** همه دعوتید: گروه آموزش کاربردی انجمن برای فراهم شدن امکان مشاهده ابرماه و ماه گرفتگی شامگاه چهارشنبه 11 بهمن در خانه ستاره شناسی تهران واقع در انتهای بلور استاد معین برنامه ویژه ای را برگزار و امکان رصد و عکسبرداری از این پدیده را با تلسکوپ برای عموم علاقمندان فراهم خواهد نمود.**    
 يكشنبه 1 بهمن 1396 | 4 جمادي الاول 1439 | 21 ژانويه 2018
مسير :
»
»
»
برنامه هاي روز و هفته جهاني نجوم در سال 1388

برنامه هاي روز و هفته جهاني نجوم در سال 1388
چهارشنبه 2 ارديبهشت 1388 - 02:30 | شاخه : | 4259 بازدید | 0 دیدگاه

انجمن نجوم آماتوري ايران كه در سال 138براي اولين بار در كشور در روز تعيين شده اين مناسبت جهاني به اجراي برنامه هاي متنوعي با همكاري فرهنگسراي بهمن پرداخت، همانند ساليان گذشته براي هم نوايي با مردم جهان در روز جهاني نجوم (شنبه 12 ارديبهشت1388 برابر با دوم مه 2009ميلادي برنامه هاي متنوعي را در فرهنگسراي دانشجو واقع در خيابان 21 بوستان شفق در يوسف آباد اجرا مي کند. اين برنامه ها عبارتند از اجراي کارگاه هاي متنوع نقاشي نجومي براي کودکان، ساخت انواع ساعت هاي آفتابي ويژه جوانان و نوجوانان، سخنراني در مورد جذابيت هاي آسمان، پرسش و پاسخ هاي نجومي، رصد ماه و سيارات با تلسکوپ هاي قدرتمند، پخش فيلم و تصاويري از جذابيت آسمان شبانگاهي در فضاي باز فرهنگسراي دانشجو واقع دربوستان شفق.

در مورد تاريخچه روز جهاني نجوم بايد خاطر نشان کرد: حدود 36 سال است که براي عمومي سازي علم نجوم در دنيا سعي گرديده است با آوردن  تلسکوپ ها به ميان مردم براي رصد آسماندر زمينه اين دانش آسماني عمومي سازي انجام پذيرد.
اساس تعيين روز جهاني نجوم بر اين مبنا قرار گرفته است که در فاصله زماني ميان 15 آوريل تا 15 مه  (26فروردين تا 25 ارديبهشت) هر سال، نزديکترين شنبه به تربيع اول ماه به عنوان "روز جهاني نجوم" انتخاب مي شود و با اين روش روز جهاني نجوم در هر سال، متفاوت خواهد بود.

دليل انتخاب ماه به عنوان تعيين روز جهاني نجوم آن است که اين جرم آسماني زيبا براي رصد علاقمندان به نجوم همواره نقش موثري داشته و دارد.
حدود 11 سال هم است که دوشنبه قبل از روز جهاني نجوم تا يکشنبه بعد از اين روز را "هفته جهاني نجوم" مي نامند تا علاقه مندان با فرصت بيشتري بتوانند در هفته جهاني نجوم به فعاليت پرداخته و در روز جهاني نجوم نيز همگام با جامعه جهاني فعاليت کنند.

روز جهاني نجوم در سال 1388، روز شنبه 12 ارديبهشت برابر با دوم ماه مه ميلادي است و از هفتم تا 13 ارديبهشت ماه هفته جهاني نجوم است که خوشبختانه امسال (سال 2009 ميلادي) مصادف با سال جهاني نجوم نيز شده است. پر واضح است دليل انجمن نجوم اماتوري ايران براي تبعيت از تقويم جهاني در اين مناسبت ان است كه مفهوم روز جهاني، همنوايي كل جهان در يك زمان خاص تعيين شده براي شعاري متحد است و ايرانيان نيز همچون ساير ملل در مناسبتهاي جهاني همگام با ديگرملتها به شعار عمومي سازي نجوم پاسخ داده و هفته جهاني نجوم با مدت زمان طولاني تر و  متناسب با مناسبتها وتعطيلات هر كشور طي دهه اخير از سوي ليگ برگزار كننده جهاني اين روز  پيشنهاد و اجرا گرديده است.
لينك مربوط به زمان تعيين شده براي روز نجوم در سال جاري و سالهاي آتي با توجه به تربيع اول ماه
www.astroleague.org/al/astroday/astrofacts.htmlبرنامه هاي انجمن نجوم آماتوري براي گراميداشت هفته جهاني نجوم :
به منظور استقبال از آغاز روز و هفته جهاني نجوم، در روز سوم ارديبهشت برنامه شب رصدي را در ارگ "گوگد" واقع در شهرستان گوگد از توابع گلپايگان در استان اصفهان اجرا مي شود.
در روز جمعه چهارم ارديبهشت برنامه يک روزه رصد لکه هاي خورشيدي و پخش اسلايدهاي نجوم در محل دايمي نمايشگاه هاي بين المللي تهران و در حاشيه نمايشگاه بين المللي صنعت نفت وپتروشيمي برگزار مي گردد.
ويژه برنامه آغاز هفته نجوم با بازديد مدارس و علاقه مندان آماتور از آسمان نماي بزرگ تهران که با همکاري سازمان جغرافيايي نيروهاي مسلح اجرا مي شود و برپايي يک نمايشگاه عکس از جلوه هاي آسمان شب ايران توسط عکاسان آماتور و با همکاري خوب فرهنگسراي دانشجو در بوستان "شفق" در يوسف آباد، افتتاح مي شود.
در طول هفته نجوم علاوه بر اجراي برنامه هاي رصدي مختلف از جمله برگزاري دو شب رصدي با همراهي گروه فيزيك دانشگاههاي آزاد اسلامي در  استان تهران و استان مركزي، برنامه هاي ترويجي نيز براي آينده سازان کشور در دبستان پسرانه "ستارخان"، دبستان دخترانه "امام صادق(ع)"، دبيرستان "رفاه"، دبيرستان "زرتشتيان"(ايده نو امسال انجمن براي بردن نجوم به ميان تمام گروههاي اجتماعي)، دبيرستان "شايستگان" بوده و بازديدهاي مختلف از آسمان نماي بزرگ تهران  با همکاري "سازمان جغرافياي نيروهاي مسلح انجام مي شود.
روابط عمومي انجمن 


اشتراک گذاری در:

بیان دیدگاه

- لطفاً نام و دیدگاه‌ خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
- سایت انجمن نجوم آماتوری ایران مجاز به ویرایش ادبی دیدگاه‌ها است.
- دیدگاه‌هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی و موارد مغایر با قوانین کشور باشند منتشر نخواهند شد.
- دیدگاه‌ها پس از تأیید منتشر می‌شوند.
نام:(اجباری)
رایانامه:(اجباری)
دیدگاه:

کد امنیتی:
(از چپ به راست)
https://telegram.me/iranastronomy
هم اکنون