*** قابل توجه ثبت نام کنندگان دوره های آموزشی انجمن؛ بزودی کلاسهای ستاره شناسی مقدماتی و اخترشناسی رصدی آغاز خواهد شد. واحد آموزش***    
 جمعه 24 آذر 1396 | 26 ربيع الاول 1439 | 15 دسامبر 2017
مسير :
»
»
»
تصویر سه‌بعدی ستون‌های آفرینش

تصویر سه‌بعدی ستون‌های آفرینش
يكشنبه 13 ارديبهشت 1394 - 16:21 | شاخه : | منبع : ایسنا | 2435 بازدید | 0 دیدگاه
تصویر سه‌بعدی ستون‌های آفرینش
نخستین تصویر سه‌بعدی از ستون‌های آفرینش

منجمان رصدخانه جنوبی اروپا از داده‌های ابزار MUSE برای ارائه نخستین تصویر سه‌بعدی از «ستون‌های آفرینش» در فضا استفاده کرده‌اند.

تصویر این سازه‌های عظیم متشکل از گاز بین‌ستاره‌ای، نخستین بار توسط هابل و در سال 1995 ارائه شد و یکی از مهم‌ترین تصاویر در عرضه فضا تا به امروز به شمار می‌آید.

ستون‌های آفرینش که در سحابی «عقاب» واقع‌ شده‌اند، زمانی این ظاهر منحصر‌به‌فردشان را به خود گرفتند که ستارگان عظیم و تازه متولدشده O type و B type، ترکیبی از تشعشع فرابنفش و بادهای ستاره‌ای قدرتمند را تولید کردند که این تشعشع و بادها، ماده احاطه‌کننده ستون‌ها را برش دادند.

ستون‌هایی که امروزه مشاهده می‌شوند، از بسته‌های متراکم‌تری از ماده‌ تشکیل شده‌اند و این ماده در مقابل شرایط خشن ایجاد‌شده توسط ستارگان جوان، مقاومت بهتری دارد.

ابزار MUSE بر روی تلسکوپ خیلی بزرگ در رصدخانه پارانال واقع در شیلی قرار دارد و توزیع این ستون‌ها در فضا را آشکارسازی کرده است.

بر اساس تصویر سه‌بعدی ارائه‌شده، ستون سمت چپ، در پشت خوشه ستاره‌ای NGC 6611 واقع شده و نوک این ستون، شفاف‌تر از مابقی آن است زیرا تشعشع ستارگان O-type و B-type واقع در NGC 6611 را دریافت می‌کند. در مقایسه، نوک ستون‌های دیگر تاریک به نظر می‌رسند.

با استفاده از مشاهدات جدید، منجمان می‌توانند تخمین بزنند که این ستون‌ها هر یک میلیون سال یک بار، جرمی معادل حدود 70 درصد جرم خورشید را از دست می‌دهند و تشعشع و بادهای ستاره‌ای از جانب ستارگان جدید، ظرف سه میلیون سال این ستون‌ها را تبخیر خواهند کرد.اشتراک گذاری در:

بیان دیدگاه

- لطفاً نام و دیدگاه‌ خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
- سایت انجمن نجوم آماتوری ایران مجاز به ویرایش ادبی دیدگاه‌ها است.
- دیدگاه‌هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی و موارد مغایر با قوانین کشور باشند منتشر نخواهند شد.
- دیدگاه‌ها پس از تأیید منتشر می‌شوند.
نام:(اجباری)
رایانامه:(اجباری)
دیدگاه:

کد امنیتی:
(از چپ به راست)
https://telegram.me/iranastronomy
هم اکنون