مسير :
»
»
»
خوان گسترده هفته و روز جهاني نجوم

خوان گسترده هفته و روز جهاني نجوم
جمعه 4 ارديبهشت 1388 - 02:30 | شاخه : | 1496 بازدید | 0 دیدگاه

انجمن نجوم آماتوري ايران همچون سالهاي گذشته براي هر چه با شکوه تربرپا شدن روز و هفته جهاني نجوم ،برنامه- هايي را تدارک ديده است.
اين برنامه ها شامل سخنراني راجع به روز و هفته نجوم و لزوم نگاه به آسمان ،پخش فيلم ، اسلايد و رصد لکه هاي خورشيدي با تلسکوپ در چند دانشگاه ، دبيرستان مي باشد و براي اولين بار در 4 مرکز حمايتي کودکان بي سرپرست در پايتخت و با همکاري سازمان بهزيستي در سال گذشته نيز ويژه برنامه هايي اجرا شد.
برگزاري شب رصدي آموزشي در کاروانسراي تاريخي ارگ گوگد گلپايگان به منظور آشنايي عملي آماتورها با آسمان براي کليه دوره هاي آموزشي داخل و خارج از انجمن نيز در روز پنج شنبه 3 ارديبهشت  به اجرا در آمد.
اولين گشت رصدي در سال 1388
برنامه ترويجي انجمن براي رويت هلال شامگاهي جمادي الاول 143از ديگر برنامه هاي جذاب علمي اين هفته استکه با آموزش تئوري و رصد عملي با تجهيزات براي گروه رويت هلال همراه خواهد بود.
ضمناً از آنجا که به ابتکار انجمن نجوم آماتوري ايران براي اولين بار برنامه هاي ساليان قبلدرمراکزسالمندان و... بصورت سمبليک برگزار گرديد، مي تواند برنامه امسال نيزهمچون بسياري ازايده هاي نو پياده شده از سوي اين انجمن نجوم نظيراجراي برنامه هاي نجومي درمهدکودکها و مراکز نابينايان کشور، الگويي مناسب براي ديگر گروهها، شهرستانها و مراکز استانها جهت اجرا باشد. اميدواريم اين انجمن مردمي نيز درتقسيم عشق آسماني خود  با عموم مردم بويژه جوانان و نوجوانان براي لذت بردن ازاين شگفتيها سهمي هر چند ناچيز داشته باشد.ازديدارشما دوستداران آسمان درهفته وروزجهاني نجوم مسرورخواهيم شد.مروري بر تاريخچه روز و هفته جهاني نجومروزجهاني نجوم همانگونه که از نام آن پيداست يک روز بين المللي است واين نکته در صفحه 7 Astronomy Day hand book تصريح شده است .براي تعيين آن از روش خاص استفاده و بر اجرا در اين روز خاص تاکيد مي شود،حدود 36 سال است (از سال 1973 ميلادي) بين دو تاريخ 15 آوريل تا 15 مي، نزديکترين شنبه به تربيع اول ماه را براي برنامه هاي خود انتخاب مي کنند بايد دقت داشت که هر چند روز هفته يعني شنبه در تعيين اين روز جهاني مورد تاکيد ليگ جهاني برگزار کننده است اما روز تقويمي نجوم در هر سال با روشي که در تعيين آن انتخاب گرديده، متفاوت خواهد بود. امسال از 7 تا 13 ارديبهشت هفته جهاني نجوم  و شنبه2 مي 2009 برابر با 12  ارديبهشت روز جهاني نجوم امسال مي باشد. خوب است نوجه داشته باشيم که علت توجه به ماه در تعيين اين مناسبت آنست که،ماه همسايه زمين وجرم جذابي براي رصد با ابزار وحتي چشم غير مسلح است.
طي 11 سال اخير با قرار دادن مناسبت هفته نجوم از سوي ليگ جهاني، فرصت بيشتري از جمله در مناسبتها وتعطيلات رسمي ديگرکشورها براي اجراي برنامه هاي ترويجي ايجاد گرديده است. با پيوستن کشورهاي زيادي به اين حرکت، اين روز و هفته به روز و هفته جهاني نجوم مبدل شد.
