مسير :
»
»
»
بسيار سفر بايد تا پخته شود خامي

بسيار سفر بايد تا پخته شود خامي
سه شنبه 17 دي 1387 - 18:54 | شاخه : | 2141 بازدید | 0 دیدگاه
و بالاخره روز موعود فرا رسيد، بيست و دومين روز از نهمين ماه سال 1386. پس از چندي قول وقرار و بد قولي آب و هوا با ما ، قرار شد ساعت بعدازظهر دانش پژوهان دوره هاي مقدماتي و متوسط مدرسه رفاه،مدرسه را به مقصد ده نمک واقع در 4کيلومتري گرمسار ترک کنند. البته خروج ما با توجه به ترافيک تهران با تاخير يک ساعت و پانزده دقيقه اي همراه بود.
اندرحکايت اتوبوس شب رازهايي نهفته بود که يکي يکي برملا مي شد. قصه آندرومدا و حقيقت اجرام،جوزا و...
قرائت راهنماي سفر توسط بنده حقير، پذيرايي صميمانه انجمن و رانندگي بي خطر راننده عزيز، داستان اتوبوس شب را به خوبي و خوشي ختم کرد.
و اما محل تجمع آماتوران مقابل درب ورودي کاروانسرا بود. ماه در آسمان انحصار طلبي مي کرد و ستارگان و ديگر اجرام با هياهوي عجيبي چشم هر بيننده را خيره مي ساخت.
بعد از رصد ماه با تلسکوپ و مشاهده آن از طريق Sky imager بر روي صفحه رايانه همراه و بررسي برخي لکه ها و پستي و بلندي ماه و نحوه تابش خورشيد به آن مناطق قرار شد آرام و بي سر و صدا وارد کاروانسرا شويم چرا که گروه ديگري از دوستان مدرسه اي از منطقه 1 در حال رصد و احتمالاً عکاسي بودند. خدايش بيامرزد شاه عباسي را !بناي مخوفي ساخته بود. همين باعث شد با ترس و لرز خود را به حجره نسبتاً بزرگي که سرما به وفور يافت مي شد و ديگر هيچ نبود وارد شويم. با پذيرايي مفصل انجمن به صرف شام نشاطي مضاعف در حاضران به وجود آمد. حدود ساعت 1بود که دوستان کمر همت بستند براي رصدي جانانه .قرار شد دانش پژوهان دوره مقدماتي درمحضر استاد عتيقي و دانشجويان متوسطه را آقاي پور ايواني همراهي کنند.قسمت پيشين پشت بام لنگر گاه بچه هاي دوره متوسطه بود و ديگر قسمت به سکّانداري استاد.
گفتند و شنيديم و خوب ديديم صورتهاي شگفت انگيز فلک را
گفتند و پرسيديم و باور کنيد ياد گرفتيم عملاً هر آنچه که آموختني بود.
و گاهي هم از اطراف دو پيکر جرمي مباريد تا نان آسمان بي نمک نماند.
اين آيتم هم گذشت ... نزديک 1 بامداد بود که براي صرف چاي داغ و کيک که در آن هواي سرد مي چسبيد به حجره دعوت شديم، از سخنان خانم عباسي (يکي از دانش پژوهان دوره متوسط) دانستيم افسانه ها هم دنيايي دارند... . نمي و دمي گرم شديم و سر بزير فرو برديم  تا بعد از بيش از 5/2 ساعت ديدن آسمان فراموش نکنيم که زميني هستيم و شروع زنگ بعد با حضور موثر و شايسته آقاي پور ايواني همراه بود. اين بار سئوال کرديم و پاسخ شنيديم. بدنبال هر چه که بگويي گشتيم.
يافتيم و يافتيم ولي نيافتيم سحابي اسکيمو را . ديگر بار در حجره نشستيم چاي داغي نوش جان کرديم و چرتي پاره .
براي پاسخگويي به سئوالات از سوي استاد دوره ها به پشت بام دعوت شديم  .  پاسخ  به  پرسش هاي آزمون عملي با  موفقيت  نسبي  دانش پژوهان همراه بود .البته شايان به ذکر است  که بنا به فرموده آقاي عتيقي کسب نمره A,B,C   چندان اهميتي ندارد همين بس که بي شک يادگيري صورت گرفته است.
و هر فصلي را پاياني است .....
بعد از گذشتن از اين برهوت سرد ولي خون گرم بايد باز مي گشتيم. سياره ناهيد را در دمادم صبح رصد کرديم و آخرين اجرام غير ستاره اي را نشانه رفتيم و برخي دوستان عکسهايي از طبيعت زيباي آسمان شب گرفتند .
ترجيح داديم بجاي خوردن چاي اين بار رصدگاه را ترک کنيم . محل آخرين تجمع درست مثل اولين تجمع مقابل درب کاروانسرا بود . اول و آخر کار يکي بود اما دو تفاوت داشت يکي اينکه کاروانسرا ديگر مخوف نبود دوست داشتني شده بود و در اولين قدم ماه ار ما خداحافظي کرد ولي امروز خورشيد با ما سلام...
عکس دسته جمعي و عکس مربوط به مدارک پايان دوره را با جلوه اي رصدي انداخته شد. خاطرات ثبت شد و پرونده اين رصد هم بسته .
تلخ ترين حادثه : شکسته شدن بي رحمانه عينک ظريف و بي گناه استاد و شيرين ترين حادثه؟
لحظاتي که زود گذشت...
مهديه اسلامي فر
دوره مقدماتي رفاه
 


اشتراک گذاری در:

بیان دیدگاه

- لطفاً نام و دیدگاه‌ خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
- سایت انجمن نجوم آماتوری ایران مجاز به ویرایش ادبی دیدگاه‌ها است.
- دیدگاه‌هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی و موارد مغایر با قوانین کشور باشند منتشر نخواهند شد.
- دیدگاه‌ها پس از تأیید منتشر می‌شوند.
نام:(اجباری)
رایانامه:(اجباری)
دیدگاه:

کد امنیتی:
(از چپ به راست)
https://telegram.me/iranastronomy
هم اکنون