فرخنده باد جشن نوروز، میراث ماندگار نیاکان نیک اهورایی این سرزمین بر تمامی ایرانیان عزیز در هرنقطه از این کره کوچک خاکی. روابط عمومی    
 پنج‌شنبه 10 فروردين 1396 | 2 رجب 1438 | 30 مارس 2017
مسير :
»
»
»
افشای جنبه‌های جدیدی از چهره جهان در یافته‌های محقق ایرانی

افشای جنبه‌های جدیدی از چهره جهان در یافته‌های محقق ایرانی
دوشنبه 6 آبان 1392 - 11:58 | شاخه : | منبع : ایسنا | 4058 بازدید | 0 دیدگاه
افشای جنبه‌های جدیدی از چهره جهان در یافته‌های محقق ایرانی
افشای جنبه‌های جدیدی از چهره جهان در یافته‌های محقق ایرانی

محقق ایرانی دانشگاه جنوب دانمارک با همکاری محققان دیگر موفق به ایجاد شیوه جدیدی شده‌اند که جست‌وجو برای فیزیک نوین در جهان را ساده‌تر می‌کند.

تصور می‌شود که احتمالا جهان به شکل کاملا متفاوتی از پیش‌بینی‌های کنونی نظریه‌ها و مدلهای فیزیک ساخته شده باشد؛ از این رو به بررسی آن بخشهای طبیعت نیاز است که مدلهای کنونی قادر به توضیح آنها نیست. این حوزه با عنوان «فیزیک نوین» شناخته شده که درک انسان از جهان را وارونه کرده است.

دکتر «متین مجزا» از مرکز کیهان‌شناسی و پدیدارشناسی فیزیک ذرات دانشگاه جنوب دانمارک با همکاری دانشمندانی از دانشگاه استنفورد آمریکا و دانشگاه چونگ‌کینگ چین با شیوه‌ای موسوم به «روش تنظیم مقیاسی» توانسته‌اند برخی از شکافهای بسیار مهم موجود در نظریات، مدلها و شبیه‌سازیهای امروزی را پر کنند که پایه کل فیزیک ذرات امروزی هستند.

دکتر مجزا اظهار کرد: فیزیک نوین درباره جست‌وجو برای پدیده‌های ناشناخته فیزیک است که در تصور فعلی جهان قابل درک نیست. با این روش ما می‌توانیم بیشتر تردیدها را در نظریه‌ها و مدلهای امروزی از بین ببریم.

بسیاری از نظریه‌ها و مدلها در فیزیک از این مشکل برخوردارند که در کنار پیش‌بینی‌های آنها، پارامترهایی ارائه می‌شود که دانشمندان چگونگی تنظیم آنها را نمی‌شناسند.

مجزا در توضیح این مشکلات گفت: فیزیکدانان نمی‌دانند چه ارزشی باید برای این پارامترها در نظر بگیرند. برای مثال وقتی ما مدل استاندارد را مطالعه می کنیم و این پارامترهای ناشناخته را می‌بینیم، نمی‌دانیم آیا باید آنها را به عنوان شرایط پشتیبان یا ضد مدل استاندارد تعبیر کنیم. این باعث مشکل شدن مطالعه دقیق مدل استاندارد برای بررسی ارزش آن شده است.

با رویکرد جدید، اکنون محققان می‌توانند بطور کامل مدل‌های خود را از پارامترهای ناشناخته پاک کرده و ارزیابی بهتری از ارزش نظریات و مدلها ارائه کنند.

مدل استاندارد بیش از 50 سال است که نظریه غالب برای چگونگی ساخت جهان است. بر اساس این نظریه، 17 ذره زیراتمی(بعلاوه ذره هیگز) مبنای همه چیز را در جهان تشکیل می‌دهند. اما این مدل دیگر کافی نیست و از این رو نیاز جدید برای کاوش در مورد فیزیک نوین در جهان وجود دارد.

یکی از مشکلات اصلی مدل استاندارد عدم قابلیت آن در توضیح گرانش است. همچنین این نظریه نمی‌تواند وجود ماده تاریک را که به باور دانشمندان حدود 25 درصد کل ماده در جهان را تشکیل داده، توضیح دهد. علاوه بر آن، ویژگی‌های ذره به تازگی کشف شده بوزون هیگز به آن شکل که در مدل استاندارد توصیف شده، با جهان ثابت مطابقت ندارد.

مجزا افرود: بخشی از مدل استاندارد، نظریه کرومودینامیک کوانتومی بوده که یکی از اولین مسائلی است که ما می‌خواهیم با روش جدیدمان بررسی و تردیدها را از آن پاک کنیم.

نظریه کرومودینامیک کوانتومی به پیش‌بینی چگونگی تعامل کوارکهایی مانند پروتون و نوارون و گلئونها با یکدیگر می‌پردازد.

مجزا و همکارانش اکنون تخمین زده‌اند که ممکن است مبنایی برای بازبینی بسیاری از محاسبات علمی وجود داشته باشد که نتایج را از ابهامات پاکسازی کرده و در نتیجه یک تصویر قابل اعتمادتر از این مسئله که آیا نتایج از نظریه‌ها و مدلهای فعلی حمایت کرده یا با آنها تناقض دارند، ارائه کند.

به گفته دکتر مجزا، ممکن است نشانه‌های جدیدی برای فیزیک نوین وجود داشته باشد که در صورت عدم استفاده از این روش، با آن مواجه نمی‌شدند.

وی بر این باور است که مدل استاندارد نیاز به توسعه دارد تا بتواند ذره هیگز، ماده تاریک و گرانش را توضیح بدهد. یک امکان در این زمینه، بررسی نظریه شکست تقارن و دیگر نظریه ابرتقارن است.

منبع :ایسنا

درباره منبع
محسن شبانی
رشته تحصیلی: مهندسی نرم‌افزار کامپیوتر - اولین منجم آماتور نمونه کشور در سال 1385 - مسؤول پروژه بومی سازی و گسترش نرم‌افزارهای نجومی فارسی (افلاک نما و استلاریوم)


اشتراک گذاری در:

بیان دیدگاه

- لطفاً نام و دیدگاه‌ خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
- سایت انجمن نجوم آماتوری ایران مجاز به ویرایش ادبی دیدگاه‌ها است.
- دیدگاه‌هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی و موارد مغایر با قوانین کشور باشند منتشر نخواهند شد.
- دیدگاه‌ها پس از تأیید منتشر می‌شوند.
نام:(اجباری)
رایانامه:(اجباری)
دیدگاه:

کد امنیتی:
(از چپ به راست)
https://telegram.me/iranastronomy
هم اکنون