مسير :
»
»
»
رصد آموزشي شكار اجرام مسيه

رصد آموزشي شكار اجرام مسيه
چهارشنبه 5 فروردين 1388 - 03:30 | شاخه : | 1829 بازدید | 0 دیدگاه

رصد ويژه اي در سال 1387 به اجرا در آمد كه با استفاده از تجربيات رصدگران اعماق آسمان و با حضور بيش از 5علاقمند به شكار اجرام غير ستاره اي در محل كاروانسراي قصر بهرام در روزهاي 9 و 1بهمن ماه 87 برگزار شد. همواره هدف انجمن آموزش هاي كاربردي و آشنا نمودن عملي علاقمندان به دانش ستاره شناسي با اسمان و روشهاي رصدي و مطالعاتي است، در اين ميان بكار بردن لغتهاي با معاني متناسب با فرهنگ و ارزشهاي ملي بيش از پيش احساس وكه از جمله مي توان از عدم بكار بردن نام ماراتن در اينگونه رقابتها و يا آموزشهاي مرتبط با آن اشاره كرد. برنامه بهمن ماه 87 با گزارش و عكسي دسته جمعي از آقاي علي جباري يكي از كارشناسان اين برنامه تقديم حضورآماتورهاي خوب كشورمان مي گردد. حضور علاقمندان از شهرستانها در اين برنامه و بسياري از برنامه هاي سال گذشته انجمن شاخص بوده واميدواريم با ادامه استقبال خوب كليه آماتورهاي كشور، رقابتهاي رصدي را  براي عاشقان آسمان در سال جديد اجرا نماييم.
بسمه ای تعالی
ساعت 13:45 با تاخیری که راننده ها داشتند سفر آغاز شد. مقصد کاروانسرای قصر بهرام واقع در پارک ملی کویر بود . ماشین ها به سمت پیشوا حرکت کردند وبعد از گذشتن از ریل آهن، وارد پارک ملی کویر شدیم.
به دلیل اینکه حدود دو سال است که بعد از پاسگاه مبارکیه ، منطقه نظامی دایر شده است توصیه های شدیدی شد که استفاده از دوربین در این منطقه ممنوع می باشد .
در راه قصر هوا کم کم تاریک شد و ستارگان پر نور زمستانی خود را نشان دادند. در حدود ساعت 19 به کاروانسرا رسیدیم . به تقاضای شرکت کننده ها ( به دلیل گرسنگی زیاد ) شام توزیع شد. بعد از آن که شرکت کننده ها نماز مغرب و عشا را خواندند شرکت کننده ها در سه گروه با سرگروهی آقایان علی ابراهیم جبٌاری ، محمد احمد خانی و پدرام محمد طاهری برای آموزش دسته بندی شدند. بعد از صحبت های اولیه ، هر گروه در قسمتی از بام با تجهیزات رصدی موجود شروع به کار کردند . در گروه اینجانب (علی ابراهیم جبٌاری ) بعد از بحث های کلی راجع به آسمان ، مختصات سماوی و دایره البروج ، توضیح برای هر صورت فلکی به صورت مجزا انجام گرفت . برای هر صورت فلکی شکل آن ، ستاره های مهم آن ، داستان های اسطوره ای کهن ( در صورت وجود ) و در نهایت قسمت اصلی آموزش ، جرم های فهرست مسیه ( و اجرام معروف فهرست ( NGCکه در آن صورت فلکی وجود داشت ، توضیحات داده می شد . وسپس رصد این اجرام با دوربین دوچشمی 70*15 انجام می گرفت .پس از تمام شدن صورت های فلکی که تا آن زمان طلوع کرده بودند ، به استراحت مختصری پرداختیم تا صورت های فلکی بهاری کاملاً از افق بالا بیایند .
در خلال آموزش برای رصد ، توضیحات اخترفیزیکی در مورد تحول و زندگی ستاره ها و خوشه های ستاره ای و همچنین نوع و فیزیک هر دسته برای شرکت کننده ها تشریح شد .
در میان شب ، در خلال برنامه های رصدی استراحت داده می شد که شرکت کننده ها بعد از نوشیدن چای و خوردن مواد قندی ، برای رصد اجرام و صورت های فلکی جدید دوباره راهی بام می شدند .
یکی از قسمت های دیدنی این برنامه لحظه طلوع خوشه امگا قنطورس بر فراز سیاه کوه بود با توجه به میدان دید باز دوربین دوچشمی ( 4.5 درجه )، طلوع خوشه امگا قنطورس همراه با برفهای موجود برروی سیاه کوه صحنه زیبایی از ترکیب طبیعت آسمانی و طبیعت زمینی را رقم زد و شرکت کننده های حاظر برروی بام همه از دیدن این منظره به وجد آمده بودند .
با روشن شدن نسبی هوا و ناپدید شدن ستاره ها ، رصد ما به پایان رسید . بعد از خواندن نماز صبح و انتقال وسایل به داخل ماشین ها ، عکس دسته جمعی گرفته شد و همه سوار ماشین ها شدند .
در مسیر بازگشت در پیشوا صبحانه صرف شد و ساعت 12 به تهران بازگشتیم .
در اینجا لازم می دانم از زحمات آقای مهندس عتیقی و همچنین دوستان گرامی آقایان امیر فراقی ،  محمد احمد خانی ، پدرام محمد طاهری و خانم علیرضا تشکر بنمایم .
( به امید آسمانی صاف و بی ابر علی ابراهیم جبٌاری )


 


اشتراک گذاری در:

بیان دیدگاه

- لطفاً نام و دیدگاه‌ خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
- سایت انجمن نجوم آماتوری ایران مجاز به ویرایش ادبی دیدگاه‌ها است.
- دیدگاه‌هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی و موارد مغایر با قوانین کشور باشند منتشر نخواهند شد.
- دیدگاه‌ها پس از تأیید منتشر می‌شوند.
نام:(اجباری)
رایانامه:(اجباری)
دیدگاه:

کد امنیتی:
(از چپ به راست)
https://telegram.me/iranastronomy
هم اکنون