*** قابل توجه ثبت نام کنندگان دوره های آموزشی انجمن؛ بزودی کلاسهای ستاره شناسی مقدماتی و اخترشناسی رصدی آغاز خواهد شد. واحد آموزش***    
 يكشنبه 26 آذر 1396 | 28 ربيع الاول 1439 | 17 دسامبر 2017
مسير :
»
»
»
یافتن عنصر ضروری حیات در بقایای یک ابرنواختر

یافتن عنصر ضروری حیات در بقایای یک ابرنواختر
دوشنبه 9 دي 1392 - 10:17 | شاخه : | منبع : خبرگزاری مهر | 8834 بازدید | 0 دیدگاه
یافتن عنصر ضروری حیات در بقایای یک ابرنواختر
ابرنواختر cassiopeia A
دانشمندان برای نخستین بار به عنوان یکی از عناصر ضروری برای حیات در بقایای کیهانی ناشی از انفجار یک ابرنواختر فسفر کشف کرده اند.

محققان در بقایای انفجار یک ابرنواختر 100 برابر بیشتر از سایر ابرنواخترهای دیگری که در کهکشان راه شیری وجود داشته فسفر کشف کرده اند که این امر نشان می دهد انفجارهای بزرگ ستاره ها فضایی برای تشکیل این عنصر محسوب می شود.

درحالی که ستاره شناسان در انفجارهای پیشین ابرنواختر با وفور کربن، نیتروژن، اکسیژن و سولفور مواجه شده بودند اما بقایا ابرنواختر کاسوپیا ای برای اولین بار این حجم قابل توجه از عنصر تقریبا کمیاب مواجه شده اند.

دائه سیک مون ستاره شناس دانشگاه تورنتو و یکی از نویسندگان مقاله این کشف بزرگ که قرار است جزئیات آن در مجله ساینس منتشر شود گفت: این 5 عنصر برای حیات ضروری هستند و تنها در ستاره های بزرگ تولید می شوند. این عناصر حیات هنگام انفجار ستاره ها در کهکشان ما پراکنده می شوند و به بخشی از ستاره ها و سیاره ها تبدیل می شوند.

دانشمندان تخمین زده اند که انفجار بقایا ابرنواختر کاسوپیا ای 300 سال پیش صورت گرفته است. رصدهای جدید این جرم آسمانی توسط یک طیف نگار انجام شده است که روی تلسکوپ 5 متری پالومار در موسسه فناوری کالیفرنیا نصب شده است.

ستاره شناسان اعتقاد دارند که این ستاره 15 تا 25 برابر خورشید جرم داشته است.

وقتی ستاره ای با چنین جرمی خالی از هیدروژن می شود می سوزد تا انرژی تولید کند، هسته این ستاره وارد یک سلسه مراتب سقوط می شوند و عناصر سنگین تر با هر سقوط با یکدیگر ترکیب می شوند.اشتراک گذاری در:

بیان دیدگاه

- لطفاً نام و دیدگاه‌ خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
- سایت انجمن نجوم آماتوری ایران مجاز به ویرایش ادبی دیدگاه‌ها است.
- دیدگاه‌هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی و موارد مغایر با قوانین کشور باشند منتشر نخواهند شد.
- دیدگاه‌ها پس از تأیید منتشر می‌شوند.
نام:(اجباری)
رایانامه:(اجباری)
دیدگاه:

کد امنیتی:
(از چپ به راست)
https://telegram.me/iranastronomy
هم اکنون