مسير :
»
»
»
به استقبال هفته جهانی آسمان تاريك

به استقبال هفته جهانی آسمان تاريك
يكشنبه 23 فروردين 1394 - 21:52 | شاخه : | نويسنده : روابط عمومی | 5531 بازدید | 0 دیدگاه
به استقبال هفته جهانی آسمان تاريك

هفته جهانی آسمان تاريك از دوشنبه24 فروردين 94 برابر با 13 آوریل 2015 آغاز می شود و تا روز يكشنبه 30 فروردين(19 آوريل) ادامه خواهد داشت.  در این مناسبت که با روزهای پایانی ماه قمری انطباق دارد، مردم و مسئولین در هر کشوری نورهای اضافه و چراغهای فضاهای آزاد را خاموش می کنند تا همگان از مشاهده آسمان لذت ببرند.

تاریخچه اين مناسبت بين المللی به سال ۲۰۰۲ میلادی باز مي گردد كه ایده این حرکت در ایالات متحده ارائه و ابتدا به صورت یک گام داخلی انجام و به مرور با پیوستن کشورهای مختلف، این حرکت به یک گام بین المللی تبدیل شد؛ هر چند كه ضرورت پرداختن به این مهم از سالیان قبل نیز احساس و در کشورهای مختلف بصورت مقطعی نسبت به خاموش كردن برق شهرها اقدام کرده اند. بطور نمونه در سال ۱۳۶۵ خورشیدی که زمان ظاهر شدن دنباله دار هالی در آسمان بود، شهردار رم در ایتالیا مقرر کرد تا به همین مناسبت نورهای سطح شهر را به مدت کوتاه خاموش کنند و از اين طريق مردم در آن زمان به راحتی توانستند این جرم جذاب آسمانی را در آسمان مشاهده کنند.

تا کنون عليرغم آنکه این مناسبت جهانی وجود داشته ولی در ایران برنامه خاموشی بدين منظور صورت نگرفته است، در اين راستا انجمن نجوم آماتوری ایران مکاتباتی با مسئولين ذيربط انجام داده و خواستار تاریکی حداقل پنج دقیقه ای در یکی از شب های هفته آسمان تاریک است تا مردم بتوانند از آسمان و زیبایی هایش لذت ببرند.

در حقیقت یکی از آلودگی ها، برای چشم انسان و حتی سایر موجودات از جمله پرندگان در شهرها، آلودگی های نوری هستند که این آلودگی ها آرامش را از انسان و موجودات زنده سلب می کند. همچنین نورهاي آزار دهنده بر روی انسان اثرات مخربی می گذارد و از سوی دیگر اتلاف انرژی زیادی در نور پردازی نامناسب را نه تنها در ایران بلکه در بسیاری از نقاط جهان شاهد هستیم.

با وجود چراغ های روشنایی سطح شهر، بوستان ها و نور پردازی معابرعمومی نمی توان اجرام آسمانی را به وضوح در آسمان دید به گونه ای که می توان گفت، این نورپردازیهای غلط، آسمان را از نظر نوری آلوده کرده اند. از این رو مناسبت هفته جهانی آسمان تاریک می تواند زمان خوبی برای دیدن اجرام آسمانی و آغاز حرکتی برای بهینه سازی روشنایی معابرعمومی و پارکها باشد.

چاره اين مشكل نيز آن است كه با طراحی و بکارگیری چراغهای مناسب در مکانهای عمومی و نورپردازی غیرمستقیم بناها، ضمن با شکوه تر دیده شدن آثار تاریخی و دیدنی، عاملی برای جلوگیری از اسراف و هدر دادن انرژی باشيم.

این مناسبت بهانه و مزیتی است تا نورهای سطح شهر بصورت خیره کننده به سمت چشم شهروندان  نتابیده و با روشن کردن آسمان همراه نباشند تا به وضوح اجرام آسمانی قابل مشاهده باشند.

اين مركز كشوري بنا دارد پس از به نتیجه رسیدن مکاتبات با عوامل مختلف، ضمن دنبال کردن پیشنهاد بهینه سازی نور پردازی بناها و معابر عمومی به مسئولین ذیربط، به مدت پنج دقیقه در زمانی که مردم کمتر در سطح شهر در حال تردد هستند، برنامه خاموشی عمومي را اجرا كرده تا نگاه به اجرام آسمانی را هموطنان در پایتخت و در صورت امكان در ساير شهرهای بزرگ ايران عزيز تجربه کنند.

گروههای علاقمند از سراسر كشور می توانند با پيگيريهای لازم، برنامه های ترويجی را در اين زمينه در شهر  خود به اجرا در آورند.  انجمن نيز ضمن انجام پشتيبانی های مورد درخواست ايشان، در اين وبگاه آماده انعكاس اين فعاليتها می باشد.

لينك وبگاه جها
نی برگزار كننده به همراه برنامه های امسال

لینک خبر در:

خبرگزاری مهر

خبرگزاری ایسنا

روزنامه اطلاعات

جام جم آنلاین

درباره نويسنده
روابط عمومی


اشتراک گذاری در:

بیان دیدگاه

- لطفاً نام و دیدگاه‌ خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
- سایت انجمن نجوم آماتوری ایران مجاز به ویرایش ادبی دیدگاه‌ها است.
- دیدگاه‌هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی و موارد مغایر با قوانین کشور باشند منتشر نخواهند شد.
- دیدگاه‌ها پس از تأیید منتشر می‌شوند.
نام:(اجباری)
رایانامه:(اجباری)
دیدگاه:

کد امنیتی:
(از چپ به راست)
https://telegram.me/iranastronomy
هم اکنون