*** قابل توجه ثبت نام کنندگان دوره های آموزشی انجمن؛ بزودی کلاسهای ستاره شناسی مقدماتی و اخترشناسی رصدی آغاز خواهد شد. واحد آموزش***    
 دوشنبه 27 آذر 1396 | 29 ربيع الاول 1439 | 18 دسامبر 2017
مسير :
»
»
»
آهن‌ربای خورشید وارونه می‌شود

آهن‌ربای خورشید وارونه می‌شود
پنجشنبه 17 اَمرداد 1392 - 17:51 | شاخه : | منبع : ایسنا | 5279 بازدید | 0 دیدگاه
آهن‌ربای خورشید وارونه می‌شود
آهن‌ربای خورشید وارونه می‌شود

میدان مغناطیسی خورشید طی سه تا چهار ماه آینده قطب‌های خود را معکوس می‌کند که این مسأله منجر به بروز توفان‌های فضایی و بروز اختلال در عملکرد ماهواره‌ها خواهد شد.

معکوس شدن قطب‌های خورشید موسوم به حداکثر خورشیدی (Solar Maximum) هر 11 سال یک بار و در اوج فعالیت خورشیدی روی می‌دهد.

این رویداد خورشیدی منجر به توفان‌های عظیم فضایی، تغییرات چشمگیر در دمای زمین و بروز اختلال در ارتباطات ماهواره‌ای و رادیویی می‌شود.

دکتر «تاد هوکزما» از فیزیکدانان دانشگاه استنفورد تأکید می‌کند: در این دوره از اوج فعالیت خورشید، طغیان انرژی خورشید باعث افزایش حجم پرتوهای کیهانی و فرابنفش بسمت زمین شده و بر دمای زمین بشدت تأثیر می گذارد.

به گفته دکتر «تاد»، تغییر میدان مغناطیسی خورشید هر 11 سال یکبار و در اوج چرخه خورشیدی روی می دهد و حداکثر زمان باقی مانده تا حداکثر خورشیدی بعدی تنها سه تا چهار ماه است.

دوره قبلی حداکثر خورشیدی در سال 2000 میلادی روی داد و پیش بینی می شد که دوره بعدی بین سال های 2011 و 2012 روی دهد، اما این رویداد تا سال 2013 به تعویق افتاد.

فیزیکدانان هشدار می دهند که دوره حداکثر خورشیدی سال 2013 پس از ابر توفان خورشیدی 1859 میلادی، یک از قوی ترین دوره‌ها بوده و منجر به وقوع توفان های فضایی عظیم،‌ اختلالات ماهوراه‌ای و رادیویی، انتشار پرتوهای اشعه ایکس و فرابنفش و به تبع آن تغییرات دمایی در سیاره زمین شود.اشتراک گذاری در:

بیان دیدگاه

- لطفاً نام و دیدگاه‌ خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
- سایت انجمن نجوم آماتوری ایران مجاز به ویرایش ادبی دیدگاه‌ها است.
- دیدگاه‌هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی و موارد مغایر با قوانین کشور باشند منتشر نخواهند شد.
- دیدگاه‌ها پس از تأیید منتشر می‌شوند.
نام:(اجباری)
رایانامه:(اجباری)
دیدگاه:

کد امنیتی:
(از چپ به راست)
https://telegram.me/iranastronomy
هم اکنون