** همه دعوتید: گروه آموزش کاربردی انجمن برای فراهم شدن امکان مشاهده ابرماه و ماه گرفتگی شامگاه چهارشنبه 11 بهمن در خانه ستاره شناسی تهران واقع در انتهای بلور استاد معین برنامه ویژه ای را برگزار و امکان رصد و عکسبرداری از این پدیده را با تلسکوپ برای عموم علاقمندان فراهم خواهد نمود.**    
 يكشنبه 1 بهمن 1396 | 4 جمادي الاول 1439 | 21 ژانويه 2018
مسير :
»
»
»
گزارش همایش سازمان فضایی ایران

گزارش همایش سازمان فضایی ایران
چهارشنبه 17 مهر 1392 - 11:29 | شاخه : | نويسنده : مونا کریمی نژاد | 15506 بازدید | 1 دیدگاه
گزارش همایش سازمان فضایی ایران
همایش پژوهشکده‌ی سامانه های ماهواره‌ای سازمان فضایی ایران

مورخ : 92.7.16  روز سه شنبه

هدف : علوم و اکتشافات فضایی

پژوهشکده ی سامانه های ماهواره ای سازمان فضایی ایران ، به منظور ارائه ی مطالبی با موضوعاتی نظیر فیزیک فضا و اقلیم فضایی و علوم و اکتشافات فضایی ، تصمیم به برگزاری سمیناری در تاریخ 16 مهرماه 92 در این راستا گرفت . این همایش همچنین با هدف آشنایی مدعوین حاضر در سالن ، به فعالیت های اخیر سازمان در مسیر حرکت و فعالیت های دیگر جوامع علمی- فضایی انجام گرفت . بدین منظور پس از اجتماع حضار و تلاوت آیاتی از قرآن مجید و سخنرانی جناب آقای دکتر حاتم ، معاون کاربرد و خدمات فضایی ، از اساتید ذیل جهت اظهاراتشان حول موضوعات تخصصی ایشان دعوت به سخنرانی به عمل آمد.

ذکر نام اساتید ارجمند با رعایت ذکر سمت ، ایرادات ایشان و ترتیب سخنرانی در همایش ، عبارتند از :

1. 10 - 9:15   جناب آقای دکتر کلایی ، از مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران ، موضوعاتی را در ارتباط با فیزیک فضا و اقلیم فضایی و همچنین موضوع مهم پلاسما و مفهوم آن به همراه نمایش اسلاید شوهایی جهت تکمیل فرمایشاتشان ارائه نمودند . ایشان همچنین در اتمام سخنانشان پیشنهاداتی در زمینه ی نحوه ی گسترش و آموزش علوم فضایی در دانشگاهها و سایر محیط های علمی - آموزشی ، ارائه دادند و روی سه اصل مهم و جدایی ناپذیر پژوهش ، آموزش و کاربری در اشاعه ی علم ، تأکید نمودند.

2. 10:55 - 10:10   جناب آقای دکتر میرترابی ، عضو هیئت علمی دانشگاه الزهرا ، روی موضوعاتی از مقاله ایشان مرتبط با تعیین پارامترهای مداری اجرام فضایی ، آرگومان های مورد نیاز جهت یافتن و پیش بینی مکان ماهواره ها و یا هر جرم آسمانی دیگر و در نهایت با ارائه ی مفید معادلات ریاضیاتی - هندسی ، دلایلی بر محکم نبودن روش سه نقطه ای گاؤوس و روش مطلوب ارائه شده ی خود ایشان جهت بهبود نواقص آن( روش گاؤوس) را اثبات و مطالبی را ایراد داشتند.

دکتر میرترابی
دکتر میرترابی


3. 11:05 - 10:55   پس از فرمایشات دکتر میرترابی ، از جناب آقای دکتر فاضل ، قائم مقام پژوهشکده ی فضایی ایران ، خیر مقدم و دعوت به سخنرانی به عمل آمد.

