مسير :
»
»
»
برنده امسال جایزه اختر فیزیک ناسا

برنده امسال جایزه اختر فیزیک ناسا
شنبه 4 بهمن 1393 - 12:40 | شاخه : | مترجم : حمیدرضا خاکدوست | 28226 بازدید | 0 دیدگاه
برنده امسال جایزه اختر فیزیک ناسا

جایزه Rossi در سال 2015 به فیونا هریسون پروفسور موسسه فناوری پاسادانا در کالیفرنیا  اعطا گردید . این جایزه به خاطر تحقیقات پیشگامانه وی در زمینه بقایای ابر نو اختر ها ، ستاره های نوترونی و سیاه چاله ها توسط تلسکوپ NuSTAR  می باشد . NuSTAR نام ماموریت آرایه تلسکوپ با طیف هسته ای ناسا می باشد . این جایزه  که توسط  بخش اختر فیزیک انرژی بالا درجامعه نجوم آمریکا (HEAD  ) اعطا گردید ، برترین جایزه اختر فیزیک انرژی بالا می باشد .

هریسون محقق اصلی و رهبر تیم تحقیقاتی تلسکوپ NuSTAR می باشد که در ژوئن سال 2012 راه اندازی گردید . این تلسکوپ قدرتمند ترین تلسکوپ اشعه ایکس با انرژی بالا می باشد که قادر به مطالعه داغترین ، متراکم ترین و پر انرژی ترین پدیده ها از جمله سیاه چاله ها ،  بقایای ابر نو اختر ها و ستاره ها می باشد و در حال حاضر در حال بررسی سیاه چاله های اطراف جهان ما و فهم منشا اصلی ذرات پر انرژی در کهکشان ها ، نقشه برداری از بقایای ابر نواختر ها و چگونگی انفجار ، تشکیل ستاره ها و عناصر شیمیایی می باشد .

هریسون گفت : نتایج علمی هیجان انگیز NuSTAR در واقع نتیجه دو دهه کار توسط یک تیم با استعداد بوده که در نهایت مفتخر به کسب جایزه رسی گردید .

NuSTAR یک ماموریت جستجویی کوچک بوده که  توسط Caltech و آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا در پاسادانا رهبری و بوسیله ریاست هیآت مدیره علمی ناسا در واشنگتن مدیریت می گردد . این تلسکوپ توسط شرکت علوم مداری دالس در ویرجینیا ساخته و تجهیزات آن توسط کنسرسیومی شامل  Caltech ، JPL و دانشگاه ها و مراکز فضایی در آمریکا ، دانمارک و با حمایت مرکز داده های  آژانس فضایی ایتالیا (ISA  ) ساخته شده است .

مرکز عملیاتی NuSTAR در دانشگاه کالیفرنیای برکلی و ایستگاه زمینی استوایی آژانس فضایی ایتالیا ((ISA   در مالیندی کنیا واقع شده است .

برنامه توسعه ماموریت بر اساس دانشگاه ایالتی سونوما در لونرت پارک کالیفرنیا می باشد . برنامه جستجوی ناسا توسط مرکز پرواز فضایی گدارد مدیریت می گردد.آزمایشگاه پیشرانش جت (JPL  ) نیز توسط انستیتو تکنولوژی کالیفرنیا ( Caltech ) برای ناسا مدیریت می گردد .

لینک مطالعه کامل خبر:

http://www.caltech.edu/news/fiona-harrison-awarded-high-energy-astrophys...

برای کسب اطلاعات بیشتر به لینکهای زیر مراجعه نمایید

http://www.nasa.gov/nustar

http://www.nustar.caltech.edu/

منبع: خبرنامه ارسالی سازمان ناسا

درباره مترجم
حمیدرضا خاکدوست
عضو انجمن نجوم آماتوری ایران- مهندس شیمی


اشتراک گذاری در:

بیان دیدگاه

- لطفاً نام و دیدگاه‌ خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
- سایت انجمن نجوم آماتوری ایران مجاز به ویرایش ادبی دیدگاه‌ها است.
- دیدگاه‌هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی و موارد مغایر با قوانین کشور باشند منتشر نخواهند شد.
- دیدگاه‌ها پس از تأیید منتشر می‌شوند.
نام:(اجباری)
رایانامه:(اجباری)
دیدگاه:

کد امنیتی:
(از چپ به راست)
https://telegram.me/iranastronomy
هم اکنون