*** قابل توجه ثبت نام کنندگان دوره های آموزشی انجمن؛ بزودی کلاسهای ستاره شناسی مقدماتی و اخترشناسی رصدی آغاز خواهد شد. واحد آموزش***    
 جمعه 24 آذر 1396 | 26 ربيع الاول 1439 | 15 دسامبر 2017
مسير :
»
»
»
ابط الجوزا » يک ابر ستاره ي بي باک

ابط الجوزا » يک ابر ستاره ي بي باک
دوشنبه 12 اَمرداد 1388 - 02:30 | شاخه : | 7811 بازدید | 0 دیدگاه

عليرغم تمام تلاشهاي رصدي صورت گرفته توسط تلسکوپ فضايي هابل و رصدخانه هاي روي زمين، اخترشناسان تا کنون فقط موفق به دريافتن اطلاعات درباره تعداد معدودي ستاره شده اند. يکي از موفقيتهاي آنها ابط الجوزا، ابرغول عظيم سرخ که شانه ي صورت فلکي جبار را تشکيل مي دهد، است.

اخترشناسان ابتدا قطر زاويه اي اين ستاره را در سال 192اندازه گيري کردند، اما من به خاطر مي آورم که اولين درک درست از اندازه ي ابط الجوزا را در سال 1996 پيدا کردم، هنگامي که عکسي از اين ستاره ي عظيم الجثه که توسط دوربين هابل گرفته شده بود منتشر شد.

همه چيز درباره ي ابط الجوزا عظيم است. با داشتن قطري بيش از 90برابر قطر خورشيد اين ستاره به راحتي مدار کامل مريخ و کمربند سيارکها را در خود جاي مي دهد. همچنين درخشندگي آن 13500بار از خورشيد بيشتر است. يک چراغ خيره کننده از قدر 1 با وجود اينکه فاصله ي آن از خورشيد 64سال نوري است.

 

 اين عکس خيالي سطح جوشان ابط الجوزا را نشان مي دهد که توسط تلسکوپ غول پيکر رصدخانه ي جنوبي اروپا آشکار شده است. فواصل در داخل منظومه شمسي به مقياس واقعي مشخص شده اند.

 

حالا دو تيم از رصدگران ، ستاره را تحت نظر گرفته اند و فهميده اند که ابط الجوزا مي لرزد، شديداً تکان مي خورد و قشري از لايه هاي خارجي اش را با فشار به فضاي اطراف خارج مي کند.  مشاهدات نشان مي دهد که اين از دست دادن جرم، چيزي به اندازه ي زمين در هر سال، مانند باد هاي خورشيدي خورشيد نيست. در عوض ابط الجوزا گلوله هايي از گاز داغ را از خود ساطع مي کند با سرعتي برابر 2500مايل در ساعت معادل 4000کيلومتر در ساعت.

 اين تشنج ها نشانه ي سلامت ستاره نيستند. ابط الجوزا با تنها چند ميليون سال سن در حال مرگ است. اخترشناسان پيش بيني مي کنند که به زودي و تقريباً تا هزار سال ديگر به صورت ابر نواختر منفجر خواهد شد؛ اتفاقي که براي ساکنان آينده ي زمين ديدني خواهد بود. (که امکان دارد اين اتفاق هم اکنون افتاده باشد!) 

 

ستاره ي ابر غول ابط الجوزا که در طول موج نزديک فروسرخ با ابزار انطباقي اپتيکي روي ESO از آن تصوير برداري شده. دقت عکس 37 ميلي ثانيه قوس است يعني به اندازه يک توپ تنيس بر روي ايستگاه فضايي است که از زمين ديده مي شود. شمال بالاي تصوير است.

 

مدت زمان زيادي است که ابط الجوزا به عنوان يک ستاره ي متغير شناخته شده است. در واقع تيمي از رصدگران اعلام کرده اند که اندازه اين ستاره از سال 1993 تا کنون 15% کوچکتر شده است.

 

ترجمه : آرش فراست

برگرفته از : Sky&Telescopeاشتراک گذاری در:

بیان دیدگاه

- لطفاً نام و دیدگاه‌ خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
- سایت انجمن نجوم آماتوری ایران مجاز به ویرایش ادبی دیدگاه‌ها است.
- دیدگاه‌هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی و موارد مغایر با قوانین کشور باشند منتشر نخواهند شد.
- دیدگاه‌ها پس از تأیید منتشر می‌شوند.
نام:(اجباری)
رایانامه:(اجباری)
دیدگاه:

کد امنیتی:
(از چپ به راست)
https://telegram.me/iranastronomy
هم اکنون