*** قابل توجه ثبت نام کنندگان دوره های آموزشی انجمن؛ بزودی کلاسهای ستاره شناسی مقدماتی و اخترشناسی رصدی آغاز خواهد شد. واحد آموزش***    
 دوشنبه 27 آذر 1396 | 29 ربيع الاول 1439 | 18 دسامبر 2017
مسير :
»
»
»
رصد اجرام مسيه تابستان از درون شهرهاي بزرگ(قسمت دو

رصد اجرام مسيه تابستان از درون شهرهاي بزرگ(قسمت دو
پنجشنبه 19 دي 1387 - 21:17 | شاخه : | 1766 بازدید | 0 دیدگاه

 پدرام محمد طاهري
خوشه كروي92 M خوشه كروي92M  يكي از پر نور ترين اجرام قابل رويت در آسمان شهر هاست شما مي توايند با يك دوربين دو چشمي 60X2و يا يك تلسكوپ 5/ 2 يا 3 اينچ به بالا با بزرگنمايي كم يا متوسط آن را در آسمان رصد نماييد اين جر م در صورت فلكي هركول قرار گرفته است  صورت فلكي مزبور  پس از غروب خورشيد درارتفاع 7درجه اي از افق شرق قرار دارد. براي يافتن 92  Mدرآسمان راهها ي گوناگوني وجود دارد و مي توانيد از چند طريق براي پيدا كردن اين جرم در آسمان اقدام نماييد . اولين راه اين است كه ستاره ي  پي (pi) هركول را به اندازه 6 درجه به سمت صورت فلكي اژدها و كمي مايل به سمت ستاره ي سيگما امتداد دهيد در اين محدوده   قادر خواهيد بود اين جرم را به صورت يك لكه ي بسيار مه آلود كم نور مشاهده كنيد.
راه ديگر آن است كه از ستاره ي    يوتا   ي هركول كمك بگيريد اين ستاره را به اندازه 4 تا 5 درجه به طرف ستاره ي   اتا  ي هركول امتداد دهيد و مي توايند در اين محدوده در صورت داشتن پزرگنمايي كم تلسكوپ آن را مشاهده نماييد .
خوشه كروي 10M
از ديگر اجرام قابل مشاهد ه در اين شب هاي  گرم تابستاني 10 M  است اين جرم در صورت فلكي مارافساي قرار گرفته است براي ديدن اين صورت فلكي در اويل تابستان بايد تا حوالي ساعت 22 صبر كنيد خوشه كروي 10M از قدر6/6 مي درخشد و براي ديدن آن بايد كمي صبور باشيد به خصوص كساني كه با دروبين هاي دوچشمي به دنبال اين جرم هستند اما توصيه مي كنم براي آنكه جرم مزبور را بهتر بيابيد و همچنين جزئيات بيشتري را از آن را مشاهده كنيد بهتر است كه از تلسكوپ ها ي 3 يا 4 اينچ استفاده كنيد به عنوان مثال تلسكوپ ها بازتابي 5/4 اينچ ابزار مناسبي براي رصد اين خوشه است .
در كل اين خوشه كمي دير پيدا مي شود و درپيدا كردن آن بايد نهايت دقت را داشته باشيد براي يافتن اين جرم بايد از ستاره ي  3مارافساي  كمك بگيريد . اين ستاره در درون شهر ها با چشم قابل رويت نيست ولي در جوينده هاي 6در 3و يا دروبين هاي دوچشمي مي توان به وجود آن پي برد ازاين   ستاره  به اندازه ي 1 درجه به سمت ستاره ي دلتاي مارافساي حركت كنيد ( توجه داشته باشيد از آنجا كه اين جرم نسبت به آسمان شهر كم  نور است بايد حركتي آرام داشته باشيد تا متوجه آن شويد ) در اين محدوده بايد جرم مورد نظر را بيابيد در صورتي كه آن را نيافتيد از تكنيك لرزش كه در قسمت اول در باره  آن توضيح داديم استفاده كنيد.
خوشه باز  39 M
 بهترين جرم براي دوربين ها ي  دوچشمي
حال كمي به قلمرو خوشه هاي باز آسمان تابستان  مي رويم يكي از آن ها39 M است كه از قدر 5/4 مي درخشد  با يك دوربين دو چشمي كوچك 5X7  مي توان آن را تشخيص داد اين جرم در حوالي صورت فلكي دجاجه (قو) و صورت فلكي سوسمار قرار دارد  براي ديدن آن بهتر است از دوربين هاي دوچشمي استفاده كنيد ولي اگر از تلسكوپ استفاده مي كنيدبهتر است ازچشمي استفاده كنيد كه كم ترين بزرگنمايي را دارد ( قطر آن حدود  mm 20به بالا باشد). كار را از ستاره ي  آلفاي دجاجه شروع مي كنيم خوشبختانه اين ستاره  به اندازه ي كافي پرنور است و مي توانيد به راحتي آن را در آسمان بيابيد . سپس از  اين ستاره  به طرف آلفاي سوسمار حركت كنيد ( به اندازه ي 5/9 درجه ) حال يكي از خوشه هاي زيباي آسمان تابستان را خواهيد يافت .
خوشه كروي  5  M
در قياس با خوشه ها ي كروي كه در اين قسمت بررسي كرديم پر  نور تر است اين جرم از قدر 7/5 مي درخشد براي همين از پشت دوربين هاي دوچشمي 6X 2ويا تلسكوپ هاي بالاي 3 اينچ مي توان آن را به راحتي  تشخيص دارد ولي از طرفي ستارگاني كه در اطراف آن وجود دارند چندان پر نور نيستند و براي همين بايد دقت بسياري  به خرج دهيد جهت رصد اين جرم  ستاره ي 109 سنبله رابه اندازه ي 8 درجه  به سمت  ستاره ي   امگاي مار امتداد دهيد در اين محدوده خوشه كروي 5 M  قرار دارد.
ادامه دارد ...
 


اشتراک گذاری در:

بیان دیدگاه

- لطفاً نام و دیدگاه‌ خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
- سایت انجمن نجوم آماتوری ایران مجاز به ویرایش ادبی دیدگاه‌ها است.
- دیدگاه‌هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی و موارد مغایر با قوانین کشور باشند منتشر نخواهند شد.
- دیدگاه‌ها پس از تأیید منتشر می‌شوند.
نام:(اجباری)
رایانامه:(اجباری)
دیدگاه:

کد امنیتی:
(از چپ به راست)
https://telegram.me/iranastronomy
هم اکنون