** همه دعوتید: گروه آموزش کاربردی انجمن برای فراهم شدن امکان مشاهده ابرماه و ماه گرفتگی شامگاه چهارشنبه 11 بهمن در خانه ستاره شناسی تهران واقع در انتهای بلور استاد معین برنامه ویژه ای را برگزار و امکان رصد و عکسبرداری از این پدیده را با تلسکوپ برای عموم علاقمندان فراهم خواهد نمود.**    
 يكشنبه 1 بهمن 1396 | 4 جمادي الاول 1439 | 21 ژانويه 2018
مسير :
»
»
»
به بهانه سالروز درگذشت استاد فقيد سرکار خانم دکتر طريان

به بهانه سالروز درگذشت استاد فقيد سرکار خانم دکتر طريان
يكشنبه 17 اسفند 1393 - 10:12 | شاخه : | نويسنده : امیر فراقی وایقان | 9923 بازدید | 0 دیدگاه
به بهانه سالروز درگذشت استاد فقيد سرکار خانم دکتر طريان
آلينوش طريان

انگار همین دیروز بود که به برکت وجود اعضای خوب انجمن نجوم آماتوری ایران متوجه شدیم سرکار خانم دکتر طریان در نزدیکی مان و در آسایشگاه سالمندان توحید بستری شده اند و چه مدیریت و پرستاران صمیمی که هم استاد را مهربانانه پذیرا بودند و به او عشق می ورزیدند و هم منجمان آماتور محفل عشقی برای دیدار این پیرطریق  و استاد راه یافته بودند و به ملاقات او می رفتند تا جایی که رسانه ها نیز با خبر از ایشان بخوبی یاد نمودند و الگویی شد تا دانشگاه تهران از این استاد فرزانه وبانوی ایرانی تجلیلی در خور بعمل آورد.

در هر صورت در زمان حیات استاد بارها و بارها مدیریت و اعضای انجمن نجوم آماتوری ایران در مرکز سالمندان مذکور بر سر بالین استاد حاضر می شدند و ساعاتی او را به یاد محافل دانشگاهی و کلاس و تدریس می بردند و گزارشهای برخی از این دیدارهای که با حس خاصی تهیه می شد در این پایگاه اینترنتی قرار می گرفت.

با اعلام درگذشت استاد گروه ویژه ای از انجمن نجوم آماتوری ایران در کلیسای مریم مقدس و در مراسم تشییع پیکر این بانوی استاد ایرانی حضور یافتند. آنچه که در ادامه می آید متن زیبایی است از آقای امیر فراقی که در همان زمان در محافل مختلف علمی و همایشهای انجمن نجوم آماتوری ایران به حاظران ارایه می کردند و اکنون این متن زیبا به بهانه 15اسفند سالروز درگذشت استاد به محضر شما شیفتگان دانش و اندیشمندان امروز و گذشته ایران تقدیم می گردد. باشد که همچون پدران مان که الگویی برای قدر شناسی در غرب شدند، بجای تضییع و تحقیر، قدر دان متفکران دیروز و امروز ایران پرافتخار باشیم.

قدر استاد نکو دانستن...

گزارشی از ملاقات با خانم دکتر آلینوش طریان اولین بانوی استاد فیزیک ایران

همراه با آقای محسن شبانی مدیر پایگاه اینترنتی انجمن نجوم آماتوری ایران در چهارشنبه ای پاییزی راهی سرای سالمندان  توحید شدیم برای ملاقات یکی از مفاخر نجوم  ایران، که امروز در طبقه دوم ساختمانی در حوالی میدان توحید تهران در اتاقی به نام سنبل روزگار پاییزی عمر خود را سپری می کند. او روزگاری اولین بانوی استاد فیزیک در ایران بود،اکثر اساتید فیزیک حال حاضر زمانی شاگرد این بانو بوده اند؛ خانم دکتر آلینوش طریان.

وارد محیط شدیم ،کفشها را درآوردیم. آقای حسینی مسؤول سرای سالمندان توحید ما را به داخل فرا می خواند.

