مسير :
»
»
»
M2-9 » بال‌های یک سحابی پروانه‌ای

M2-9 » بال‌های یک سحابی پروانه‌ای
يكشنبه 24 شهريور 1392 - 10:50 | شاخه : | مترجم : سوره صادقی | 6731 بازدید | 0 دیدگاه
M2-9 » بال‌های یک سحابی پروانه‌ای
M2-9 » بال‌های یک سحابی پروانه‌ای - تصویر روز نجوم 24 شهریور 1392 M2-9: Wings of a Butterfly Nebula - APOD 2013 September 15 Credit: Hubble Legacy Archive, NASA, ESA - Processing: Judy Schmidt

آیا زیبایی هنر ستاره‌ها پس از مرگشان بهتر اذعان می‌شود؟ در واقع، ستاره‌ها هنری‌ترین نمایش‌هایشان را در ضمن مرگشان نشان می‌دهند. در مورد ستاره‌های با چگالی کمتر، مثل خورشید خودمان و ام۹-۲ که تصویرش را در بالا می‌بینید، ستاره‌ها با دور انداختن پوشش گازی خارجی خود، از ستاره‌های عادی به کوتوله‌های سفید تبدیل می‌شوند. این گاز استفاده‌شده معمولاً نمایشی دیدنی ترتیب می‌دهد که به آن سحابی سیاره‌ای می‌گویند و به تدریج در طول چند هزار سال محو می‌شود. ام۹-۲ ، یک سحابی سیاره‌ای پروانه‌شکل که ۲۱۰۰ سال نوری از ما فاصله دارد و با رنگ‌های نمادینی خود را نشان می‌دهد، بال‌هایی دارد که داستانی عجیب ولی ناتمام  را نقل می‌کند. در مرکز، دو ستاره در مدار خود به دور یک صفحه گازی می‌گردند، مداری ۱۰ برابر مدار پلوتو. پوشش گازی اخراج‌شده از ستاره در حال مرگ از صفحه نامبرده به بیرون می‌شکند که ظاهری دوقطبه را می‌آفریند. قسمت بیشتر داستان درباره روندهای فیزیکی که موجب پیدایش سحابی سیاره‌ای می‌شود، نامعلوم باقی می‌ماند.
درباره مترجم
سوره صادقی
سوره صادقی عضو انجمن نجوم آماتوری ایران و دانش‌آموخته حقوق مالکیت فکری و فن‌آوری اطلاعات است. وی علاوه بر ترجمه در زمینه‌های مورد علاقه، در وبلاگ تخصصی اثر اصیل: حقوقِ هنر نیز می‌نویسد.


اشتراک گذاری در:

بیان دیدگاه

- لطفاً نام و دیدگاه‌ خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
- سایت انجمن نجوم آماتوری ایران مجاز به ویرایش ادبی دیدگاه‌ها است.
- دیدگاه‌هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی و موارد مغایر با قوانین کشور باشند منتشر نخواهند شد.
- دیدگاه‌ها پس از تأیید منتشر می‌شوند.
نام:(اجباری)
رایانامه:(اجباری)
دیدگاه:

کد امنیتی:
(از چپ به راست)
https://telegram.me/iranastronomy
هم اکنون