از سال 138با اجراي ويژه برنامه انجمن نجوم آماتوري ايران، براي اولين بار در روز جهاني نجوم در فرهنگسراي بهمن، اين حرکت در کشورمان آغازو همه ساله برنامه هايي را در هماهنگي با ليگ جهاني برگزار کننده  در اين روز و هفته منطبق با تقويم جهاني اعلام شده  آن به اجرا در مي آوريم و اعتقاد داريم اهميت برنامه هاي جهاني در اجراي همزمان ان در اقصي نقاط دنياست و همنوايي ايرانيان با حرکتهاي علمي در سطح جهاني همواره بايد مورد توجه قرار گيرد. بديهي است، هفته جهاني نجوم نيز مي تواند براي بومي سازي فعاليتهاي ترويجي با گستره بيشتر و حتي در روزها و مناسبتها تعطيل هفته درهر كشور اجرا، اما نكته كليدي ومورد تاييد اين انجمن كشوري در حوزه نجوم آماتوري آن است كه با نام يكي از روزهاي از روزهاي هفته نجوم و نه با عنوان روز جهاني نجوم اين برنامه ها مي تواند اختصاص يابد. ليگ جهاني نيز با ارسال پوسترهاي ويژه اين مناسبت و بروشورهايي در مورد ماه اين جرم جذاب آسمان در سالهاي قبل از اين حركت انجمن پشتيباني نموده است.
سايت رسمي ليگ جهاني برگزار کننده همراه با اطلاعاتي در مورد نحوه اختصاص اين مناسبت و روز و هفته هاي جهاني نجوم امسال و سالهاي بعد به آدرس زير در دسترس مي باشد:
www.astroleague.org/al/astroday/astrofacts.htmlفعاليتهاي داخليهمگامي انجمن نجوم آماتوري با ساير گروههاي داخلي، براي برگزاري روز و هفته نجوم پيش گامي براي وحدت بخشيدن به فعاليتهاي گروههاي نجوم کشور مي باشد.و حقيقت وجودي اينگونه مناسبتها همانا انسجام بخشيدن و دادن روح وحدت به چنين فعاليتهايي است.
همه فعاليتهاي انجمن نجوم آماتوري ايران و ساير گروهها با يک هدف کلي و به منظور جلب توجه عموم به زيبايي هاي آسمان انجام مي پذيرد و هر قدمي در هر گوشه از ايران عزيز به همين منظور برداشته شود ستودني و قابل تقدير است. اميد که برگزاري روز و هفته نجوم نقش موثري در اعتلاي نجوم ، ايجاد وحدت و همکاري در ايران داشته باشد و با همت همه گروههاي نجومي، ايران به سطحي از بالندگي علمي که در خور پيشينه درخشان خود است برسد
نزديک به 10گروه نجومي با هويت مستقل در کشور وجود دارند که تعداد قابل توجه اي از آنها درتلاشهاي نجوم آماتوري کشور دخيل هستندوبرنامه هاي خوبي را به اجرا درمي آورندکه همين جاضمن تشکر از اين دوستان و احترام متقابل به گامهاي موثر ايشان در اين زمينه،اميدواريم بيش ازپيش باحفظ آزاد انديشي علمي به گسترش فعاليتهاي نجومي درهمکاري با اين انجمن و سايرگروهها در شهرستانهاي کشور بيانديشند تا با اجراي طرحهاي مشترک،زمينه پژوهشهاي علمي داخلي و خارجي فراهم آيد.
فعاليتهاي انجمن همواره در سطحي گسترده تر در سايتها، خبرگزاريهاي معتبر داخلي وخارجي، همچنين درسايت معتبر جهاني Astronomical League قرار مي گيرد.

در صورت تمايل  آماده انعكاس فعاليتهاي شما در اين مناسبت كه  با سال جهاني نجوم نيزهمراه شده است هستيم.پيشاپيش شنبه 12 ارديبهشت برابربا 2 مي 2009 روز جهاني نجوم و 7 تا 13 ارديبهشت هفته جهاني نجوم را به شيفتگان دانش آسماني اختر شناسي تبريک مي گوييم.  گروه اجتماعي انجمن


اشتراک گذاری در:

بیان دیدگاه

- لطفاً نام و دیدگاه‌ خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
- سایت انجمن نجوم آماتوری ایران مجاز به ویرایش ادبی دیدگاه‌ها است.
- دیدگاه‌هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی و موارد مغایر با قوانین کشور باشند منتشر نخواهند شد.
- دیدگاه‌ها پس از تأیید منتشر می‌شوند.
نام:(اجباری)
رایانامه:(اجباری)
دیدگاه:

کد امنیتی:
(از چپ به راست)
https://telegram.me/iranastronomy
هم اکنون