** پس از سخنرانی ایشان از 11:05 تا 11:15 حضار جهت پذیرایی به بیرون از سالن فراخوانده شدند.

4. 12 - 11:20   جناب آقای دکتر صفوی ، عضو هیئت علمی دانشگاه امیرکبیر ، سخنان خود را در ابتدا با طرح سؤالی که در آن طول عمر مفید ماهواره های قرار گرفته در فاصله ی ثابتی روی مدار زمین ، خواسته شده بود ، آغاز نمودند که البته در نهایت پس از پاسخهای جالبی که از سوی حضار به ایشان داده می شد ، خود با جواب "15 سال" به سؤال خویش پاسخ دادند . ایشان حول مسائل مرتبط با تشعشعات کیهانی ، پروژه ی ایریدیوم ، تاریخچه ی تشکیل و مراحل تأسیس و فعالیت کمیته ی دائمی تشعشعات فضایی و همچنین درباره ی موجودیت ابزارها و پروژه های تشعشعات فضایی ، ایراداتی را اظهار داشتند . ایشان لیستی از نام سازمانها و مراکز علمی عضو کمیته را ارائه دادند و خواستار تکمیل هر چه بیشتر آن توسط سایر مراکز علمی که نامشان در آن لیست ذکر نشده بود ، شدند . در اتمام صحبتهای ایشان ، جدول زمانبندی جهت ارسال مقالات دانشجویان در این زمینه ارائه شد که به شرح ذیل می باشد:

در تاریخ 92.08.01 (تاریخ پس از تمدید) ->   دریافت مقالات کامل

در تاریخ 92.08.15  -> اعلام مقالات پذیرفته شده

در تاریخ 92.08.15  -> کارگاه آموزشی

در تاریخ 92.09.03  -> افتتاح کنفرانس

دکتر صفوی
دکتر صفوی


5. 12:45 - 12   جناب آقای مهندس یزدان پناه ، ژورنالیست علمی ، روی موضوع " چرا باید به ماه کوچ کنیم ؟" فرمایشاتی را ارائه دادند .

** سپس حضار از ساعت 12:55 تا 13:50 جهت اقامه نماز و صرف نهار ، سالن را ترک گفتند .

6. 14:40 - 14   جناب آقای مهندس حسن زاده ، از مؤسسه علمی - آموزشی نجم شمال ، درباره ی اجرام نزدیک به زمین ، اجرام کوچک منظومه ی شمسی ، سیارات کوتوله و دنباله دارها صحبت نمودند . ایشان همچنین در ادامه ی سخنرانی شان درباره ی نقش سیاره مشتری در موقعیت سیارکها و ماهیت سیارکهای Mathilde و Eros ( دو سیارک دیده شده در مأموریت فضایی near که در سال 1996 ، پرتاب شد ) ایراداتی داشتند .

مهندس حسن زاده
مهندس حسن زاده


7. 15:30 - 14:45   سرکار خانم مهرعلی زاده ، کارشناس سنجش از دور ، حول موضوع کاربرد فناوری سنجش از دور در مطالعات زمین شناسی سیاره ای و اهمیت پژوهش های زمین شناسی ، سخنانی را اظهار داشتند .

8. 16:15 - 15:30   جناب آقای مهندس رکنی ، کارشناس نجوم و اکتشافات فضایی سازمان فضایی ، در ارتباط با پایش پسماندهای فضایی ، موضوعاتی را نیز ارائه دادند.

در اتمام برنامه ، ساعت 16:15 ، گواهی شرکت در همایش به حاضرین در سالن ، اهدا گشت .

به امید پیشرفت دانشمندان و پژوهشگران خاک عزیزمان و با آرزوی فردایی بهتر، آسمانی پرستاره‌تر و روزگارانی آبی‌تر ...

درباره نويسنده
مونا کریمی نژاد
مونا کریمی نژاد فارغ التحصیل رشته فیزیک حالت جامد، مسلط به زبانهای انگلیسی, اسپانیایی, ایتالیایی و استانبولی و مدرس زبانهای انگلیسی و ایتالیایی و از سال 1386 عضو انجمن نجوم آماتوری ایران می‌باشد.


اشتراک گذاری در:

دیدگاه‌ها

مریم دولت مدنی
(مهمان)
جمعه 19 مهر 1392 - 19:10

بسیار عالی بود.خیلی ممنون.

بیان دیدگاه

- لطفاً نام و دیدگاه‌ خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
- سایت انجمن نجوم آماتوری ایران مجاز به ویرایش ادبی دیدگاه‌ها است.
- دیدگاه‌هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی و موارد مغایر با قوانین کشور باشند منتشر نخواهند شد.
- دیدگاه‌ها پس از تأیید منتشر می‌شوند.
نام:(اجباری)
رایانامه:(اجباری)
دیدگاه:

کد امنیتی:
(از چپ به راست)
https://telegram.me/iranastronomy
هم اکنون