مسير :
»
»
»
پژوهشي عمومي تعيين قبله در سال جهاني نجوم

پژوهشي عمومي تعيين قبله در سال جهاني نجوم
شنبه 20 تير 1388 - 02:30 | شاخه : | 2327 بازدید | 0 دیدگاه

در روزهاي 7خرداد و 25 تير ماه هر سال(از جمله در سال 1388)، هنگام ظهر شرعي درمكه معظمه ، خورشيد دقيقاً عمود بر كعبه است و اين سبب مي‌شود خانه كعبه در اين روزهاي خاص در هنگام ظهر سايه نداشته باشد، از اين رو افراد در هر نقطه اي از كره زمين در وضعيت روز قرار داشته باشند، هنگام اذان ظهر مكه، خلاف جهت سايه شاخص كه بهتر است براي دقت بيشتر از يك شاقول عمود بر زمين استفاده شود، سمت درست قبله را ميتوانند بدون فرمولهاي دست وپا گير و با دقت بالا تعيين نمايند.

ظهر شرعي در مكه مكرمه به وقت رسمي كشورمان در روز 7 خرداد، ساعت 12:48 و در روز 25 تير، 13:57 (به وقت تابستاني ايران)است و تعيين قبله بايد در اين زمان‌ها صورت بگيرد.

اگر علاقمندان فرصت قبلي را در خرداد ماه از دست داده اند، 25 تير فرصتي مناسب براي تعيين دقيق قبله بويژه براي مساجد ونمازخانه ها مي باشد كه با ترسيم خطي باريك بر روي سايه در لحظه مذكور، براي هميشه اين مشكل در آن مكان برطرف خواهد شد.

دليل علمي اين روش تعيين قبله كه براي ما مسلمانان از اهميت بالايي برخوردار و نشان از ترغيب دين مبين اسلام به فراگيري دانش نجوم و رياضيات است را مي توان اينگونه خلاصه كرد كه همواره طي ساليان اخير از رسانه ها و بويژه تقويم هاي نجومي موضوع تعيين قبله طرح و معمولاً روزهاي 7 و 8 خرداد و 24 و 25 تير در اين ميان  طرح مي گردد. پر واضح است مطرح شدن اين روزها بخاطر تغييرات ميل خورشيد در بهار تا 5/23 درجه ميل شمالي است و باتوجه به عرض جغرافيايي خانه کعبه يعني 21 درجه و 25 دقيقه در روزهاي فوق الذکر يکبار هنگام جابجايي از استواي آسمان به سمت شمال کره آسمان و يکبار در هنگام بازگشت به سمت استواي سماوي ميل خورشيد با عرض خانه خدا يکي شده و خورشيد در هنگام رسيدن به نصف النهار محلي مكه(هنگام اذان ظهر مكه) درست در بالاي خانه کعبه(سمت الراس آن) قرار مي گيرد .

با پژوهشهاي ساليان قبل نيز علاقمندان آماتور به اين نتيجه رسيدند، كه همانگونه پيش بيني مي شد در روز 24 تير خورشيد باميل 21 درجه و 33 دقيقه و درروز 25 تير خورشيد باميل 21 درجه و 23 دقيقه، دو محل علامتگذاري بر روي صفحه، به هم بسيار نزديک بودند به نحوي که مي توان گفت يک رد محسوب مي شدند. بر اين اساس برخلاف برخي بيان ها در اين زمينه كه تغييرات از يك روز به روز بعد و قبل مشكلي در تعيين دقيق ايجاد مي كند، اگر هموطنانمان در روزهاي 24 و 25 نسبت به تعيين سمت قبله اقدام نمايند ، راستاي بدست آمده تغيير محسوسي نخواهد داشت و در هر صورت جهت صحيح را تعيين کرده اند . پيش بيني نشان مي دهد تغييرات ميل خورشيد در حد چند دقيقه قوس نمي تواند اثر محسوسي در جابجايي سايه شاخص داشته باشد .

بديهي است در اين روزها با وجود مشخصه هاي فوق، عمل تعيين قبله با دقيقترين روش و بسادگي امكان پذير است واين در حالي است كه با اصلاح برخي مشخصه ها در طول سال نيز اين امكان در هنگام ظهر شرعي در مكه معظمه وجود دارد.
                                           سرويس علمي انجمن                              

 اشتراک گذاری در:

بیان دیدگاه

- لطفاً نام و دیدگاه‌ خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
- سایت انجمن نجوم آماتوری ایران مجاز به ویرایش ادبی دیدگاه‌ها است.
- دیدگاه‌هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی و موارد مغایر با قوانین کشور باشند منتشر نخواهند شد.
- دیدگاه‌ها پس از تأیید منتشر می‌شوند.
نام:(اجباری)
رایانامه:(اجباری)
دیدگاه:

کد امنیتی:
(از چپ به راست)
https://telegram.me/iranastronomy
هم اکنون