*** قابل توجه ثبت نام کنندگان دوره های آموزشی انجمن؛ بزودی کلاسهای ستاره شناسی مقدماتی و اخترشناسی رصدی آغاز خواهد شد. واحد آموزش***    
 شنبه 25 آذر 1396 | 27 ربيع الاول 1439 | 16 دسامبر 2017
مسير :
»
»
»
تحلیل نجومی لحظه تحویل سال

تحلیل نجومی لحظه تحویل سال
شنبه 1 فروردين 1394 - 09:53 | شاخه : | 9926 بازدید | 0 دیدگاه
تحلیل نجومی لحظه تحویل سال

کره خورشید که در آسمان به صورت یک دایره دیده می شود و دایره دارای یک مرکز است؛ در اولین روز از فصل بهار، از انطباق مرکز قرص خورشید به نقطه اعتدال بهاری نوروز ایرانی آغاز می شود و  بهار طبیعت، حادث می گردد.

درساعت 2:15:11 بامداد شنبه، در اولین روز بهار، نوروز 1394 آغاز می شود.

در زمان تحویل سال، مرکز خورشید به عنوان دایره ای در آسمان  به   نقطه اعتدال بهاری منطبق می شود، در این زمان طول روز و شب با هم برابری می کند و هرکدام دوازده ساعت هستند. البته با گذشت روزهای بهار، طول روز بیشتر و طبیعتا از طول شب کاسته می شود و به تابستان نزدیک می شویم.

نقطه اعتدال بهاری و اعتدال پاییز، دونقطه ای هستند که دوایرمعدل النهار(استوای آسمان) و دایره البروج ( مسیر حرکت ظاهری خورشید بر روی کره آسمان) که با یکدیگر زاویه بیست و سه و نیم درجه می سازند، از برخورد با یکدیگر، ایجاد می کنند و یکی از این تقاطع ها نقطه اعتدال بهاری است.

علاقمندان دقت داشته باشند، هنگامی که بهار در نیمکره شمالی از جمله كشور عزيزمان ایران آغاز می شود؛ نیمکره جنوبی در آستانه فصل پاییز قرار دارد، بنا بر اين فصول در طرفین شمالی و جنوبی کره زمین عکس هم اتفاق می افتد.

نقطه اعتدال بهاری که به علت حرکت تقدیمی زمین، طی 26هزار سال، در جهت عقربه های ساعت در فضا جابجا می شود به استقبال مهر(خورشید)که خلاف جهت عقربه های ساعت در کره آسمان ظاهرا جابجا می شود رفته و در نتیجه سال اعتدالی كه از سال نجومی قدری کوتاهتر است، آغاز می شود.

در آغاز بهار، مهر تابان یعنی خورشید بین صور فلکی دلو و حوت و در حقیقت در ابتدای برج فلکی ماهی(حوت) می باشد.


دنبال كردن اين خبر:

در خبرگزاری مهراشتراک گذاری در:

بیان دیدگاه

- لطفاً نام و دیدگاه‌ خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
- سایت انجمن نجوم آماتوری ایران مجاز به ویرایش ادبی دیدگاه‌ها است.
- دیدگاه‌هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی و موارد مغایر با قوانین کشور باشند منتشر نخواهند شد.
- دیدگاه‌ها پس از تأیید منتشر می‌شوند.
نام:(اجباری)
رایانامه:(اجباری)
دیدگاه:

کد امنیتی:
(از چپ به راست)
https://telegram.me/iranastronomy
هم اکنون