مسير :
»
»
»
انفجار 28 جرقه خورشیدی طی یک هفته

انفجار 28 جرقه خورشیدی طی یک هفته
دوشنبه 13 آبان 1392 - 11:04 | شاخه : | منبع : ایسنا | 8909 بازدید | 0 دیدگاه
انفجار 28 جرقه خورشیدی طی یک هفته
انفجار 28 جرقه خورشیدی طی یک هفته در آستانه اوج فعالیت

در یک هفته گذشته بیش از 10 جرقه خورشیدی از سوی ستاره میزبان منظومه شمسی منفجر شده و تابش‌هایی را به سوی زمین ارسال کرده که می‌تواند ارتباطات جهانی را مختل کند.

سازمان ملی جوی و اقیانوسی آمریکا در پی شدت گرفتن ناگهانی فعالیت‌های خورشیدی، چهار هشدار قطع علائم رادیویی را در چند روز گذشته منتشر کرده است.

تابش‌های این جرقه‌های خورشیدی نمی‌توانند از جو زمین عبور کرده و به حیات ما آسیب بزنند اما اگر شدید باشند، می‌توانند جو یونوسفر را که علائم جی‌پی‌اس و رادیویی در آنجا حرکت کرده، آشفته کنند.

خورشید از روز 23 اکتبر(اول آبان)، 24 جرقه متوسط تا قوی طبقه M و چهار جرقه طبقه X که قدرتمندترین گونه آنهاست، از خود منتشر کرده است.

در حقیقت، با حرکت خورشید به سوی اوج چرخه 11 ساله فعالیت خود که به ماکسیمم خورشیدی معروف بوده، این رویدادها غیرعادی نیست اما امسال برخلاف دوره‌های دیگر این حرکت به شکل غیرمنتظره‌ای آرام بوده است.

انسانها از زمان کشف چرخه خورشیدی در سال 1843 تاکنون آنرا بطور مداوم دنبال کرده‌اند و این یک امر عادی است که در زمان اوج فعالیت، روزانه چندین جرقه خورشیدی رخ بدهد.

جرقه‌های خورشیدی زمانی رخ می‌دهند که انرژی ذخیره شده در میدانهای مغناطیسی پیچ خورده در سراسر سطح خورشید بطور ناگهانی آزاد می‌شوند.

فعالیت اخیر جرقه خورشیدی با چندین تخلیه تاج خورشیدی نیز توام بوده است.

این نوع دیگر پدیده خورشیدی میلیونها تن ذره را در فضا منتشر کرده که یک تا سه روز بعد به زمین خواهند رسید.

این ذرات مانند تابشهای ناشی از جرقه‌های خورشیدی نمی‌توانند از میان جو عبور کنند اما می‌توانند بر سیستمهای الکترونیکی در ماهواره‌ها و روی زمین تاثیر بگذارند.

تخلیه تاج خورشیدی می‌تواند باعث یک پدیده هواشناسی فضایی موسوم به توفان ژئومغناطیسی شود که در آن، انرژی را در پوشش مغناطیسی زمین موسوم به مغناطوسفر برای یک دوره طولانی زمانی وارد می‌کند.

میدانهای مغناطیسی تخلیه تاج خورشیدی بیرونی‌ترین لایه‌های میدانهای زمین را برداشته و شکل آنها را تغییر می‌دهند؛ تحریفاتی که می‌توانند سیگنالهای ارتباطی را کاهش داده و باعث موجهای غیر منتظره‌ای در شبکه‌های برق شوند.

این پدیده همچنین می‌تواند منجر به بروز شفق قطبی شود. توفانها در زمان مینیموم خورشیدی بسیار نادر هستند اما با نزدیک شدن به اوج فعالیت این ستاره، توفانهای بزرگ چندین بار در سال رخ می‌دهند.اشتراک گذاری در:

بیان دیدگاه

- لطفاً نام و دیدگاه‌ خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
- سایت انجمن نجوم آماتوری ایران مجاز به ویرایش ادبی دیدگاه‌ها است.
- دیدگاه‌هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی و موارد مغایر با قوانین کشور باشند منتشر نخواهند شد.
- دیدگاه‌ها پس از تأیید منتشر می‌شوند.
نام:(اجباری)
رایانامه:(اجباری)
دیدگاه:

کد امنیتی:
(از چپ به راست)
https://telegram.me/iranastronomy
هم اکنون