آنجا بانویی سپید موی خیره به پنجره بر روی تختی نشسته است، دوباره نگاهی به سالمندان می‌اندازم محیطی تمیز با آهنگی ملایم شبیه به مهدهای کودک ولی انگار گرد سپیدی بر افراد این مهد پاشیده اند. وارد اتاق می شویم بانو آلینوش طریان با لبخندی زیبا به ما خوش آمد می‌گوید، تعجب می کنم بر خلاف شنیده های اخیر خانم دکتر طریان بسیار شاداب بود.
صحبت را شروع می کنیم؛ در ابتدا خانم دکتر به خاطر بیماری آلزایمر ما را با دانشجویانش اشتباه می‌گیرد و ما افتخار می کنیم. پرسیدم خانم دکتر چرا سوربن فرانسه را رها کردید؟ او گفت: چون من بی وفا نیستم، در آن زمان مملکت به من نیاز داشت، این بی وفایی است که ما آنجا برویم و کشور را فراموش کنیم. اما اعتقاد داشت برای پیشرفت تحصیل در آنجا مفید است. از او پرسیدیم:اولین بانوی فیزیک ایران شدن سخت نبود؟ آیا آقایان اساتید شما ناراحت نشدند؟ آیا مانع پیشرفت شما وادامه تحصیل در اروپا نشدند؟ با نه محکمی به ما پاسخ داد و گفت: استادان من، مرا بسیار حمایت کردند. صحبت درباره فیزیک خورشیدی شروع شد. در تمام صحبت لبخند از لبانش محو نمی‌شد و با شور و حرارت با ما سخن می گفت و سؤالات ما را جواب می داد؛ تا اینکه به او گفتیم رصد خانه خورشیدی را خراب کردند؛ لبخند از لبانش پاک شد به قول اخوان ثالث: "این نخستین بار شاید بود کان کلید گنج مروارید او گم شد" برافروخت ، سر را به نشانه عصبانیت تکان داد ؛ آخر او برای پای گرفتن رصدخانه خورشیدی تلاش های بسیار کرده بود.
از او تقاضای نصیحتی می کنیم ، می گوید هر رشته ای که دوست دارید ادامه بدهید و در آن پیشرفت کنید. دیگر وقتمان پایان یافته است. اما او هنوز انرژی دارد، برای بانویی با سنی بالای 80 سال بسیار عجیب است اینگونه سخن گفتن.

نگاهی به دیوار می اندازم لوح های تقدیر بسیاری از انجمن ها ، تشکل های گوناگون و ... آنجا نصب شده است.
از او خداحافظی میکنیم و او با لبخند این بار ما را بدرقه می کند.

دوست عزیزم محسن شبانی به ایشان می گوید : 
خانم دکتر اگر ما را یادتان می‌ماند من محسن شبانی هستم و ایشان امیر فراقی، سر را تکان می دهد دوباره لبخند می زند.

نمی توانیم از او دل بکنیم در این چند دقیقه به او وابسته شده‌ایم. اما چه کنیم این قانون آنجاست.

در طبقه پایین دفتر سرای سالمندان توحید با آقای حسینی درباره وضعیت خانم دکتر صحبت می کنیم می گوید: حال خانم دکتر خوب است. دایماً فیزیوتراپی می شود. واقعاً از چهره خانم دکتر طریان این مطلب هویدا بود، هوشیاری وی به گونه‌ای بود که جزییات را به طورکامل بیان می‌کرد، با صدایی گرم و رسا و چهره‌ای شاداب‌، اصلی‌ترین مشکل او آلزایمر است. سرای سالمندان را ترک می کنیم.

اما...

آیا جای چنین بانویی در میان ما خالی نیست؟ 
جایگاه معنوی  بانویی عالم،آگاه،غیور و میهن پرست کجاست؟
چرا نهادها ، سازمان ها و مهمتر از همه دولت و دانشگاهیان یادی از خانم دکتر نمی کنند؟
چرا نام او در کتاب های ما نیست؟
او هنوز زنده است، درکنار ماست ، در گوشه ای از شهر ، حالش خوب است بد نیست؛ هنوز فرصت باقی است برای نکوداشت اینگونه اساتید، مواظب باشیم ؛ چه ناگهان زود دیر می شود! 

گفت استاد مبر درس از یاد 
یاد باد آنچه به من گفت استاد
یاد باد آنکه مرا یاد سوخت
آدمی نان خورداز دولت یاد
هیچ یادم نرود این معنی
که مرا مادر من ، نادان زاد
پدرم نیز چو استادم دید
گشت از تربیت من آزاد
پس مرا منت از استاد بود
که به تعلیم من ایستاد،استاد
هرچه میدانست آموخت مرا
غیر یک اصل که ناگفته نهاد 
قدر استاد نکو دانستن
حیف استاد به من یاد نداد

درباره نويسنده
امیر فراقی وایقان
دانشجوی کارشناسی ارشد رشته تکنونیکس، کارشناس رؤیت هلال و عضو انجمن نجوم آماتوری ایران از سال 1385


اشتراک گذاری در:

بیان دیدگاه

- لطفاً نام و دیدگاه‌ خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
- سایت انجمن نجوم آماتوری ایران مجاز به ویرایش ادبی دیدگاه‌ها است.
- دیدگاه‌هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی و موارد مغایر با قوانین کشور باشند منتشر نخواهند شد.
- دیدگاه‌ها پس از تأیید منتشر می‌شوند.
نام:(اجباری)
رایانامه:(اجباری)
دیدگاه:

کد امنیتی:
(از چپ به راست)
https://telegram.me/iranastronomy
هم اکنون