مسير :
»
»
»
لذت درك يك روز جهاني

لذت درك يك روز جهاني
دوشنبه 14 ارديبهشت 1388 - 02:30 | شاخه : | 1991 بازدید | 0 دیدگاه

و چه زيبا و با شكوه است كه همه مردم جهان در يك روز به شعار ستاره شناسي براي همگان جامه عمل پوشيده و همگام با ساير ملل چشم را جلوي تلسكوپ گذاشته و ماه اين جرم دوست داشتني زميني ها را همزمان نظاره كنند. خوشبختانه وجود هفته نجوم سببي است براي اينكه در ساير روزهاي هفته از جمله مناسبتهاي ملي و تعطيلات هفته نيز به ترويج اين علم بپردازيم و بدين معنا نيست كه دوستان شما در انجمن نجوم آماتوري از برنامه هاي تر ويجي در ديگر روزها استقبال نمي كنند و مفهوم تلاش جمعي و كشوري اهميت دارد و جاي بسي افتخار است كه در سال 1388 نيز شيفتگان آسمان در انجمن نجوم آماتوري ايران توانستند رصدخانه ها را به ميان مردم آورده و جلوه هاي زيبايي با حضور گروههاي مختلف مردم طي ساعتها خلق نمايند وآسمان چه سازگار و همراه امكان اجراي كليه برنامه ها را داد تا اين دلبستگان ستاره شناسي عشق خود در زمينه نجوم را با ساير مردم خوبمان تقسيم كنند.

با حضور اعضاي فعال  اين ابيات دائماً در ذهن خطور مي كرد:

اندك اندك جمع مستان مي رسند

اندك اندك مي پرستان مي رسند

همكاري خوب سراي فرهنگ دانشجو باعث شد تا با چينش ميزها و استفاده از وسايل لازم فعاليت گروهي آغاز شود. كودكان با نقاشيهاي خود تخيل آسمانيشان را به ما نشان مي دادند. جوانان ونوجوانان در يك كار گروه كه دائماً اعضاي تيم آن عوض شده و علاقمندان جديدي به يادگير ي مي پرداختند، تجربه خودشان را در مورد ساعتهاي آفتابي ارتقا مي دادند. در گوشه هاي مختلف پارك بزرگسالان و كودكاني را در حال رصد آسمان، پرسش و پاسخ و گپ و گفتگو مي ديدي كه به اين محفل عشق بي آلايش و بدور ازهياهو رونق صد چندان مي دادند. در كريدور ورودي سالن همايشهاي فرهنگسرا نمايشگاه عكس كه با عنوان جشن آسماني از روزهاي گذشته و آغازين هفته جهاني  نجوم  شامل تصاوير جذاب آسمان كاري از سه تن از عكاسان فعال،سركار خانم باجلان و آقايان پور ايواني و رجبي بر پا شده بود،  مكاني براي بازديد حاضرين آن روز بود. مردمي كه به ايشان وعده تلاشهايي را داده وبراحتي از طريق پايگاه اينترنتي انجمن وتماسهاي آسان كه امكان ارتباط انها را با انجمن برقرار كرده بودند به محل برگزاري هدايت شده وانشااله رشد علمي كشور به حدي برسد كه بدور از هر گونه تبعيض، فرصتهاي مساوي براي كليه گروههاي تلاشگر فراهم تا از رسانه ملي كه حق همه مردم ايران است براي اطلاع رساني بهينه و صحيح استفاده نمايند خاصه آنكه كشور تنها يك انجمن نجوم آماتوري ايران دارد كه با حضور آماتورها و بصورت اختصاصاً آماتوري فعاليتهاي موضوع عنوان مركز را به انجام مي رساند. در هر حال سالن گردهمايي نيز آن روز استفاده شد. اسلايد شو جذاب آقاي پور ايواني عكاس زيباييهاي آسمان و مدرس عكاسي انجمن، سخنراني مسئول كانون نجوم فرهنگسرا جناب مهندس شريفي و بيانات دبير بزرگوار انجمن نجوم آماتوري جناب آقاي سيد عبدالامير شيرازي همراه با پخش كليپ فعاليتهاي انجمن حاضران در سالن را با تلاشهاي داخلي و زيباييهاي بالاي سر بيش از پيش آشنا كرد. ارايه مقاله كاروانسراهاي ايران توسط امير فراقي همراه با تصاوير زيبايي از اين ثروتهاي ملي كه قبلاً در سالروز تاسيس انجمن به انجام رسيده بود براي افراد جديدي كه آن روز با آسمان پيمان انس و الفت مي بستند بسيار جالب و تاثير گذار بود. در اين روز بين المللي پسر و دختر عضو انجمن همدوش و پر تلاش به ترويج آسمان و شناساندن بهتر آن پرداخته بودند و به پرسشهاي ديگران پاسخ مي دادند.در گوشه وكنار بوستان شفق يوسف آباد تلسكوپهاي كوچك وبزرگي مي ديدي كه علاقمندان كودك ونوجوان به همراه آورده بودند ونحوه كار آن را مي آموختند.

بيرون سالن از طريق سينماي بزرگ فضاي باز فرهنگسرا فيلمهاي نجومي مخاطبين خاص خود را جذب كرده بود و در يك كلام:

شنبه 12 ارديبهشت 1388 برابر با دوم ماه مه 2009 ميلادي فرصتي براي به نمايش در اورد ن شكوه و درعين حال دستيابي آسان عموم به استفاده از جذابيتهاي آسمان بالاي سر بود.دوستان منجم آماتور ايراني حال كه همه دغدغه و شور اسمان داشته وتضاد منافعي اين ميان در بين نيست بياييد همه با هم در سال جهاني نجوم دست در دست يكديگركشتزار ذهن جوان وخلاق مردم ايران را سر سبز از عشق و صميميت نماييم كه سخن ما نيز در طي اين سالها جز اين نبوده ونيست.

كه ساختن جايگاه علمي بس والاتري دارد.

با درود وبدرود

مسعود عتيقي

تصاوير اين برنامه كاري است از سركار خانم پريسا باجلان عكاس آماتور و فعال ديگري از خانواده بزرگ انجمن نجوم آماتوري ايران كه نشانگر گوشه اي از برنامه هاي اين محفل آسماني است. از مديريت و كاركنان فرهنگسراي دانشجو و پارك شفق ، دبير انجمن و كليه اعضاي صميمي و مردم خوبي كه ما را در اجراي اين طرح جهاني همراهي نمودند صميمانه سپاسگزاريم.

اشتراک گذاری در:

بیان دیدگاه

- لطفاً نام و دیدگاه‌ خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
- سایت انجمن نجوم آماتوری ایران مجاز به ویرایش ادبی دیدگاه‌ها است.
- دیدگاه‌هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی و موارد مغایر با قوانین کشور باشند منتشر نخواهند شد.
- دیدگاه‌ها پس از تأیید منتشر می‌شوند.
نام:(اجباری)
رایانامه:(اجباری)
دیدگاه:

کد امنیتی:
(از چپ به راست)
https://telegram.me/iranastronomy
هم اکنون