مسير :
»
»
»
در سمت دیگر ماه چه چیزی وجود دارد؟

در سمت دیگر ماه چه چیزی وجود دارد؟
يكشنبه 20 بهمن 1392 - 14:28 | شاخه : | مترجم : حمیدرضا خاکدوست | 10451 بازدید | 2 دیدگاه
در سمت دیگر ماه چه چیزی وجود دارد؟
در نقشه جهاني اخير كه توسط ماموريت كلمنتاينز در سال 1994 نقشه برداري شده است تفاوت هاي چشمگيري را بين طرف نزديك و دور ماه نشان مي دهد. نقشه با تمركز در طرف نزديك ماه ،تعداد زيادي درياها يا ماريا را ترسيم نموده است. در طرف دور ماه آنها از قسمت مركز به سمت چپ وراست كشيده شده است . در تصوير Mare Moscovience در بالا – سمت راست ميباشد .

شما احتمالا مي دانيد كه ما فقط يك سمت ماه را از روي زمين مي بينيم.اما در تمام طول تاريخ بشريت ما هيچ ايده اي كه نشان دهد سمت دور ماه شبيه به چه بوده است نداشته ايم.

چند ميليارد سال قبل قمرزمين زماني شكل گرفت كه يك شيئ به اندازه سياره مريخ با زمين تصادم كرد وبه صورت حلقه اي از گرد وغبار به دور زمين گردش ميكرد وسپس اين ذرات گرد وغبار مجتمع شده  وبه شكلي كه امروز ما به عنوان ماه مي شناسيم شكل گرفت. از ديدگاه ما،قمرزمين شروع به چرخش كرد.نيروي گرانشي زمين سرعت آن را به مروركم كرد تا جايي  كه چرخش آن در اثر گرانش زمين قفل گرديد ونيمي از آن براي هميشه از ديد ما مخفي گرديد.

اين اطلاعات درگذشته وجود نداشت تا اينكه در عصر فضا بشر در نهايت اكتشافي را براي ديدن اينكه در سمت ديگر ماه چيست انجام داد.اولين فضاپيمايي كه از سمت دور ماه تصويربرداري نمود، كاوش گرLuna-3  در سال 1959 از اتحادجماهيرشوروي بود كه 18 تصوير مناسب براي دانشمندان به زمين باز گرداند.سپس كاوش گر Zond-3 از اتحاد جماهير شوروي بود كه 25 تصوير با كيفيت بالا كه با جزييات بيشتري از سطح ماه گرفته بود را به زمين منتقل نمود.اولين بشري كه سمت دور ماه را واقعا با چشمان خود ديد،خدمه سفينه  آپولو8 بود كه در سال 1968 به پرواز در آمده بود.

ما درحال حاضرتصاوير فيلم برداري شده با كيفيت فوق العاده در هر مترمربع داريم،حتي از طرف دور ماه ودر آنها تصاويرتعجب آور شگفت انگيزي وجود دارد.

شما فكر مي كنيد كه سمت دور ماه شبيه به سمت نزديك آن مي باشد اما بايد دونيم كره ماه را بررسي نماييم .        اما در واقع دوسمت ماه كاملا متفاوت است.

درسمت نزديك آن نواحي از گدازه هاي آتشفشاني باستاني بسيارعظيم وجود دارد كه ماريا ناميده مي شود. در حالي كه سمت دورماه تقريبا به طوركامل از دهانه هاي برخوردي پوشيده شده است.زمين شناسان سياره اي مطمئن نيستند،اما ممكن است كه در گذشته زمين داراي دو قمربوده باشد.

چند ميليارد سال قبل در يك ثانيه قمركوچكتر به سمت دورماه سقوط كرد وتشكيل نواحي مارياي تاريك تر را داد.در آلبوم موسيقي "نيمه تاريك ماه" از گروه پينك فلويد نيز به نيمه تاريك ماه اشاره شده است. به جز ماه گرفتگي هاي گاه و بي گاه، نيمي از ماه هميشه در تاريكي ونيمي ديگر هميشه در روشني است اما نيمه روشن آن همانطوركه به دورزمين مي چرخد تغيير مي كند.

تصوير با كيفيت نقشه برداري شده از سمت دور ماه كه توسط  مدار گرد اكتشافي ماه (LRO)  ناسا تصويربرداري شده است.
تصوير با كيفيت نقشه برداري شده از سمت دور ماه كه توسط مدار گرد اكتشافي ماه (LRO) ناسا تصويربرداري شده است.


فقط نيمي از زمين ويا نيمي از هر شيئ بزرگ ديگر در منظومه شمسي هميشه در تاريكي است . هيچ قسمت هميشه تاريكي از ماه وجود ندارد طرفي كه روبه خورشيد است روشن وطرف ديگر آن در سايه است.اگرچه برخي نقاط در ماه وجود دارد كه در تاريكي هميشگي قرار دارد .

در قطب شمال وجنوب ماه حفره هايي عميق وجود دارد كه نور خورشيد هرگز كف آن ها را روشن نمي كند در اين مكان ها ممكن است ذخايري از يخ وجود داشته باشد كه مهاجران فضايي در آينده بتوانند از آن براي تامين آب ،هوا و حتي سوخت راكت هايشان استفاده نمايند.

اين گفته پينك فلويد " ما شما را هميشه درحفره هاي هميشه سايه دار ماه  خواهيم ديد " صحيح بوده است

البته ، اگر شما به جاي امواج مرئي از امواج راديويي براي صحبت استفاده نماييد .سمت دور ماه به طور طبيعي از انتقال امواج راديويي محافظت شده است و بنابراين آن را به نقطه اي ايده ال براي قرار گيري مكاني براي رصدخانه راديويي حساس مي سازد.

درباره مترجم
حمیدرضا خاکدوست
عضو انجمن نجوم آماتوری ایران- مهندس شیمی


اشتراک گذاری در:

دیدگاه‌ها

sadat3230
(مهمان)
چهارشنبه 23 بهمن 1392 - 00:56

خرسندم از اینکه پس از مدتها شاهد اثری ازمهندس خاکدوست بودم
مثل همیشه روان و کامل.
موفق باشید
مریم دولت مدنی
(مهمان)
جمعه 25 بهمن 1392 - 11:25

خیلی ممنون بسیار جالب بود.

بیان دیدگاه

- لطفاً نام و دیدگاه‌ خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
- سایت انجمن نجوم آماتوری ایران مجاز به ویرایش ادبی دیدگاه‌ها است.
- دیدگاه‌هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی و موارد مغایر با قوانین کشور باشند منتشر نخواهند شد.
- دیدگاه‌ها پس از تأیید منتشر می‌شوند.
نام:(اجباری)
رایانامه:(اجباری)
دیدگاه:

کد امنیتی:
(از چپ به راست)
https://telegram.me/iranastronomy
هم اکنون