرفه ای بسیاری از رصدخانه هاي زمیني براي نظارت بر اثرات برخورد استفاده مي کنند. این رصدخانه ها عبارتند از تلسکوپ اشعه مادون قرمز، امكانات و تلسکوپ Keck در هاوایی ؛ رصدخانه هاي ریج ماگدالنا و آپاچی ریج در نیومکزیکو و رصدخانهMMTآریزونا،تلسکوپ فضایی تازه مرمت شده هابل و مكتشف ماه(Orbiter ).

ستاره شناسان آماتور نيز می توانند با رعایت نکاتي نظارگر اين ضربه باشند.

جنیفر هلد مان می گوید: "رصدخانه هاي شرکت كننده در طرح LCROSS رصد و مشاهدات مختلف از نقاط متمايز را با استفاده از انواع مختلف روش های اندازه گیری به انجام مي رسانند" ، جنيفر كسي است كه هدايت تيم رصد LCROSS را در Ames به عهده دارد. او گفت : "این مشاهدات متعدد از داده های سفینه فضایی LCROSS نیز برای کمک به تعیین وجود و يا عدم وجود یخ در Cabeus A خواهد بود."

در طول جلسه توجیهی در رسانه ها در روز 11 سپتامبر امسال(2009) دانیل اندروز ، مدیر پروژه LCROSS در Ames  درباره ماموریت و  وضعیت جستجوگر گفت  : سفینه فضایی سالم است و به اندازه کافی براي انجام موفقیت آمیز تمام اهداف ماموریت سوخت دارد. اندروز همچنین ماموریت LCROSS را به خاطرات  افسانه ای والتر كرونكيته اختصاص داد. والتر كسي است  که پوشش ماموریت های ناسا از ابتدای برنامه هاي فضایی سرنشين دار امریکا تا زمان شاتلهاي فضایی را بر عهده دارد. چيپ كرونكيته فرزند والتر می گوید: "پدر مطمئن خواهد شد كه غرور و افتخار، نه درنام بلكه در بازگشت انسان به ماه و فراتر از آن است " .

اندروز می گوید: "ما منتظر 9 اکتبر هستیم ". "28 روز آینده ، بدون شک بسیار هیجان انگیز خواهد شد.

CabeusA ، ما داريم مي آييم!

 

سرويس علمي انجمن

منبع: پايگاه اينترنتي سازمان فضايي امريكا(ناسا)اشتراک گذاری در:

بیان دیدگاه

- لطفاً نام و دیدگاه‌ خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
- سایت انجمن نجوم آماتوری ایران مجاز به ویرایش ادبی دیدگاه‌ها است.
- دیدگاه‌هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی و موارد مغایر با قوانین کشور باشند منتشر نخواهند شد.
- دیدگاه‌ها پس از تأیید منتشر می‌شوند.
نام:(اجباری)
رایانامه:(اجباری)
دیدگاه:

کد امنیتی:
(از چپ به راست)
https://telegram.me/iranastronomy
هم اکنون