مسير :
»
»
»
كسوف ۱۲ آبان

كسوف ۱۲ آبان
سه شنبه 30 مهر 1392 - 10:04 | شاخه : | منبع : ایرنا | 8762 بازدید | 1 دیدگاه
كسوف ۱۲ آبان
خورشید گرفتگی حلقوی

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران با بیان اینكه بخشی از كشور روز یكشنبه ۱۲ آبان شاهد كسوف است، گفت: ساكنان مركز تا غرب كشور از شرایط بهتری برای رصد این گرفت خورشید (خورشید گرفتگی) دارند.

مهندس مسعود عتیقی روز یكشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا گفت: كسوف یكشنبه ۱۲ آبان یك گرفتگی كلی حلقوی است به این صورت كه در بخشی از مسیر ماه نمی تواند كل سطح خورشید را بپوشاند و گرفت حلقوی بروز می كند اما در ادامه مسیر، فاصله ماه از زمین كمتر می شود و به همین دلیل گرفت كلی رخ می دهد. 
وی ادامه داد: در ایران گرفت خورشید ساعت ۱۶:۵۰ دقیقه یكشنبه ۱۲ آبان آغاز می شود و با توجه به غروب خورشید در تهران در ساعت ۱۷:۷ دقیقه، خورشید در شرایط گرفت جزیی غروب خواهد كرد. 
عتیقی خاطر نشان كرد: اوج كسوف در ساعت ۱۷:۳۰ دقیقه است كه با توجه به غروب خورشید در اكثر نقاط كشور قابل مشاهده نخواهد بود. 
عتیقی ادامه داد: ساكنان مركز تا شرق ایران (یعنی نیمی از كشور) این كسوف را مشاهده نخواهند كرد. 
عتیقی توضیح داد: گرفت خورشید در روز ۱۲ آبان ماه از شمال اقیانوس اطلس و جنوب سواحل ایالت متحده آغاز و در كشور سومالی قاره آفریقا به پایان خواهد رسید.
وی در مورد ویژگی های علمی این كسوف گفت: این گرفت با طلوع خورشید آغاز و با غروب آن پایان می یابد. حداكثر طول گرفت كلی یك دقیقه و ۳۹ ثانیه و پهنای سایه در این هنگام ۵۷ كیلومتر خواهد بود كه این شرایط در اقیانوس اطلس و ۳۳۰ كیلومتری جنوب غرب لیبریا رخ می دهد. 
به گفته مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران، در این كسوف گرفت كامل با یك دقیقه و ۴ ثانیه در كشور گابن قابل مشاهده است و از غرب به شرق قاره آفریقا به مرور زمان گرفت كلی كم و كمتر خواهد شد به نحوی كه در سومالی طول گرفت كامل فقط یك ثانیه خواهد بود. 
عتیقی افزود: حدود سه ساعت و ۲۰ دقیقه سایه ماه ۱۳ هزار و ۶۰۰ كیلومتر بر روی سطح زمین سفر خواهد كرد و ۰۹/۰ درصد از سطح زمین را می پوشاند. 
وی هشدار داد: هنگام رصد كسوف حتما باید از عینك های مخصوص رصد خورشید استفاده شود و حتی بر لنز دوربین های عكاسی و فیلمبرداری و دستگاههای رصد نیز باید فیلتر ویژه رصد خورشید قرار داد. 
مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران در توضیح خورشید گرفتگی گفت: اساسا كسوف با قرار گرفتن ماه میان زمین و خورشید رخ می دهد. 
به گفته عتیقی گرفت خورشید در انواع جزیی، كلی، حلقوی و كلی حلقوی صورت خواهد گرفت: 
- در كسوف جزیی، بخشی از سطح خورشید توسط ماه پوشیده می شود اما در كسوف كلی تمام سطح خورشید توسط ماه پوشیده می شود. 
- در صورتی كه ماه نتواند تمام سطح خورشید را بپوشاند و حلقه ای ازآتش خورشید در اطراف سیاهی ماه دیده شود كسوف حلقوی رخ داده است . 
- كسوف كلی حلقوی به این معنا است كه در بخشی از مسیر گرفت كامل خورشید و در ادامه مسیر گرفت حلقوی رخ می دهد.

منبع :ایرنا

درباره منبع
محسن شبانی
رشته تحصیلی: مهندسی نرم‌افزار کامپیوتر - اولین منجم آماتور نمونه کشور در سال 1385 - مسؤول پروژه بومی سازی و گسترش نرم‌افزارهای نجومی فارسی (افلاک نما و استلاریوم)


اشتراک گذاری در:

دیدگاه‌ها

سینا ملکی
(مهمان)
چهارشنبه 1 آبان 1392 - 18:50

خسته نباشید.خیلی عالی بود.

بیان دیدگاه

- لطفاً نام و دیدگاه‌ خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
- سایت انجمن نجوم آماتوری ایران مجاز به ویرایش ادبی دیدگاه‌ها است.
- دیدگاه‌هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی و موارد مغایر با قوانین کشور باشند منتشر نخواهند شد.
- دیدگاه‌ها پس از تأیید منتشر می‌شوند.
نام:(اجباری)
رایانامه:(اجباری)
دیدگاه:

کد امنیتی:
(از چپ به راست)
https://telegram.me/iranastronomy
هم اکنون