سالروز عروج آسمانی دخت نبی مكرم اسلام، حضرت فاطمه(س) بر مسلمانان ايران و جهان تسليت باد. روابط عمومی    
 سه‌شنبه 1 اسفند 1396 | 4 جمادي الثاني 1439 | 20 فوريه 2018
مسير :
»
»
»
گزارش برگزاري سي و پنجمين باشگاه نجوم رشت

گزارش برگزاري سي و پنجمين باشگاه نجوم رشت
چهارشنبه 11 شهريور 1388 - 02:30 | شاخه : | 1886 بازدید | 0 دیدگاه

به گزارش آقاي يوسف شعباني، باشگاه نجوم رشت روز پنج شنبه29/ مرداد ماه/ 1388 در سالن سبز مجتمع فرهنگي هنري خاتم الانبياء، با حضور محترم مشتاقان به دانش ستاره شناسي برگزار گرديد.

برنامه با تلاوت آياتي از قرآن کريم و سپس سرود ملي ايران آغاز شد.

مجري برنامه سارنيا باقري، پس از خوشامدگويي به حاضرين در سالن، از ارائه کنندگان براي ايراد سخنراني دعوت نمود.

نخستين مقاله تاريخچه عصر فضا با ارائه عادل شمسي پور بود. او در بخشي از مقاله خود به عنوان دنياي فردا از بازگشت به ماه، سفر به مريخ و سفر به سوي ستارگان سخن گفت. وي از وجود آب يخ زده در قطب جنوب ماه خبر داد و عنوان کرد که قرار است پايگاهي گنبدي شکل در قطب جنوب ماه ساخته شود تا فضا نوردان بتوانند براي مدت کوتاهي در آنجا زندگي کنند.

با پايان يافتن سخنراني نخست نماهنگي به مناسبت سال جهاني نجوم پخش شد، سپس مجري از امير مسعود باقري براي ايراد سخنراني خود دعوت نمود. مقاله وي سفر به مريخ نام داشت. مريخ شامل دو کلاهک قطبي است که در تابستان و زمستان قطرش کم و زياد مي شود. هر روز مريخي بيست و چهار ساعت زميني و هر فصل آن شش ماه زميني است. اولين تصاوير رنگي از مريخ در سال 1975 توسط وايکنينگها به زمين مخابره شد. بلند ترين قله مريخ، اوليمپوس (Olympus) به ارتفاع 26 کيلو متر است که ارتفاع آن 3 برابر اورست مي باشد. اتمسفر بسيار نازک مريخ  عمدتا" از دي اکسيد کربن است. باقري فيلمي از مريخ نورد فينيکس و مأموريتش نمايش داد که مورد توجه حضار قرار گرفت. به گفته وي يکي از مشکلات سفر انسان به مريخ وجود زباله هاي مريخي است.

در بخش بعدي باشگاه نماهنگ معرفي خواجه نصيرالدين طوسي که الهام سلطاني آنرا تهيه نموده بود به سمع و نظر حاضران رسيد.

سپس کسري عقلي مقدم به معرفي منجمان جهان پرداخت. او در بخش مقدمه اي بر تاريخ علم، تاريخ علم را به عنوان يک رشته دانشگاهي معرفي نمود که هدف آن حدس آينده علم است. او از زندگي دانشمنداني چون جوردانو برونو (Giordano Bruno) و گاليلئو گاليله (Galileo Galilei) و اسحاق نيوتن (Isaac Newton) و آلبرت اينيشتن ((Albert Einstein سخن گفت.

در اين قسمت از باشگاه نماهنگي از زندگي و خدمات علمي جناب استاد محمدرضا صياد نمايش داده شد.

سپس يوسف شعباني به بررسي رؤيت پذيري هلال ماه رمضان 143پرداخت. وي گفت ماه نجومي از زمان وقوع مقارنه ماه و خورشيد آغاز مي شود اما در احکام فقه اي ملاک آغاز ماه، رؤيت هلال ماه پس از غروب خورشيد است. او مختصات هلال ماه رمضان در غروب جمعه 29 شعبان 143در شهر رشت را مورد بررسي قرار داد و سپس گزارش رؤيت هلال ماههاي رمضان و شوال سال 1429 را ارائه کرد.

سخنران پاياني باشگاه نجوم مردادماه علي طوافي بود. او در بررسي رويدادهاي آسمان شهريور مثلث تابستاني را که از سه ستاره پر نور در صورت هاي فلکي شلياق، جاجه و عقاب تشکيل شده است را معرفي کرد.

در اين ماه زحل از اسد درآمده و به صورت فلکي سنبله مي رود. سپس نماهنگ گزارش رصد بارش شهابي برساوشي که توسط انجمن نجوم اکليل شمالي لاهيجان برگزار شده بود نمايش داده شد.

در ضمن به اطلاع علاقه مندان مي رساند، از ماه آينده  بخش جديدي با نام آموزش در سطح مقدماتي و آموزش رصدي به باشگاه افزوده خواهد شد.

باشگاه اين ماه نيز با تشکر و قدرداني از حاضرين پايان يافت.

باشگاه نجوم رشت، گردهمايي منجمان آماتور گيلاني است که با همکاري گروهها و موسسات نجومي گيلاني از قبيل انجمن علمي و پژوهشي نجم شمال/ انجمن نجوم اکليل شمالي/ انجمن نجوم  سمپاد گيلان/ کانون نجوم سها/ انجمن نجوم خواجه نصير همگام با سراسر کشور در هر ماه برگزار مي شود.

باشگاه نجوم رشت از تمامي علاقه مندان به دانش، به ويژه ستاره شناسي دعوت مي کند در اين گردهمايي شرکت کنند.

حضور براي عموم آزاد است.

 

نويسنده  : سمانه باقرياشتراک گذاری در:

بیان دیدگاه

- لطفاً نام و دیدگاه‌ خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
- سایت انجمن نجوم آماتوری ایران مجاز به ویرایش ادبی دیدگاه‌ها است.
- دیدگاه‌هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی و موارد مغایر با قوانین کشور باشند منتشر نخواهند شد.
- دیدگاه‌ها پس از تأیید منتشر می‌شوند.
نام:(اجباری)
رایانامه:(اجباری)
دیدگاه:

کد امنیتی:
(از چپ به راست)
https://telegram.me/iranastronomy
هم اکنون